1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Organize işler bunlar...
Organize işler bunlar...

Organize işler bunlar...

“...çetenin şike ayağının başında Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın, çetenin başında ise Olgun Peker'in bulunduğunu ve Süper Lig'de Fenerbahçe ve Sivasspor'un Bank Asya'da ise Mersin İdman Yurdu, Kartal ve Adanaspor'un yönetilmsel bazda, Eskişehir

A+A-

 

 

“...çetenin şike ayağının başında Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın, çetenin başında ise Olgun Peker'in bulunduğunu ve Süper Lig'de Fenerbahçe ve Sivasspor'un Bank Asya'da ise Mersin İdman Yurdu, Kartal ve Adanaspor'un yönetilmsel bazda, Eskişehir, Ankaragücü ve Altay'ın ise bireysel bazlarda şike olaylarına karıştığını...” diye uzayıp giden ‘Organize Suçlardan’  sorumlu  kişilerin raporu böyle...

Türkiye’de şike açık bir şekilde yıllardır yapılıyordu. Galatasaray-Mehmet Ağar, Beşiktaş-Alaaddin Çakıcı işbirliklerini bilmeyen yoktur. Özellikle büyük kabul edilen üç kulübün de arka bahçelerinin ne kadar kirli olduğu aşikardı.

“Büyük takımların” yarattığı pislik de büyük oluyormuş demek! Bu organize işler futbol ile alakalı değildir sadece. Bu Türkiye’de iki yıldan fazladır sürdürülen “derin devletin” bir kanadının çökertilmesi ile ilgili “Ergenekon” operasyonun futboldaki “para kasasının” ayağıdır ayni zamanda. Yıllardır Türkiye’nin en büyük silah tüccarlarının Fenerbahçe’yi yönetmesi rastlantı değildir. Siyasetteki “derin” işlere para aktaran, yeraltı ve yerüstü organize işlerin bir bölümüdür sadece, bu yaşadıklarımız...

Peki tüm “büyükler” bunun içinde iken niye Fener kurban seçildi? Bu işlerin takip ve sonuçlandırılması için gerekli yasal düzenleme Nisan ayında yapıldı. Ve bu yasal düzenleme de Aziz Yıldırım-Olgun Peker ilşkisinin üzerine denk geldi. Yoksa 3-5 yıl önce böyle bir yasal düzenleme olsa Galatasaray-Mehmet Ağar, Beşiktaş-Alaadin Çakıcı işbirliklerini de deşifre etmesi hiçtendi.

Bu Türkiye’nin gerçeğidir. Futbolu detaylarından ve arka planından takip eden, futbol delisi biri olarak yıllardır Türkiye’de şikenin yapıldığını hem de aleni ve organize bir şekilde yapıldığı iddia edenlerdenim. 40 yıllık Es-Es taraftarı olarak izlediğim Eskişehir-Fener maçından sonra kimlerin şike yaptığını yakın çevreme söylediğimde çoğunun gülümsediğini hatırlıyorum. Nihayet üç ay sonra “aklandım”. Bu şerifsizliği yapanlar elleri kelepçelenip tutuklandı yada sırada bekliyorlar. Ve az da olsa iç huzura erdim gibi.

Türkiyede “Anadolu ihtilalini” gerçekleştiran rahmetli hoca Abdullah Gegiç’i yıllar önce Mağusa’da dinlemiştim. 1970’li yıllarda Eskişehirspor’un başında 11 üniversiteli gençle tüm ülkeyi dize getirdiğini ama 3 kez Galatasaraya karşı haksız bir şekilde şampiyonluğu kaybedip 2. olduğunu hala daha gözleri yaşlı bir şekilde anlatıyordu Gegiç... “Oynadığımız rakiplerimizin ya hocaları yada futbolcularının bazıları Galatasaraylı idi” diyor kurt hoca. “Son haftalara girdiğimizde ‘birşeyler’ oluyor ve şampiyonluk Galatasaray’a gidiyordu” derken gözleri yaşlı bir şekilde ecilsiz ölmüş ve mezar taşına da “Eskişehirspor” yazdırmıştır.

Bir takımın 25 milyon taraftarı olması yada bir kasabanın takımı olması ne kamuoyu vicdanında ne de hukuk karşısında kendisini aklamaya yetmez.

Türkiye’de hayranı ve taraftarı olduğumuz takımları bundan sonra seyrederken içimizin rahat olmasını istiyorsak bu “organize işlerin” karşısında taraf olmamız lazımdır.

Çapı, büyüklüğü ne olursa olsun bu organizasyonun merkezinde bulunan Fenerbahçe ve Başkanı Aziz Yıldırım’la beraber bu organizasyona lojistik destek sağlayanlardan Eskişehir’in hocası Bülent Uygun başta olmak üzere bu işlere karışanların hepsinin “hapishane anılarını” okumak istiyorum...

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 944 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler