1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. “Ortak Açıklama dışında…”
 “Ortak Açıklama dışında…”

“Ortak Açıklama dışında…”

Hristodulidis, Eroğlu’nun yol haritası konusunda açıklama yaptı

A+A-


Kıbrıs Rum Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis’in, Kıbrıslı Türk Lider Eroğlu’nun BM’ye sunduğu yol haritası konusunda açıklama yaptığı belirtildi.

Politis gazetesine göre, Hristodulidis, “11 Şubat 2014 tarihli Ortak Açıklama’nın başlıca kendisi, Eroğlu’nun, BM’ye sunduğu yol haritasıyla talep ettiklerini, dışarıda bırakıyor” dedi. Kıbrıs Rum Haber Ajansı’na açıklamalarda bulunan Hristodulidis, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun, yıl sonuna ya da gelecek Şubat ayına kadar referandumların yapılması hedefiyle, 7 adımlı yol haritasını değerlendirdi.

Önerinin, geçmişte de sunulduğunu ancak reddedildiğini belirten Hristodulidis, bunun, içeriğinde zaman takviminin yer almamasına bağlı olarak Ortak Açıklama dışında da kaldığını savundu.

Kıbrıs sorununa ilişkin müzakerelerde ilerleme olup olmayacağıyla ilgili Kıbrıs Rum tarafının görüşüne de değinen Hristodulidis, bunun, her iki taraftan siyasi iradenin bulunması ve müzakerelerin üçüncü aşamasında masaya sunulacak önerilere bağlı olduğunu ifade etti. Gazete, diplomatik kaynaklardan elde ettiği bilgilere dayanarak, “BM’nin aklında, müzakerelerin ideal gelişme göstermesinin kaydedileceği ve gerçekten iki tarafın siyasi iradesine bağlı olacak, bağlayıcı olmayan bir planın bulunduğunu ve bu temelde ilerlediğini” yazdı. Gazete bu çerçevede temmuz ayına kadar, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin geçtiğimiz hafta Ada’ya gerçekleştirdiği ziyaret sırasında söylediği gibi “stratejik uzlaşma” girişiminde bulunulmasının mümkün olması amacıyla, önemli anlaşmazlıklara ve farklılıklara köprü kurulmasının mümkün olmasının beklendiğini belirtti.

Anastasiadis-Liberman görüşmesi

Simerini gazetesine göre Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis, yaptığı açıklamada, Güney Kıbrıs Başkanı Nikos Anastasiadis’in, İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Liberman ile Trodos’ta gerçekleştirdiği görüşmeden de bahsederken, iki ülkenin siyasi iradesinin, ikili işbirliğini güçlendireceğini ifade etti.
İşbirliklerinin güçlendirilmesi için iki taraftan da zaten siyasi iradenin bulunduğunu söyleyen Hristodulidis, niyetin, tüm alanlardaki işbirliğinin güçlendirilmesi olduğunu belirtti. TAK

Bu haber toplam 1204 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler