1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ORMAN DAİRESİ AÇIKLADI
ORMAN DAİRESİ AÇIKLADI

ORMAN DAİRESİ AÇIKLADI

Orman Dairesi, yangın tehlikesinden dolayı ülke genelinde ateş yakmanın yasaklandığını; riskli ormanlarda yol güzergahlarının araç trafiğine kapatıldığını açıkladı. Orman Dairesi Müdürlüğü yaptığı yazılı açıklamada, ülkenin yangın tehlikesi yönünden çok k

A+A-

 

Orman Dairesi, yangın tehlikesinden dolayı ülke genelinde ateş yakmanın yasaklandığını; riskli ormanlarda yol güzergahlarının araç trafiğine kapatıldığını açıkladı.

Orman Dairesi Müdürlüğü yaptığı yazılı açıklamada, ülkenin yangın tehlikesi yönünden çok kritik bir dönem içerisinde bulunduğunu belirterek, “bir taraftan hava sıcaklığının artış göstermesi, diğer taraftan nem oranındüşük seviyede seyretmesi ve en tehlikelisi rüzgarların şiddetini yükseltmesi orman yangın tehlikesini büyük oranda artırmıştır” dedi.

Meteoroloji Dairesi’nden alınan bilgilerin bu hava şartlarının bir süre daha devam edeceği yönünde olduğunu; bu nedenle sezon başında alınan ve halka duyurulan tedbirlere ek olarak yeni tedbirlerin süratle alınmasının önem arz ettiğini belirten Orman Dairesi Müdürlüğü, tedbirleri şöyle açıkladı:

“1- Her ne olursa olsun ateş yakmak kesinlikle yasaktır. Aynı şekilde bu yasa gereğidir de.

2- İkinci bir düzenlemeye kadar ateşli pikniğe açık yerlerde ateş yakmak yasaklanmıştır.

3- Yangın tehlikesi yüksek olan ormanlardaki yol güzergahları motorlu araç trafiğine kapatılmıştır bu yolların girişine konacak trafik işaretleriyle giriş engellenecektir.

4- Ormana bitişik arazilerde devam eden inşaat, yol, tarla, bahçe vs.. gibi her türlü faaliyetlerde çalıştırılan araç, makina, kaynak ve kıvılcım çıkaran başka aletler kullanımına azami dikkat gösterilecek gerekirse faaliyetler ertelenecektir.

5- Orman sahalarında her türlü araç yarışları veya bu yarışlara yönelik antremanlar iptal edilmiştir.

6- Akaryakıt ile çalışan bahçe motorlarının yangına sebebiyet vermemesi için her türlü tedbir mal sahipleri tarafından alınacaktır.

7- Elektrik Kurumu elektrik hatlarını devamlı suretle kontrol edecek , yangına neden olabilecek ağaç dallarına değen hatlar temizlenecek meydana gelen arızalara anında müdahale edilecektir.

8- Kara yollarının, orman ve köy yollarında seyahat eden araç sürücülerinin kesinlikle yollara sigara izmariti ve sönmemiş kibrit atmaları yasaktır.

9- Hasat da kullanılan araç ve gereçlerin yangın tehlikesine karşı egzozlarının iyi ve çalışır durumda olmaları sağlanmalarıdır. Bu aynı şekilde yasa gereğidir.”

Tedbirlerin alınması hususunda ilgili tüm kurum, kuruluş ve vatandaşların birlikte çalışarak iyi bir yangın koruma ve yangınlarla mücadele organizasyonu oluşturmasının büyük önem arz ettiğini kaydeden Orman Dairesi Müdürlüğü, şu çağrıyı da yaptı:

“Bir yangın vukuunda derhal orman yangın hattı ALO 177 ve 199’u arayınız. Elinizde bulunan ve yangın söndürmeye yarayan her türlü aracı kullanarak yangına müdahale ediniz.”

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 970 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler