1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ORTAK HAREKET KARARI
ORTAK HAREKET KARARI

ORTAK HAREKET KARARI

Kıbrıs Türk Petrolleri’nde (K-PET) açılan ihalenin ardından ortak toplantı yapan bayiler ve çalışanların sendikası Petrol-İş, “haklara ve ortak çıkarlara gelecek saldırılara karşı eylem dahil tüm yasal yollara başvuracaklarını” açıkladı.

A+A-

 

 

 

 

Kıbrıs Türk Petrolleri’nde (K-PET) açılan ihalenin ardından ortak toplantı yapan bayiler ve çalışanların sendikası Petrol-İş, “haklara ve ortak çıkarlara gelecek saldırılara karşı eylem dahil tüm yasal yollara başvuracaklarını” açıkladı.

 

K-PET bayileri adına Levent Çağdal ve Petrol-İş sendikası adına Levent Şentan imzasıyla yayımlanan ortak açıklamada, “K-Pet üzerine son bir aydır sürdürülen spekülasyonlar ve Kurban Bayramı arifesinde adrese teslim görüntüsünde K-Pet hisselerinin ihaleye çıkılması K-Pet’ten ortak ekmek yiyen K-Pet bayi ve K-Pet çalışanlarında huzursuzluk yaratmıştır” denildi.

 

İhalenin takvimlenmesi ve işleyiş sürecinin şaibeli olmaktan kurtulamadığı belirtilen ortak açıklamada, “kurulduğu günden bu güne kadar kurumsal yapısı ve kaliteli yakıt ikmali sonucu halkın güvenini kazanan K-Pet’in bu yapısının bozulmasına, K-Pet çalışanları ve bayilerinin onay vermeyeceği” vurgulandı.

 

Hükümetten ne yaptığını tatminkar şekilde kamuoyuna açıklamasını isteyen bayiler ve çalışanlar, haklarına ve ortak çıkarlarına gelecek saldırılara karşı birlikte hareket etme ve eylem dahil tüm yasal yollara başvurma kararlılıklarını duyurdu.

 

 


DEV-İŞ: BAŞBAKAN’IN K-PET AÇIKLAMASININ İNANDIRICI DEĞİL

 

Petrol-İş ve bağlı olduğu Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (Dev-İş), Başbakan İrsen Küçük’ün dün Kıbrıs Türk Petrolleri (K-Pet) konusunda yaptığı açıklamayı inandırıcı bulmadı.

 

Dev-İş Genel Başkanı Mehmet Seyis ve Petrol-İş Başkanı Levent Şentan tarafından yapılan ortak açıklamada, “Başbakan’ın halkı bilgilendirmek adına yaptığı açıklama tatminkar ve inandırıcı olmaktan uzak, soru işaretlerini artıran, şaibeli görüntüsünü daha da güçlendiren bir açıklamadan öteye geçemedi” dendi.

 

OMV Petrol Ofisi A.Ş'ye ait Kıbrıs Türk Petrolleri Limited’in yüzde 52 hissesinin ön alım hakkı kullanılarak KKTC İnkişaf Sandığı’na henüz geçmediği halde devletin bu hisseler için 3 gün müracaat süresi tanıyarak ihaleye çıktığı savunulan açıklamada, hükümet “kendinin olmayan malı satışa çıkartmakla” suçlandı.

 

Türk Cemaat Meclisi Konsolide Fonu İnkişaf Sandığı’nın hisselerinin bir bölümünü satarak yüzde 48’den yüzde 10’a düşürülmesi de eleştirilen açıklamada, “K-PET ile ilgili açılan ihalede yüzde 52 hisseye toplam 21 milyon TL bedel biçilirken, yüzde 38 hisseye 23 milyon TL bedel biçilmesinin” nedenine açıklık getirilmesi istendi.

 

Açıklamada, “Devlete günü gününe vergisini ödeyen, çalışanlarının yatırımlarını ve maaşlarını gününde ödeyen, devlete hiç yük olmadan ve ciddi şekilde kar eden K-PET’i bu devlet neden satmak istiyor” diye soruldu.

 

AÇIKLAMA İSTENDİ

 

Açıklamada ayrıca, “OMV Petrol Ofisi A.Ş. bir menfaat sağladı mı? K-PET’in piyasaya sunduğu kaliteli akaryakıtın devamı mümkün olacak mı? K-Pet çalışanlarının istihdam ve toplu sözleşme haklarının garantisi ne olacak?” sorularının de açıklığa kavuşturulması gerektiği belirtildi.

 

Dev-İş ve Petrol-İş’in K-PET bayileri ile toplantı gerçekleştirerek ortak mücadele zemini arayacağı belirtilen açıklamada, “K-PET çalışanı üyelerimiz bu gidişatın gerek istihdam, gerekse toplu sözleşme haklarının aleyhine olduğunun bilincindedir” ifadelerine yer verildi.

 

 


DP GENEL SEKRETERİ ŞONYA:

“BAŞBAKAN’IN AÇIKLAMASI HALKIN ZEKASINA HAKARET”

 

Demokrat Parti (DP) Genel Sekreteri Bengü Şonya, Kıbrıs Türk Petrolleri (K-Pet) ihalesine fesat karıştırıldığını savundu ve Başbakan İrsen Küçük’ün ihaleyle ilgili dünkü açıklamasını “halkın zekasına hakaret” diye niteledi.

 

Şonya yazılı açıklamasında, “Başbakan Küçük’ün açıklamalarından Kıbrıs Türk Petrolleri’nin satışı için açılan ihalenin gerçek anlamda bir ihale olmayıp, hisselerin satışının yapılacağı firmanın önceden TC kanadı tarafından belirlendiği ve ‘dandik’ bir ihale olduğu ortaya çıktığının anlaşıldığını” savundu.

 

Başbakan Küçük’ün açıklamasına tamamen ters bir argümanla uydurmaca bir prosedür kullanıldığı ve ihalenin üç günle sınırlandığını belirten Şonya, ihaleye fesat karıştırıldığı görüşünü ifade etti.

 

 


KAMU-SEN: “K-PET İHALESİ ÜLKEYE İHANET”

 

Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu-Sen), “her yıl milyonlarca dolar kâr eden Kıbrıs Türk Petrolleri (K-PET) gibi önemli bir kurumun el çabukluğuyla ve önceden planlanarak belli bir adrese yok pahasına teslim edilmesinin” ülkeye ihanet olduğunu kaydetti.

 

Kamu-Sen Genel Başkanı Mehmet Özkardaş yazılı açıklamasında, “kâr eden ve stratejik önemi bulunan değerlerin kapalı kapılar arkasında bir bir peşkeş çekilmeye devam edildiğini” savundu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 711 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler