1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ORKİDE YUMRULARI ORGANİZE OLARAK TOPLANIYOR!
ORKİDE YUMRULARI ORGANİZE OLARAK TOPLANIYOR!

ORKİDE YUMRULARI ORGANİZE OLARAK TOPLANIYOR!

Biyologlar Derneği, yumru ticareti maksadıyla orkide yumrularının organize bir şekilde toplandığını ileri sürüp bunun da orkide nesillerini tehlikeye soktuğunu belirtti.

A+A- 

Biyologlar Derneği, yumru ticareti maksadıyla orkide yumrularının organize bir şekilde toplandığını ileri sürüp bunun da orkide nesillerini tehlikeye soktuğunu belirtti.
Biyologlar Derneği Başkanı Hasan Sarpten yaptığı yazılı açıklamada, çiçeklenme periyodunda olan orkidelerin, bu yıl geçmişte olmadığı kadar tahrip edilmekte olduğunu, en son Lefke bölgesinde toplu olarak orkide sökümü yapıldığını belirtti.
Sarpten, “Organize bir şekilde gerçekleştirilen bu kıyım ile ilgili edinilen duyumlara göre, yurt dışından gelen bazı ekiplerin yumru ticareti yapmak için ülkemizi seçmiş olduklarını anlıyoruz” dedi.
Nerdeyse orkidelerin tamamının tozlaşması için sadece bir veya iki böcek türü görev aldığını belirten Sarpten, “Tozlaşma yoluyla zaten güçlükle üreyebilen orkidelerin, bir de yumrularının gelişigüzel toplanması sonucu nesilleri hızla tükenmektedir” dedi.
Sarpten ayrıca, Kıbrıs’ın kuzeyinde tanımlanmış 32 ve tanımlanmayı bekleyen de 5 kadar farklı orkide türü yayılım gösterdiğine de işaret etti.
Ülkede orkide türlerinin tehlike altında olduğunu ve nadir oldukları için birçoğunun yasalarla koruma altına olduğunu belirten Sarpten, ancak yasaların uygulanmadığını söyledi.
Avrupa ülkelerinde doğadaki orkidelerin sökülmesini engellemek amacıyla yeni düzenlemeler hayata geçirilmekte olduğunu ifade eden Sarpten, Hollanda’da bir orkide için hapis cezası verilebildiğini kaydetti.
Türkiye yılda yaklaşık 45 bin tonla dünyadaki en büyük salep üreticisi ve bu yüzden her yıl yaklaşık 120 milyon orkide yumrusunun doğadan toplandığını savunan Sarpten, yumru toplamanın sistemli bir şekilde yapıldığını ifade etti.
Orkide piyasasının sektör haline geldiğini belirten Sarpten, Çevre Koruma Dairesi ve Polis’i gereken girişimleri yapmaya çağırdı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 759 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler