1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÖRGÜTLER ESNAFIN YANINDA
ÖRGÜTLER ESNAFIN YANINDA

ÖRGÜTLER ESNAFIN YANINDA

Esnaf ve Zanaatkarlar Odası, ‘Esnaf Sanatkarlar Merkez Birliği’nin kendilerinin de bir üst kuruluşu olacak şekilde hazırlanan yasal düzenleme için Meclisten ivedilik kararı alındığını ve ilgili tasarının yeniden komiteye götürüldüğünü savunara

A+A-

 

 

 

Esnaf ve Zanaatkarlar Odası, ‘Esnaf Sanatkarlar Merkez Birliği’nin kendilerinin de bir üst kuruluşu olacak şekilde hazırlanan yasal düzenleme için Meclisten ivedilik kararı alındığını ve ilgili tasarının yeniden komiteye götürüldüğünü savunarak, buna karşı mücadele etme kararlılığında olduğunu açıkladı.

Esnaf ve Zanaatkarlar Odası yetkilileri, kendilerini yok etmek için harekete geçen “oluşumun” yasallaşmasına engel olmak için başlattıkları ziyaretler çerçevesinde Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ni ve İnşaat Müteahhitleri Birliği’ni ziyaret etti.

Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Başkanı Hürrem Tulga, 2 yıl önce de aynı konuyla ilgili endişelerini iletmek için benzer ziyaretler yaptıklarını kaydederek, “Keşke ülkeye ilişkin başka sorunlar için gelseydik” dedi.

Kendilerinin hala yasayla kurulan bir kuruma yönelik bölmeyi amaçlayan saldırıları tartışmak için ziyaretler yaptıklarını ifade eden Tulga, “2 yıl önce de aynı sorunu bu masada tartıştık, aynı yasa tasarısı aynı haliyle ivedilik alınarak, bunca sorunun içerisinde meclis komitesine gönderildi” diye konuştu.

Tulga, neler oluyor diye sordukları zaman kendilerine hiçbir açıklama yapılmadığını belirterek, “meclisten geçen özel yasaya sahip bir kuruma gerekçesiz yok etmek amaçlı başka yasa hazırlandığını” kaydetti.

“Dernek olduğu bile tartışmalı, adı dernek olan bir kurumun yöneticileri federasyon adını alarak KTEZO’nun üzerine atanıyor” diyen Tulga, gerekçesiz, yasalara rağmen, bu kadar gözü kara bir saldırı yapılıyorsa halkın görevinin ülkeyi ayağa kaldırmak için dayanışma içine girmek olduğunu söyledi.

Tulga, bunun sadece kendi odalara yönelik bir saldırı olarak kabul edilmemesi gerektiğini; gelecekte bu uygulamalarının diğer odalara da yapılmayacağının garantisi olmadığını belirtti.

TURKAN

Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Genel Sekreteri Zihni Turkan ise, KTEZO’yla geçmişte de aynı konuyu görüştüklerini anımsatarak, tüm örgütlerle iyi ilişkileri olduğunu ve tüm örgütlerin ülkenin can damarları ve demokrasinin gereği olduğuna inandıklarını belirtti.

Yasayla kurulmuş olan bu örgütlerin sonradan değişime uğratılmasının asla kabul edilemeyeceğini kaydeden Turkan, “Hükümetimizin bu yönde daha sağduyulu davranması ve yasalara yeniden bakması ve durumu yeniden gözden geçirmesi gerekir” dedi.

GÜRCAFER

İnşaat Müteahhitler Birliği Başkanı Cafer Gürcafer de, esnafla, müteahhitliğin birbirinden ayrılamayan sektörler olduğunu belirterek, bu nedenle birinin yapısına gelecek olumsuz etkinin diğerine de bulaşacağını hatta memleketin yapısını etkileyeceğini söyledi.

Gürcafer, “Her şeyini bankasını, okulunu kurmuş yasal bir kurumu siyasi arsızlık yüzünden yok etmeyi göze alacaksın ve kimse tepki göstermeyecek bu akıl alacak bir şey değildir” diyerek, KTEZO’ye yönelik yapılan girişimin tek olmadığını, külliye, İlahiyat Fakültesi, özelleştirme yasası, Ercan Havaalanını alacak olanın belirlenmesi, elektrik kurumunun özelleştirilmek istenmesi ve diğer yapılanların Kıbrıs Türk toplumunun toplumsal varlığına el koymak isteyen kesimler tarafından uygulandığını belirtti.

2 yıl gibi bir sürede 500 bin konut yapan bir kuruluşun KKTC’de 3-5 bin konut yapmak istemesinin ancak bu sektörden ekmek yiyen insanların göç etmesini sağlamak olduğunu ifade eden Gürcafer, bunlara ve KTEZO’ya yapılamaya çalışılana müsaade etmeyeceklerini; geçmişte olduğu gibi güçlerini birleştirerek mücadele edeceklerini söyledi.

 


 

 

 

Ekonomik Örgütler Platformu, ivedilik kararı alınarak meclis komitesine gönderilen yasa tasarısına karşı açıklama yaptı

 

 

YENİ ESNAF ÖRGÜTÜ

YARATILMAK İSTENMESİNİ KINIYORUZ

 

         Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde önemli sorunlar yaşanırken, hükümet başkanı ve üyeleri, Kıbrıs Türk esnaf ve zanaatkarlarının yasa ile kurulmuş bulunan örgütlerinin yanına yenilerini eklemek için çeşitli sözler vermekte oldukları gözlemlenmektedir.

         Kıbrıs Türk ekonomisinin sorunlarının sağlıklı bir şekilde saptanıp çözümler üretilememesinin nedenlerinden biri de, çeşitli toplum kesimlerinin menfaatlerinin ön plana çıkarılması ve bu nedenle ekonominin geneline ilişkin kararlar alınamamasıdır. Hal böyle iken, iş insanları ile iş yeri sahiplerinin çok farklı örgütler altında toplanmaları ve bu örgütlerin pek çoğuna, popülist yaklaşımlarla yasal nitelik kazandırılmış olması kabul edilemez.

         Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde anayasal örgütlenme özgürlüğünün yaşama geçmesi, isteyenlerin farklı çatılar altında bir araya gelerek örgütlenmeleri elbette bir haktır ve engellenemez. Buna karşın, hükümetlerin popülist eğilimlere kurban olarak her örgüte yasal zemin, bazı yetkiler ve gelir kaynakları yaratmaları, bu hakkın hayata geçmesi değil, tam tersine toplum kesimlerinin parçalanması ve küçük zümre çıkarlarının ön plana geçerek karar alma süreçlerini etkilemesi sonucunu doğurmaktadır.

         Bu kapsamda, esnaf ve zanaatkarlarımızın yasa ile kuruluş bir odaya sahip oldukları göz ardı edilerek, yeni bir birlik çatısı altında toplanmaları için yasa çıkarılmak istenmesi kabul edilebilir bir davranış değildir. Yasası çıkarılması talep edilen birlik zaten kurulmuş olup, üyelik niteliği ve isteği taşıyan kişilerin üye olabileceği bir durumdadır. Bu birliğe yasal nitelik kazandırmaya çalışmanın amacı, hükümetin mevcut oda yönetiminden duyduğu hoşnutsuzluk ise, bunu makul bir gerekçe olarak kabul etmek mümkün değildir.

         Ekonomik Örgütler Platformu, hükümetimizi, iş insanlarını bölmeye çalışmak yerine, gerçek sorunlara gerçek çözümler üretmeye çağırırken, iş insanlarını bölme çalışmalarına da son vermesini talep eder.

 

EKONOMİK ÖRGÜTLER PLATFOMU:

Kıbrıs Türk Ticaret Odası

Kıbrıs Türk Müteahhitler Birliği

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği

İşverenler Sendikası

İşadamları Derneği

Genç İşadamları Derneği

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 806 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler