1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Oroklini'de anma töreni...
Oroklinide anma töreni...

Oroklini'de anma töreni...

13 Mayıs 1964 tarihinde Larnaka’dan Dikelya’da İngiliz Üsleri’ndeki işlerine giderken Yusuf Tosun’un sürdüğü otobüsle birlikte “kayıp” edilen 11 Kıbrıslıtürk, 13 Mayıs 2012 Pazar günü 48nci ölüm yıldönümlerinde Oroklini

A+A-

 

 

13 Mayıs 1964 tarihinde Larnaka’dan Dikelya’da İngiliz Üsleri’ndeki işlerine giderken Yusuf Tosun’un sürdüğü otobüsle birlikte “kayıp” edilen 11 Kıbrıslıtürk, 13 Mayıs 2012 Pazar günü 48nci ölüm yıldönümlerinde Oroklini’de gömüldükleri kuyunun başında, yakınları tarafından anıldı.

“Kayıp otobüs”te bulunan Kamil Raif Dimililer’in sevgili oğlu Celal Dimililer’in organizasyonuyla gerçekleştirilen anma toplantısına otobüsün sahibi ve şöförü olan Yusuf Tosun’un ve Kamil Raif Dimililer’in evlatları ve torunları katıldı.

Pile’de buluşan aileleri Pile’nin Kıbrıslıtürk Muhtarı Nejdet Ermetal karşıladı ve Oroklini köyünün Yeni Nesil Folklör Kulübü yetkilisi Eleni Mihail de Pile’de hazır bulunarak “Kayıp otobüs”te bulunanların yakınlarına eşlik etti.

2009 yılında Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum kadınların ortak örgütü olan Sınırı Aşan Eller’in (Hands Across the Divide) Oroklini’de 11 “kayıp” Kıbrıslıtürk’ün gömülmüş olduğu ve kalıntıları bulunan kuyunun ağzına ekmiş olduğu zeytin ağaççığının yanısıra, daha sonra otobüste “kayıp” edilenlerin evlatlarının ekmiş olduğu üç zeytin ağaççığı daha yani toplam dört zeytin ağaççığı büyümeye devam ediyor. Bu zeytin ağaççıklarının bakımını gönüllü olarak Yeni Nesil Folklör Kulübü yetkilisi Eleni Mihail üstlenmişti... 2006 yılında bu sayfalarda öykülerine yer verdiğimiz “Kayıp Otobüs”te bulunanlardan geride kalanlar aynı yılın Ekim ayında, Oroklini’de Kayıplar Komitesi tarafından yürütülen kazıda bulunmuş ve DNA testleri ardından ailelerine gömülmek üzere iade edilmişti.

Kuyunun başında “Kayıp Otobüs”te bulunan 11 Kıbrıslıtürk’ü anma toplantısına katılan Dimililer ve Tosun ailesi fertleri, buraya çiçeklerini koydular, dualarını ettiler. Daha sonra köy kahvesinde birer kahve içtiler ve buraya köyün eski muhtarı Spiros Elenodoru da gelerek “kayıp” yakınlarıyla sohbet etti.

Ardından bu anma toplantıların köyde yapılmasını sağlamak için büyük çaba harcamış olan ancak bu yılın başlarında vefat eden Mihalis Kirlitças anısına kendi çizdiği resimlerden oluşan resim sergisini gezen “kayıp” yakınları, sergiyi beğeniyle izlediler. Sergide 1996 yılında öldürülen gazetemiz yazarlarından Kutlu Adalı’nın da, Kirlitças tarafından yapılmış bir resmi bulunuyor.

2009 yılından bu yana her yıl “Kayıp Otobüs”te bulunan 11 Kıbrıslıtürk anısına Oroklini köyündeki kuyunun başında anma toplantıları düzenleniyor. Bu konuda “kayıp” yakınlarına yardımcı olan Yeni Nesil Folklör Kulübü yetkilisi Eleni Mihail ve folklör kulübünün diğer yetkililerine de sonsuz teşekkürler diyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 777 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler