1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ORTADA KASIT VARDIR'
ORTADA KASIT VARDIR

'ORTADA KASIT VARDIR'

Gökçebel, bir yandan tasarruf adı altında çalışana artış verilmezken, diğer yandan "israf" ve "yağmaya" devam edildiğini söyledi

A+A-Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Tahir Gökçebel, bir yandan tasarruf adı altında çalışana artış verilmezken, diğer yandan “israf” ve “yağmaya” devam edildiğini söyleyerek, “Beceriksizlikten öte ortada kasıt var... Orta sınıfın tamamen çökertilmesi planlanıyor” dedi.

Gökçebel, bugün yayınladığı açıklamada, eğitim yılının ortasına gelmek üzere olduklarını ancak okullarda hala ihtiyaç duyulan birçok kadronun boş olduğunu savundu. Gökçebel, hakkı olmayanların ihtiyaç olmayan alanlara yönetici, öğretmen, hademe, sekreter olarak atanırken, ihtiyaç olan alanların boş bırakıldığını ifade etti.

Tahir Gökçebel, “Binlerce Öğretmen adayı işsiz dururken bir yandan partizanlık yapılarak gençler harcanmakta, diğer yandan Türkiye’den öğretmenler getirtilerek, çift maaşlı olarak istihdam edilmektedir” dedi.

Gökçebel, üç yıldır emekliye, işçiye ve asgari ücretliye artış verilmemesini de eleştirerek, yeni istihdam edilen gençlerin maaşlarının Türkiye’deki maaşların da altına çekildiğini, yolluğu ve lojmanı olmayan Karpaz ve Lefke’ye atanan yüzlerce öğretmenin ise anne ve babasından harçlık almaya mahkûm edildiğini savundu.

Tahir Gökçebel, öğretmenlerin yasal hakları olan ve Türkiye’de de ödenen “hazırlık ödeneği” ile “ek ders ücretleri” gibi yasal ödeneklerin ödenmediğini ifade etti.

KKTC’deki orta sınıfın tamamen çökertilmesinin planlandığını savunan Gökçebel, “Orta sınıfın tamamen çökertilmesi planlanmaktadır. İşsiz, fakir bir halkın kaderine razı bir hale gelmesi bu arada da ülkenin zenginliklerinin yağmalanmasının devam etmesi istenmektedir” dedi.

Gökçebel, gelecek kaygısı olan tüm kesimleri mücadeleye çağırarak, KKTC’de yaşayanların da daha adil bir düzende, dünya vatandaşı olarak insanca yaşama hakkı bulunduğunu söyledi.

Bu haber toplam 486 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler