1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ORTAK ADAY KİM OLACAK?
ORTAK ADAY KİM OLACAK?

ORTAK ADAY KİM OLACAK?

Güney Kıbrıs’ta Şubat 2013’te yapılacak başkanlık seçimlerinde ortak aday çıkarmak için çalışan partilerin, tartışmaya açılacak ilk listede yer alacak 8 isim üzerinde yoğun perde gerisi kulis gerçekleşmekte olduğu bildirildi.

A+A-
Güney Kıbrıs’ta Şubat 2013’te yapılacak başkanlık seçimlerinde ortak aday çıkarmak için çalışan partilerin, tartışmaya açılacak ilk listede yer alacak 8 isim üzerinde yoğun perde gerisi kulis gerçekleşmekte olduğu bildirildi.Simerini “Merkez Adaylığına Kimler Talip... Merkezin ‘Ön Elemesinde’ 8 İsim” başlığıyla manşete çektiği haberinde, ortak aday arayışları çerçevesinde bir süredir ortak beyan hazırlama ve aday belirleme çalışmalarını sürdüren dört partinin dünkü toplantısında masaya isim konulmadığını ancak 8 isimle ilgili perde gerisinde yoğun kulis yapıldığını yazdı.
Gazete edindiği bilgilere dayanarak kulis yapılan isimleri şöyle sıraladı:
“Yorgos Lillikas. Eleni Theoharus. Hristodulos Hristodulu. Athanasios Orfanidis. Makis Keravnos.
Hristalla Yorgacis. Yannakis Matsis. Polis Poliviu.”
Gazete Rum Yönetimi Başkanlığı’na talip olduğunu açıklayan DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis’in, hazırlamakta olduğu hükümet programına son şeklini vermek üzere halkla diyaloğa başladığını bildirdi.

ORTAK BEYANNAME

Fileleftheros “İstenilen Çözüm EURO.KO’nun İtirazıyla İki Bölgeli... ‘Bonkör Sunumlar’ Ilımlı Eleştiriyle Korundu... 8 Temmuz’a Da Atıf” başlıklı haberinde 4 partinin siyasi beyannamesinde, bütün partilerin önerilerine ve Kıbrıs sorunuyla ilgili endişelerine yer verildiğini, ‘bonkör sunumlar’ ve 8 Temmuz anlaşmasına atfın, EURO.KO’nun koyduğu şerhle korunduğunu bildirdi.
İlgili beyannamede Kıbrıs sorununda varılan çıkmazın sorumluluğunun “uzlaşmaz” diye nitelendirilen Türk tarafına ve ileri sürülen “Türk uzlaşmazlığını” göğüslememelerinden ve prosedüre, Güvenlik Konseyi yetkilerinin dışında unsurlar ekleyen” BM Genel Sekreterliği’ne çalışma arkadaşlarına yüklendiğini belirten gazete şöyle devam etti:
“Kıbrıs sorununda istenilen çözümün; doğru içerikli iki bölgeli iki toplumlu federasyon olduğu belirtiliyor ve içerik şu şekilde izah ediliyor:
1- Çözüm uluslararası hukuka, Avrupa ilke ve değerlerine, Avrupa Hukuku’na, insan hakları ve temel özgürlüklerle ilgili uluslararası sözleşmelere uygun olmalı,2- Kıbrıs devletinin tek ve bir egemenliği, uluslararası temsiliyeti ve vatandaşlığı olmalı ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin devamı niteliğini taşımalı,3- Çözüm işgal olgularını iptal etmeli, bölünmeyi tersine çevirmeli,4- Çözüm Türk işgal askerlerinin ve yerleşiklerin gitmesini öngörmeli. Kolonizasyon savaş suçudur ve buna böyle yaklaşılmalıdır.5- Çözümden önce muteber bir uluslararası örgüt tarafından nüfus sayımı yapılmalı6- Kıbrıs’ın BM’ye ve AB’ye katılımı yeterli garanti çerçevesidir. 1960’ın modası geçmiş garantilerinin tasfiyesi şarttır.7- Bütün Kıbrıslıların; göçmenlerin ev ve mallarına geri dönmeleri de dâhil olmak üzere, insan haklarının ve temel özgürlüklerinin tesisi çözümün zaruri şartıdır.8- BM Genel Kurulu kararları tahtında, İngiliz üslerinin varlığı sömürge döneminin artığıdır ve tasfiyeleri gerekir. 9- Çözüm devlete; kara sularını, münhasır ekonomik bölgesini (MEB) ve arama kurtarma sorumluluk bölgesini; birleşik ülkenin egemenliğinden kaynaklanan mutlak ve tam olarak denetleme yetkisi verir. 10- Çözüm dıştan dayatma değil uzlaşı ürünü olmalıdır. Ancak böyle bir anlaşma halkın referandumuna sunulabilir. Her türlü hakemlik ve takvim dayatılması reddedilir.”

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 665 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler