1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ORTAK GÖRÜŞ: PARA BAVULLA GELMEZ!
ORTAK GÖRÜŞ: PARA BAVULLA GELMEZ!

ORTAK GÖRÜŞ: PARA BAVULLA GELMEZ!

Garanti Bankası’nın Lefkoşa Şube Müdürü Mahmut Karımış’ın İstanbul’a giderek, Kuzey Kıbrıs’a getirmek üzere 7 milyon TL aldığı, daha sonra kayıplara karıştığı haberi, ‘para transferlerinde denetimi’ gündeme getirdi. Pa

A+A-

 

 

 

 

·        Bankalar Birliği Genel Sekreteri Halil Okur, bankaların Para Kambiyo Dairesi ve Merkez Bankası’ndan alınacak izinle isterlerse para taşıyabileceklerini ancak bunun çok da kullanılan bir yöntem olmadığını ifade etti.

 

·        Nakit para taşımanın ‘Hiç kullanmadıkları bir yöntem’ olduğunu belirten İktisat Bankası Genel Müdürü, Bankalar Birliği Eski Başkanı Bülent Berkay, yaşanan süreçte elektronik ortamda ve imkanlar düşünüldüğünde bu uygulamanın anlaşılır olmadığını da ifade etti.

 

·        Maliye Eski Bakanı Ahmet Uzun yasal olmayan bir yol denendiğine işaret ederken, ‘güvenli olmamasına karşın’ bu yolun denendiğine vurgu yaptı, “Bir şey kaçırılmayacak olsa bu yol tercih edilmez. Şüphesiz ki hoş olmayan bir şey dönüyor” şeklinde konuştu…

 

Garanti Bankası’nın Lefkoşa Şube Müdürü Mahmut Karımış’ın İstanbul’a giderek, Kuzey Kıbrıs’a getirmek üzere 7 milyon TL aldığı, daha sonra kayıplara karıştığı haberi, ‘para transferlerinde denetimi’ gündeme getirdi.

Paraları aldıktan sonra Kuzey Kıbrıs’a giriş yapmadığı tespit edilen Şube Müdürü dün İstanbul’da yakalandı ama para transferlerinden sorumlu Merkez Bankası ve ‘kara para’dan sorumlu Para Kambiyo Dairesi’nden de herhangi bir açıklama alınamadı.

 

TRANSFER KOMİSYONLA

Bankaların para transferlerini Merkez Bankası üzerinden gerçekleştirdiği, Merkez Bankası’nın da buna karşılık bir komisyon uyguladığı biliniyor.

Maliye Bakanı Ersin Tatar’ın önceki gün basına transferin ‘kayıtsız yapılması muhtemeldir’ açıklaması da, paranın ‘Komisyondan kurtarmak için mi elden taşındığı sorusunu’ akıllara getirdi.

 

7 MİLYON TL İÇİN 3 BİN 500 TL KOMİSYON ÖDENECEKTİ

Merkez Bankası’nın Türkiye’den para transferinde uyguladığı komisyon, 10 binde 5, yani Garanti Bankası’nın söz konusu parayı Merkez Bankası vasıtası ile transfer etmesi durumunda ödeyeceği komisyon miktarı 3 bin 500 TL olacaktı.

 

MERKEZ BANKASI’NDAN AÇIKLAMA YOK

Bankaların denetiminde sorumlu Merkez Bankası konuyla ilgili açıklama yapmadı. YENİDÜZEN’in ulaşmaya çalıştığı Merkez Bankası yetkilileri, konuyla ilgili açıklama yapılmayacağını, gerekirse daha sonra basın toplantısı yapılacağını bildirdi.

 

PARA KAMBİYO: “DENETÇİ MERKEZ BANKASI”
Para Kambiyo Dairesi ise, konuyla ilgili olarak Merkez Bankası ile görüşülmesi gerektiğini, bankaların denetiminden Merkez Bankası’nın sorumlu olduğunu bildirdi, açıklama yapmaktan kaçındı.

 

HABERİN AYRINTILARI BUGÜN YENİDÜZEN’DE

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1467 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler