1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ORKESTRA ÇALIYOR…
ORKESTRA ÇALIYOR…

ORKESTRA ÇALIYOR…

“Bir gün uçup gideceğim… Her şeyi düne bırakarak…” Bu ses yükseldiğinde, Salamis ayaktaydı… Farklı hayatlardan, farklı dillerden gelmiş binlerce insan aynı duyguda buluşuyordu. Nicole Kidman’ın ünlü

A+A-

 

 “Bir gün uçup gideceğim… Her şeyi düne bırakarak…”

         Bu ses yükseldiğinde, Salamis ayaktaydı… Farklı hayatlardan, farklı dillerden gelmiş binlerce insan aynı duyguda buluşuyordu.

         Nicole Kidman’ın ünlü “Moulin Rouge” filminde Satin’in o unutulmaz sahnesinde seslendirdiği bu unutulmaz şarkı, bu kez Salamis’teydi...

         Ve kelimenin tam anlamıyla muhteşemdi…

         Evet uçup gideceğiz ve hemen şu anda yaşadığımız an, hepsi, düne dair kalacak…

         Geçtiğimiz akşam enfes bir konser izledik, Mağusa Festivali kapsamında. Hep ilk aşklarda, hayata en saf ve en cesur baktığımız zamanlarda fısıldadığımız aşk şarkılarını söyledi, Randy Crawford.

         Joe Sample eşlik etti…

         Ve unuttuk…

         Bu adaya dair bütün kavgaları, düzenleri, bütün o keşkeleri unuttuk…

         Mağusa Belediyesi bu yıl özellikle bu kadar eylem ve ekonomik kriz ortamı içinde bu festivali düzenlerken, batmakta olan Titanik’te hala çalmaya devam eden bir orkestraya benzetilmişti, festival de.

         Doğruydu belki…

         Orkestra hala çalıyor….

Her şeye rağmen ve hiç durmadan…

Bu küçük adada boyumuzdan büyük sorunlar ve hep yarına dair yarım kalmış hayaller arasında, genellikle yaşamın tadını, anlarını duyumsamakta zorluklar yaşıyoruz. Dahası, çoğu zaman da zor geliyor. Gerçek üstü kalıyor, yaşama dair ne varsa.

Hatta belki biraz ayıp kaçıyor.

İşsizken insanlar ve yarını bilmezken çocuklar, çalan orkestraların peşine takılmak.

Ama bu küçük adada tadına varılmaya değer öyle büyük güzellikler var ki…

Bu yıl Mağusa Festivali’nin ancak kapanış etkinliğini izleme şansım oldu. Ve gerçekten tadı damağımda kaldı. Mağusa’nın kokusunda, yıldızların altında, Salamis Antik Tiyatro’da bir başka güzeldi, Randy Crawford’u izlemek…

59 yaşındaki bu müzik mucizesi kadın, ayakta durmakta zorlansa da sesiyle, enerjisiyle, hani hayat boyu akılda kalacak anlar vardır ya işte tam da öyle enfes bir gece yaşattı izleyenlerine.

Mağusa Belediyesi’nin 15’incisini düzenlediği bu festival, artık çoktan uluslararası bir marka olmuş ve çağdaş belediyecilik anlayışının en güzel örneği olarak tarihe geçmiştir. 

O yüzden sınırlarını zorlayan ve her yıl çıtayı yukarı taşımak şartıyla bu festivali organize eden Oktay Kayalp ve festival ekibini içtenlikle kutlamak ve teşekkür etmek gerekiyor.

Hala aşkın hayatta kaldığı bir dünya verdikleri için bize…

Hala orkestrayı susturmadıkları için…

Konser sonrası Mağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ile ayak üstü sohbet ettik… 600 Bin TL’ye dayanan bütçenin kayda değer bir kısmının belediyenin öz kaynaklarından karşılandığına vurgu yapıyor, Kayalp.

Sadece bu bile, örnek belediyecilik için mutlaka bir kenara not edilmesi gereken bir unsurdur.

Hele belediyelerin hayatlarını idame ettirmekte yaşadıkları zorlukları düşündüğümüzde, bunları eksiksiz karşılayıp, böyle dünya çapında organizasyonlar için kaynak ayırabilmek başlı başına takdir edilmesi gereken bir başarıdır.

İşte o yüzden bu ve buna benzer faaliyetleri hem Mağusa Belediyesi’ni özel kılıyor hem de Belediye Başkanı olarak Oktay Kayalp’i rakipsizleştirip, örnekleştiriyor.

 Vatikan’dan, Kremline’e, Mandela’dan, dünyanın çeşitli merkezlerinde en özel organizasyonların unutulmaz sanatçılarından biri olan, jazz ve soul müziğin mucizesi olarak anılan Randy Crawford ve O’na hep eşlik eden Joe Sample da Salamis’teydi bu kez.

Bundan daha büyük bir tanıtım, bundan daha büyük bir varlık olabilir mi?

Randy Crawfor daha önce Cratos için adaya geldiğinde O’nu izleme şansım olmamıştı ama sırf Salamis’teki konseri için İstanbul’dan gelen kafileler olduğuna şahitlik etmek de ayrı bir tattı.

Hem Güney’den hem Kuzey’den çok sayıda yabancı izleyicinin coşkuyla eşlik ettiği konser, hem sahnesiyle, hem de izleyicisiyle unutulmaz konserlerden biriydi.

“Aşkın hayatta kaldığı bir dünyaya doğdu…” diyordu, sanatçı, 80’li yıllardan bu güne, 30 yılı aşkın bir zamanda hala unutulmaz o şarkısında.

Aşkın hayatta kaldığı ve uçup gittiğimizde her şeyi düne bırakacağımız zamanları hatırlayarak yaşayalım…

Bu ada, bu hayat buna değer…

 

 

 

 

Bu haber toplam 1044 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler