1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ORTAK DEKLARASYON
ORTAK DEKLARASYON

ORTAK DEKLARASYON

CTP-BG Kadın Örgütü ve POGO’dan BM Genel Sekreteri ve liderlere ortak deklarasyon: “Barışa ancak ortak mücadele ile ulaşılır” Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Kadın Örgütü ve POGO, dün saat 16.00’da Eski Lefkoşa

A+A-

 

CTP-BG Kadın Örgütü ve POGO’dan BM Genel Sekreteri ve liderlere ortak deklarasyon:

 

“Barışa ancak ortak mücadele ile ulaşılır”

 

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Kadın Örgütü ve POGO, dün saat 16.00’da Eski Lefkoşa Havaalanı’nda bulunan BM evine giderek BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’in sözcüsü Michel Bonnardeaux’a, New York’taki zirve öncesinde BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ve Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Hristofias’a iletilmek üzere ortak bir deklarasyon sundular.

İki kadın örgününün birlikte imza koyduğu deklarasyonda şu görüşlere yer verildi:

“BM Güvenlik Konseyi’nin kadınların çatışmaların engellenmesi ve çözümündeki rolleri hakkında 1325 sayılı kararının 11. Yıldönümü olması nedeniyle ve bu hafta sonu her iki toplum lideri ile BM Genel Sekreteri’nin katılımı ile gerçekleşecek zirveyi de göz önünde bulunduran bizler, CTP Kadın Örgütü ve POGO, Kıbrıs sorununa kapsamlı çözüm bulunması ve Kıbrıs’ın yeniden birleşmesi için mücadelemizi devam ettirmekte ki kararlılığımızı tekrar vurgularız. Bu hedefe ancak ortak mücadele ile ulaşılabileceğine inanmaktayız.

Hepimizi derinden sarsan mevcut bölünmeler kabul edilemez ve sona ermelidir. Barış ve tekrar birleşme mücadelemizin önceliğimiz olduğunu vurgularız. Bu nedenle doğrudan müzakerelere desteğimizi beyan eder ve aşağıdakileri liderlerin dikkatine getiririz:

Tek çözüm yolu olan iki bölgeli, iki toplumlu ve BM güvenlik kararlarında belirtildiği şekilde Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar arasında siyasi eşitliği olan ve Liderlerin 23 Mayıs ve 1 Temmuz 2008 ortak açıklamalarında ifade edildiği şekilde bir çözüme bağlıyız. Tüm Kıbrıslıların insan haklarını teminat altına alan bir çözüme ihtiyaç bulunmaktadır. Liderlere Kıbrıs’ı yeniden birleştirmek ve barışı getirerek sorunu çözmek için çabalarını daha fazla yoğunlaştırmaya çağırıyoruz. Müzakerelerde bugüne dek sağlanan ilerlemelere saygı duyulmasını talep ediyoruz. Mevcut durumun devamının Kıbrıs sorununa çözümü zorlaştırdığını bir kez daha tekrar ediyoruz. Aynı zamanda liderlere son zamanlarda ortaya çıkan gerginlikleri de ortadan kaldırma çağrısında bulunuyoruz. Kıbrıs’ta ve civarında olan doğal kaynakların Kıbrıs’a ve tüm Kıbrıslılara ait olduğuna inanıyoruz. Doğal kaynaklardan elde edilecek faydalar ülkemizin yeniden birleşmesini teşvik edecek şekilde kullanılmalıdır. Her iki toplumu yakınlaştıracak ve ortak davamız olan Kıbrıs sorununun çözümüne yardımcı olacak girişimlere devam etmeyi taahhüt ediyoruz.

Kıbrıs sorununun anlaşılmış çerçevede çözümü için liderlerin gereken tüm adımları atmaları gerektiğine inanmaktayız.”

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 892 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler