1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÖRGÜTLERDEN HAK'A TEPKİ
ÖRGÜTLERDEN HAKA TEPKİ

ÖRGÜTLERDEN HAK'A TEPKİ

Farklı kesimlerden 15 sivil toplum örgütü, Halkın Adalet Konseyi (HAK) ile ilgilerinin olmadığını açıkladı ve söz konusu örgüte eleştirilerde bulundu.

A+A-

 

 

Farklı kesimlerden 15 sivil toplum örgütü, Halkın Adalet Konseyi (HAK) ile ilgilerinin olmadığını açıkladı ve söz konusu örgüte eleştirilerde bulundu.

Lefkoşa Merit Otel’de düzenlenen basın toplantısında, HAK Dönem Başkanı Özdemir Gül’ün, “mikro milliyetçiliği çağrıştıran yöresel dernekler lağvedilmeli” şeklindeki sözleri eleştirilerek, “Abesle iştigal... Çünkü bu dernekler KKTC birlikler ve dernekler yasası altında kurulmuş ve tescili derneklerdir” denildi.

HAK’ın yasal ve hukuki dayanağı olmadığı, tescili de bulunmadığı iddia edilen ortak basın açıklamasını KKTC Hataylılar Derneği Genel Başkanı Bertan Zaroğlu okurken, açıklamanın okunmasından önce ve sonra toplantıya katılan örgüt başkan ve temsilcileri de söz alarak, bazıları HAK ile bir ilgilerinin olmadığını, bazılarıysa HAK’tan bir süre önce ayrıldıklarını açıkladılar.

HAK Başkanı Özdemir Gül’ün konseyi “sosyal devrim” olarak nitelemesi de eleştirildi ve konseyi oluşturduğu belirtilen 41 örgütün açıklanması istendi.

Açıklamada şöyle denildi:

“Bu oluşumun sözde başkanının, yerel basında 20 Şubat 2012 tarihinde yer alan açıklamasında hem yurttaşlık bilincini savunur gözükmesi, hem de ‘ben ve onlar’ tanımlaması yapması, esas ayrımcılığı kendilerinin yaptığını simgelemektedir.

Derneklerimiz, idare ile vatandaşlar arasında köprü kurarak, kültür birlikteliğini pekiştirmeye çalışmakta, bazı sıkıntıların çözümü noktasında mücadele etmektedir. Bunun yanında Kıbrıs Türkü’nün verdiği varoluş mücadelesini bilerek egemenliğimizin simgesi KKTC devletinin varlığına ve ulusal çıkarlara sahip çıkmak da bizler için ulusal bir görevdir.”

Açıklamada, siyasilere çağrıda bulunularak, meclis gündeminde bulunan birlikler ve dernekler yasa tasarısının bir an önce yasalaştırılması da istendi.

Açıklamada, “halkın birlik ve bütünlüğünü bozmaya yönelik, iç ve dış çıkar çevrelerinin piyonları olarak kullanılan tabela örgütlerinin dürüst bir çizgide hareket eden sivil toplum örgütleriyle karıştırılmaması ve kapatılması gerektiği” belirtildi; bazı kesimlerin sivil toplum örgütlerini “rant aracı olarak kullandığı” ileri sürüldü.

Ortak açıklamaya destek veren 15 örgütün ismi şöyle:

“Adanalılar Kültür ve Bütünleşme Derneği, Akdeniz Bölgesi Bütünleşme Derneği, Baf Türk Birliği, Çukurovalılar Derneği, Gaziantepliler Kültür ve Dayanışma Derneği, Genç Mücahitler Derneği, Hizmet-Sen, Mardinliler Yardımlaşma ve Bütünleşme Derneği, Malatyalılar Kültür ve Dayanışma Derneği, İnşaat Emekçileri Dayanışma Derneği, KKTC Alperenler Kültür ve Eğitim Derneği, KKTC Akdeniz Dayanışma Derneği, KKTC Hataylılar Derneği, KKTC Karadeniz Kültür Derneği, Konyalılar Kültür ve Dayanışma Derneği.”

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 762 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler