1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÖRGÜTLERDEN ORTAK AÇIKLAMA
ÖRGÜTLERDEN ORTAK AÇIKLAMA

ÖRGÜTLERDEN ORTAK AÇIKLAMA

Petrol Dolum Tesisine Hayır İnisiyatifi ile KTAMS, Dev-İş, KTÖS, KTOEÖS, Güç-Sen, Koop-Sen, Bes, Tıp-İş, DAÜ-Sen, DAÜ Bir- Sen, Çağ-Sen, Hava-Sen, Basın-Sen, Yedikonuk’ta yapılması planlanan petrol dolum tesisine karşı ortak basın açıklaması yaptı.

A+A-

 

 

 

 

Petrol Dolum Tesisine Hayır İnisiyatifi ile KTAMS, Dev-İş, KTÖS, KTOEÖS, Güç-Sen, Koop-Sen, Bes, Tıp-İş, DAÜ-Sen, DAÜ Bir- Sen, Çağ-Sen, Hava-Sen, Basın-Sen, Yedikonuk’ta yapılması planlanan petrol dolum tesisine karşı ortak basın açıklaması yaptı.

“Petrol dolum tesisine zemin hazırlayanlar artık yaptıkları yanlış hesaptan geri dönmek zorundadırlar. Aksi halde toplumun yükselen öfkesi karşısında duramayacaklardır” diyen 13 sendika ve İnisiyatif, her türlü mücadelenin toplumun diğer kesimleriyle birlikte verileceğini ve bu ülkeye petrol dolum tesisi kurulmasına hiçbir şekilde onay vermeyeceklerini açıkladı.

 

SAHİR: “BÖLGE HALKININ TEPKİSİNE VERİLEN DESTEK ARTIYOR”

KTAMS Lokali’nde sendika ve İnisiyatif temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen açıklama sırasında, Petrol Dolum Tesisine Hayır İnisiyatifi adına Doğan Sahir, sendikalar adına Ahmet Kaptan birer konuşma yaptı. Hazırlanan ortak açıklamayı ise Hasan Sarpten okudu.

Petrol Dolum Tesisine Hayır İnisiyatifi adına konuşan Doğan Sahir, aylardır ülkenin gündemini meşgul eden petrol dolum tesisine bölge halkının gösterdiği tepkiye verilen desteğin her geçen gün arttığını kaydetti.

Dün UBP Genel Sekreteri Ertuğrul Hasipoğlu’nun bu bölgede eski eser çıktığıyla ilgili bilgilendirildiği anda “bana yetki verilirse sit alanlarını ortadan kaldırırım, 2 tane mezar için yatırımcının önü durdurulamaz” şeklindeki açıklamalar yaptığını ifade eden Sahir, siyasilerin bir kısmının bu konuya hırs ve ihtirasla katkı koymak için çabaladığını belirtti.

 

“DOĞAL GÜZELLİKLERİ YOK ETME PAHASINA…”

Sendikalar adına konuşan KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan ise, “Uzaktan kumandayla idare edilen hükümet kendinden geçerek, tüm değerlerini ayaklar altına alırken doğal güzellikleri de yok etme pahasına karar vermeye devam ediyor” dedi.

Dolum tesisine karşı olan örgütler olarak yok oluşa karşı verdikleri mücadeleyi yetkililerin görmezden geldiğini ifade eden Kaptan, “biz de bu sesimizi duymayanlara karşı yaptığımız eylemleri yükselterek devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Kaptan, 14 Mart Çarşamba günü 15.30’da Başbakanlık önünde miting düzenleyip, toplanan imzaları Başbakana sunacaklarını anımsatarak, “bizleri susturmaları mümkün olmayacak çünkü bizlerin hedefinde koltuk yoktur, ülke sevgisi bağlılık ve insanımıza verdiğimiz değer vardır…” dedi. Kaptan, yetkililere attıkları adımdan geri dönme çağrısı yaptı.

 

SARPTEN: “HÜKÜMETİN ISRARINI ANLAYAMIYORUZ”

Hasan Sarpten’in okuduğu, 13 sendika ve Dolum Tesisine Hayır İnisiyatifi’nin ortaklaşa hazırladığı açıklamada, “UBP hükümetinin Kıbrıs’ın kuzeyine ne pahasına olursa olsun petrol dolum tesisi kurmak için canla başla çalıştığı” belirterek, bölgede yaşayan insanların, çevreci sivil toplum örgütlerinin ve halkın büyük tepkisine rağmen böyle bir yatırımda ısrar edilmesini anlayamadıkları kaydedildi.

 

“ÜLKENİN İHTİYACI YOK”

Bu tesisin hiçbir şekilde bu ülkenin ihtiyacına yönelik bir yatırım olmadığı dile getirilen açıklamada, söz konusu petrol dolum tesisi projesininse Anayasa’ya, turizm politikasına, Turizm Gelişim Yasası’na ve sürdürülebilir kalkınma ilkelerine aykırı olduğu vurguladı.

 

“PROJE RANT KOKUYOR”

Hangi açıdan bakılırsa bakılsın ‘rant kokan’ bu projenin sermaye sahiplerinden başka kimseye fayda sağlamayacağı söylenen açıklamada, bu girişimin sadece dışarıdan gelecek bir yatırımcının ülke topraklarını ve kıyılarını geri dönüşümü olmayacak şekilde gaspederek sadece kendi karını düşünerek yapacağı faaliyet olduğunun altı çizildi.

Petrolün çıkarılmasından taşınmasına ve depolanmasına kadar her safhasında tehlike olduğu vurgulanan açıklamada, en iyi teknolojiyle bile kirliliğin büyük kısmının yıllarca ortadan kaldırılamayacağı belirtildi; ne yangın söndürme imkanlarının ne de çevre koruma tedbirlerinin diğer ülkeler kadar gelişmiş olmadığı, bu devlet yapısıyla yaşanacak en ufak kazada dahi sonucun felaket olacağı ifade edildi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 839 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler