1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ORMAN DAİRESİ'NDEN DÜZELTME: YASAK DEVAM EDİYOR
ORMAN DAİRESİNDEN DÜZELTME: YASAK DEVAM EDİYOR

ORMAN DAİRESİ'NDEN DÜZELTME: YASAK DEVAM EDİYOR

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Orman Dairesi, ülke genelinde ateş yakma yasağının devam ettiğine dikkat çekerek, sadece belirli ateşli piknik alanlarında ateş yakılabileceği konusunda halkı uyardı.

A+A-

 

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Orman Dairesi, ülke genelinde ateş yakma yasağının devam ettiğine dikkat çekerek, sadece belirli ateşli piknik alanlarında ateş yakılabileceği konusunda halkı uyardı.

Orman Dairesi Müdürü İrfan Tansel Demir bugün yaptığı açıklamada, yürürlükteki yasalara göre 31 Ekim tarihine kadar ülke genelinde ateşli pikniğe açık bölgeler dışında ne maksatla olursa olsun ateş yakılamayacağı ve buna izin verilemeyeceğini belirtilerek, izinsiz ateş yakanların asgari ücretin iki katı para cezası veya bir yıla kadar veya her iki cezaya birden çarptırılabileceği belirtildi.

“Ülkemiz genelinde ateş yakma yasağı uygulanmaya devam ediyor. Halkımıza sadece belirlenen bölgelerde ateşli piknik yapmak serbest bırakılmıştır. Ateşli piknik alanları dışında ateş yakmak kesinlikle yasaktır. Yürürlükteki yasalara göre 31 Ekim 2012 tarihine kadar her ne maksat ile olursa olsun ateş yakılamaz ve bu maksat için izin verilemez. Buna rağmen izinsiz ateş yakanlar suç işlemiş olurlar ve mahkûmiyetleri halinde aylık asgari ücretin iki katına kadar para cezasına veya bir yıla kadar hapis cezasına veya her iki cezaya birden çarptırılabilirler” diyen İrfan, ateşli pikniğe açık bölgelerin; Alevkaya, Salamis, Darboğaz, Kantara, Kalkanlı, Balalan, Yeşilköy Su Depoları, Taşkent ve Karşıyaka-Kozanköy Üçyol Piknik Alanları olduğunu kaydetti.

Açıklamada, halkın göreceği en ufak dumanı zaman geçirmeden ücretsiz Orman Yangın İhbarı telefon numarasından “Alo 177” Orman Dairesine veya yangın ihbarı “Alo 199” İtfaiye’ye bildirmelerini istenilerek, yangın vukuunda da yasa ve vatandaşlık gereği halkın yangın söndürme çalışmalarına çağrısız katılmaları; her türlü imkânlarını seferber etmelerinin vatandaşlık görevi olduğunu hatırlatıldı.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 493 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler