1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ORTAK AÇIKLAMA
ORTAK AÇIKLAMA

ORTAK AÇIKLAMA

Kuzey Kıbrıs'tan 5 ve Güney Kıbrıs’tan bir sendika, Kıbrıs’ın yeniden birleşeceği adil ve karşılıklı kabul edilebilir bir çözüm talebini ifade ederek, Cenevre’de yarın yapılacak görüşmenin müzakere sürecine ivme kazandırabileceğini belir

A+A-

 

 

KTÖS, KTOEÖS, KTAMS, BES, DEV - İŞ VE PEO’DAN CENEVRE ZİRVESİ İLE İLGİLİ ORTAK AÇIKLAMA

 

“KIBRIS’IN YENİDEN BİRLEŞECEĞİ ADİL BİR ÇÖZÜM”

 

·        ORTAK ZEMİN VARDIR, BM GÜVENLİK KONSEYİ KARARLARI TARAFINDAN BENİMSENMİŞ ZEMİNDİR”

 

Kuzey Kıbrıs'tan 5 ve Güney Kıbrıs’tan bir sendika, Kıbrıs’ın yeniden birleşeceği adil ve karşılıklı kabul edilebilir bir çözüm talebini ifade ederek, Cenevre’de yarın yapılacak görüşmenin müzakere sürecine ivme kazandırabileceğini belirtti.

 

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), Belediye Emekçileri Sendikası (BES), Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (DEV - İŞ) ve Güney Kıbrıs’tan PEO imzasıyla yapılan ortak açıklamada, görüşme sürecine tam destek ifade edildi.

 

Sendikaların açıklamasında, halkları ve ülkeyi yeniden birleştirecek adil ve karşılıklı kabul edilebilir bir çözüme varmak için, iki lider, bu ana kadar üzerinde anlaşmaya varılanlar temelinde iyi niyetle çalışmaya çağırıldı.

 

Zorluk ve engellere rağmen, çözüm yönünde ilerlemek için tek yolun görüşmeler yolu olduğu görüşü ifade edilen açıklamada, “Ortak zemin vardır ve bu, üzerinde anlaşmaya varılmış olan ve BM Güvenlik Konseyi kararları tarafından benimsenmiş olan zemindir. Bu tek egemenlikli, tek vatandaşlıklı, tek uluslararası kimlikli bir devletle, BM kararlarında belirtildiği şekilde siyasi eşitlikli iki bölgeli iki toplumlu federasyondur. Kıbrıslılara hizmet edecek ve ülkemizi tüm bölgemiz için barış ve güvenlik köprüsüne dönüştürecek çözüm budur” denildi.

 

6 sendikanın ortak açıklamasında, Kıbrıs sorununun çözülmesiyle, Kıbrıs’ın tümünün askersizleştirilmesi önerisi tekrarlanarak, yarınki Cenevre görüşmesi eğer yapıcı bir ruh içerisinde gerçekleştirilirse ve üzerinde anlaşmaya varılacak çözümün başarılması için gerçekten siyasi irade gösterilirse, müzakere sürecine ivme kazandırabileceği anlatıldı.

 

“Bizce ölçüt, her zaman Kıbrıslıların tümünün ortak çıkarı olmalıdır” denilen açıklamada, görüşme sürecinin en kısa sürede tamamlanması ve çözüm talebi ifade edildi.

 

“Etnik köken, din ve benzeri nedenlerle istihdamda ya da ücretlerde hiçbir ayrımcılık olmaksızın, birleşik bir çalışma ilişkileri modeliyle, birleşik bir sosyal sigorta sistemiyle, birleşik bir ekonomi çerçevesinde çalışanların özgür sendikal faaliyet ve işverenini seçme haklarının olacağı” bir çözüm isteği de dile getirilen açıklamada, şöyle denildi:

 

“İki lideri 7 Temmuz buluşmasında bu uğraşılarda olması gereken gerekli gerçekçiliği göstermeye ve her zaman Kıbrıs sorununda üzerinde anlaşmaya varılmış çözüm zemini çerçevesinde sorumlu bir biçimde çözüm için tüm güçleriyle çalışmaya çağırıyoruz.

 

Biz sendikalar olarak ülkemizin yeniden birleşmesi hedefiyle iki toplumun yeniden yakınlaşması için mücadeleye devam ediyoruz.

 

Görüşmeler uğraşısına destek veren ve yardımcı olan gerekli dinamizmin Kıbrıslı çalışanlar arasında yaratılması için bu yönde sistematik bir biçimde çalışıyoruz.

 

Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk emekçilerin birlik ve ortak mücadelesi, ülkemizin ve halkımızın yeniden birleşmesinin dayanağı olabilecek bel kemiğidir.”

 

DÜNYA BARIŞ GÜNÜ

 

1 Eylül Dünya Barış Günü’nde güçlerin birleştirilmesi ve çözüm isteğinin güçlü şekilde vurgulanması çağrısı da yapan sendikalar, 1 Eylül programının önümüzdeki günlerde açıklanacağını bildirdi.

 

Açıklamada, “aşırı sağ çevrelerin terörist saldırıları ve özellikle de Kıbrıslı Türk gazeteci Şener Levent’e, yaşamına yönelik saldırı ile sendikal faaliyetleri nedeniyle sendikacıların kovuşturmaya uğraması” da protesto edildi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 980 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler