1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÖRGÜTLER BRÜKSEL'E GİDİYOR
ÖRGÜTLER BRÜKSELE GİDİYOR

ÖRGÜTLER BRÜKSEL'E GİDİYOR

Bir araya gelen bazı sivil toplum örgütleri, Avrupa Birliği’nin, Kıbrıslı Türklere verilen sözlerinin tutulmadığı gerekçesiyle, Brüksel’e gidiyor. Örgütler tarafından yapılan ortak açıklamada ayrıca, bugün bazı gazetelerde başlatılan giri

A+A-

 

 

Bir araya gelen bazı sivil toplum örgütleri, Avrupa Birliği’nin, Kıbrıslı Türklere verilen sözlerinin tutulmadığı gerekçesiyle, Brüksel’e gidiyor.

 

Örgütler tarafından yapılan ortak açıklamada ayrıca, bugün bazı gazetelerde başlatılan girişimin yanlış yansıtıldığı ifade edildi.

 

12 sivil toplum örgütü ve spor derneklerinin imzasını taşıyan açıklama şöyle;

 

 

Bizler aşağıda isimleri yer alan sivil toplum örgütleri olarak Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Avrupa Birliği Dönem Başkanlığını devralmasının hemen öncesinde, Brüksel’de birtakım temaslarda bulunmanın Kıbrıs Türk halkının içinde bulunduğu izolasyonların bir kez daha Avrupa Birliğinin her düzeydeki temsilcilerine hatırlatılması açısından gerekli olduğuna inanmaktayız.

 

Bu bağlamda, Brüksel’e gidiş amacımız,  bugüne kadar çeşitli ve farklı düzeylerde gerçekleştirilen uluslararası temaslarda vurgulanan mesajların, bir de sivil toplum örgütleri tarafından AB’deki muhataplarımıza duyurulmasını sağlayarak, sesimizi güçlendirmektir.

 

Yapmayı tasarladığımız bu girişimde, 2004 yılında gerçekleştirilen referandumda Kıbrıs’ta çözüm ve AB üyeliğine güçlü bir evet diyen Kıbrıs Türk halkına AB tarafından verilen sözlerin yerine getirilmediğinin hatırlatılması hedeflenmektedir.

 

Kıbrıs Türk halkı 2004 yılında ve sonrasında sürdürdüğü tutarlı çizgi ile dünyayla aynı dili konuşmuş ve uluslararası toplumun duruşuna paralel bir duruş sergilemiştir. Bunun karşılığında yegâne beklentimiz, ülkemizin gerek bizler için gerekse bizlerden sonra gelecek nesiller için daha yaşanabilir bir yer olabilmesi için, elzem olan sürdürülebilir ekonomik kalkınmanın tetikleyicisi birtakım açılımların uluslararası toplum tarafından gerçekleştirilmesidir.

 

İzolasyonların kaldırılmasının Kıbrıs Türk halkının sosyo-ekonomik ve kültürel gelişmişlik düzeyini olumlu etkileyeceğine ve Kıbrıs’ta olası bir çözüm için daha sağlıklı bir zeminin oluşmasını sağlayacağına, özellikle ekonomik alanda faaliyet gösteren örgütler olarak içtenlikle inanmaktayız.

 

Bugüne kadar Kıbrıslı Rumlar tarafından engellenmiş olan doğrudan uçuşlar ve Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nün hayata geçirilmesi, bu yönde atılabilecek önemli adımlar olarak değerlendirilmiş ve değerlendirilmektedir. Benzer şekilde, AB mali destek programının bu kapsamda özel sektör firmalarının yenilikçiliğini ve girişimciliğini teşvik etmek yönünde sağlanan hibelerin devam etmesi ve Kıbrıslı Türklerin AB’ye yakınlaştırılması ve geleceğin temeli olan gençlerimizin AB vizyonuyla eğitilmesi için üniversitelerimizin Bologna sürecine katılımları, sağlıklı bir ekonomik yapının gelişmesine katkı sağlayacaktır.

 

Toplumsal birlik ve bütünlüğe her zamankinden fazla ihtiyaç duyduğumuz böylesi bir dönemde, bazı yayın organlarının işin gerçek yüzünü öğrenmeden, kamuoyu nezdinde yürüttükleri dezenformasyon tarafımızca büyük hayal kırıklığı yaratmıştır.

 

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 

Kıbrıs Türk Ticaret Odası                          

Genç İşadamları Derneği

Kıbrıs Türk Sanayi Odası                           

Kıbrıs Türk Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası    

Kıbrıs Türk Kiralık Araba İşletmecileri Birliği

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği        

Kıbrıs Türk Restorantçılar Birliği

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği                         

Kıbrıs Türk Rehberler Birliği

Kıbrıs Türk İşadamları Derneği         

Spor Federasyonları ve Spor Dernekleri

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 994 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler