1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Organ naklinde 'YASAL BOŞLUK'
Organ naklinde YASAL BOŞLUK

Organ naklinde 'YASAL BOŞLUK'

Yakın Doğu Üniversitesi, ülkede bir ilki daha gerçekleşirdi ve sahip olduğu yüksek donanım ve uzman kadro ile Kuzey Kıbrıs’a ilk kez organ nakli yapılacağı müjdesini verdi. Ancak yasal boşluk, yeni bir tartışmayı da beraberinde getirdi. Uzmanlar mev

A+A-

 

 

 

Yakın Doğu Üniversitesi, ülkede bir ilki daha gerçekleşirdi ve sahip olduğu yüksek donanım ve uzman kadro ile Kuzey Kıbrıs’a ilk kez organ nakli yapılacağı müjdesini verdi. Ancak yasal boşluk, yeni bir tartışmayı da beraberinde getirdi. Uzmanlar mevcut yasal mevzuatların, organ nakli konusunda yeterli olmadığını ve ortaya organ ticareti gibi sorunların çıkabileceği ihtimalini gündeme taşıdı. YDÜ’ye ise ilk nakil için başvuru yapıldı, operasyon için gün sayılıyor.

 

HUKUK UZMANI UYARISI:MEVCUT YASA İLE OLMAZ…  Mevcut yasal mevzuatın bir an önce değiştirilerek, AB standartlarında ve tamamen açıklayıcı bir yasa haline getirilmesinin zorunlu olduğunu ifade eden hukuk uzmanı Yrd. Doç. Şölen Külahçı Serengil,  mevcut yasaların hiçbir güvenlik ve denetimi içermediğine değindi.

 

TABİPLER: PARA KAYGISI OLMAMALI… Organ naklinin usulünü uygun bir şekilde ve kesinlikle ticari kaygıların olmadığı bir anlayışla uygulanması gerektiğinin altını çizen Kıbrıs Türk Tabipler Birliği Başkanı Suphi Hüdaoğlu, organın verici ve alıcısı arasında, kesinlikle para alışverişinin olmaması gerektiğini de ifade etti.

 

YDÜ: GEREKLİ MEVZUAT HAZIRLANMALI… Organ nakli konusunun ülkede büyük bir noksan olduğuna değinen YDÜ Organ Nakli Merkez Kurucu Başkanı Prof. Dr. Nerin Bahçeciler:, artık insanların da organ bağışı konusunda bir fikir sahibi olmalarının ve bu işlem için gerekli mevzuatların da hazırlanmasının, Kuzey Kıbrıs halkı için hayati önem taşıdığına vurgu yaptı.

 

HASİPOĞLU: ÖNLEM ALIRIZ… Mevcut yasalar ile de organ naklinin gerçekleştirilebileceğini iddia eden Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, mecliste bu yasaların değiştirilmesi ile bir çalışma yapılacağını ve organ ticareti konusunda da önlemlerin alınacağını ifade etti.

 

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nin ülkede ilk kez hayata geçireceği organ nakli işlemi genel anlamda büyük bir atılım olarak görülürken, ülkedeki yasal mevzuatların bu konuda yeterli olmayışı endişeleri de beraberinde getirdi.

Konu ile ilgili uzmanlar mevcut yasal düzenlemelerin bir an önce AB standartlarına getirilerek, bütün denetim ve önlemlerin alınabileceği bir mevzuata sığdırılması gerektiğini önemle vurgularken, Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu mevcut yasa ile de organ nakli yapılmasının bir sakıncası olmadığını belirtti. Yine uzmanların konu ile ilgili en büyük endişeleri organ ticaretinin ülkede yer edinmesi olurken, Türkiye’nin organ ticaretinde ana merkez olarak görülmesi, akıllara bu ihtimalin gelecek yıllarda büyük sıkıntıların doğabileceği ihtimalini getiriyor.

 

ORGAN NAKLİ YASAL MEVZUATLARA UYULARAK YAPILIRSA ÜLKE İÇİN BÜYÜK BİR ADIM OLUR

Ülkenin en büyük eksiklerinden olan organ nakli konusunda Yakın Doğu Üniversitesi’nin attığı adım, ülke için büyük bir önem teşkil ederken ortaya konan endişeler de önem arz ediyor.   YDÜ sahip olduğu donanım ve uzman ekipleri ile bu konuda büyük başarılar elde edebilecek alt yapıya sahip olduğunu, önümüzdeki haftalarda hayata geçireceği ilk organ nakli süreci ile de kanıtlama şansı bulacak. Ancak ülkede yasal mevzuatların yetersiz oluşu, ortaya farklı ve önemli sorunların da çıkabileceği ihtimalini gözler önüne seriyor. Sorunların meydana gelebileceği ile ilgili Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu kesin bir dille ‘ihtimal yok’ ibaresini kullansa da, Türkiye’nin organ ticaretinin ana merkezi olarak görülmesi, her konuda olduğu gibi bu konuda da KKTC’nin arka bahçe görevini üstlenebileceği ihtimalini yükseltiyor.

Türkiye’de yasaklanan her sektörün anında Kuzey Kıbrıs’ta hayat bulması, ülkenin Türkiye’nin arka bahçesi olduğu izlemini sürekli yansıtıyor.

 


HASİPOĞLU: “MEVCUT YASA YETERLİDİR”

 

Ülkede organ nakli yasasını kendisinin hayata geçirdiğini belirten Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, bahsi geçen dönemde Başkent Üniversitesi Rektörü Mehmet Haberal ve ekibini, bu yönde çalışmalar yapmak üzere ülkeye davet ettiğini de ifade etti. Yine aynı dönemde teknik ve alt yapı yetersizliğinden dolayı konunun hayata geçirilmediğini sözlerine ekleyen Hasipoğlu, artık durumun daha farklı olduğunu ve teknoloji konusunda yüksek donanımlı hastanelerin bu hizmeti verebilecek kapasiteye ulaştığını ifade etti. Mevcut yasal mevzuatın yeterli olmayabileceğini ancak bu konuda Meclis’in bir çalışma yürüttüğünü de sözlerine ekleyen Hasipoğlu, yasaların şu şekli ile de organ nakli yapılmasının bir sakıncası olmadığını belirtti. Organ mafyası ve organ ticaretinin türeyebileceği ihtimaline karşın ise Hasipoğlu, bu tip konuların Hindistan gibi fakir ülkelerde meydana gelebileceğini, ülkedeki insanların bu konuda son derece bilinçli olduğunu da sözlerine ekledi. Hasipoğlu, çalışmaları devam eden yeni yasa tasarısı içerisinde organ mafyası ve ticaretinin önüne geçecek yasal mevzuatların da bulunduğunu belirtirken, nu konuda hiçbir sorunun yaşanmayacağı garantisini verdi.

 


YD. DOÇ. SERENGİL: “YASAL BOŞLUKLAR, ORGAN MAFYASI TEHLİKESİNİ ORTAYA KOYAR”

 

Ülkede organ nakli gerçekleştirilmesi adına yasal mevzuatların yeterli olmadığını ifade eden Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Şölen Külahçı Serengil, yalnızca 1991 yılında yürürlüğe giren bir yasanın mevcut olduğunu ancak bu yasanın da birçok konuda boşluklara sahip olduğunu belirtti. Mevcut yasal mevzuatın bir an önce değiştirilerek, AB standartlarında ve tamamen açıklayıcı bir yasa haline getirilmesinin zorunlu olduğunu ifade eden Serengil,  mevcut yasaların hiçbir güvenlik ve denetimi içermediğine değindi. YDÜ’nün yasal mevzuatların AB standartlarında uygulanmasından önce organ nakli yapmasının, hem suç, hem de büyük bir risk olduğuna işaret eden Serengil, ülkede organ ticaretinin başlayabileceği ihtimaline önemle vurgu yaptı. Bu konuda en önemli görevin devlete düştüğünün altını çizen Serengil, gerekli düzenlemelerin getirilmemesi ile ülkenin, büyük felaketlere maruz kalabileceği sinyallerini de verdi. Yrd. Doç. Şölen Külahçı Serengil bu konudaki özel çalışmaları ve seminerleri ile tanınıyor.

 


HÜDAOĞLU: “TİCARİ KAYGILAR İÇERMEMELİDİR”

 

Organ naklinin usulünü uygun bir şekilde ve kesinlikle ticari kaygıların olmadığı bir anlayışla uygulanması gerektiğinin altını çizen Kıbrıs Türk Tabipler Birliği Başkanı Suphi Hüdaoğlu, organın verici ve alıcısı arasında, kesinlikle para alışverişinin olmaması gerektiğini de ifade etti. Kaygılarının, hukukçu ve uluslararası organ nakli organizasyonlarının ortaya koyduğu prensiplerin ululanmaması olduğunu dile getiren Hüdaoğlu, gerekli tüm standart ve yasalara uyularak yapıldığı zaman, organ naklinin ülke ve tıp açısından önemli katkılar koyabileceğini de sözlerine ekledi. Canlı insanlardan yapılacak organ nakli işleminde, iki tarafında gönüllülük esaslarında ve hiçbir baskı görmeden bu işlemi gerçekleştirmesi gerektiğini belirten Hüdaoğlu, para karşılığı organ satışı durumunda Uluslar arası bir suç teşkil edileceğini ve buna göre ciddi cezaların verilmesinin önemli olduğuna işaret etti. Ölü insanların organ nakil işlemlerinde ise beyin ölümü tanısını bir anestezi ve re-animasyon uzmanıyla birlikte bir nöroloji veya nöroşirurji uzmanının oluşturduğu etik kurulunun onaylaması gerektiğini ifade eden Hüdaoğlu, ayrıca aile bireylerinin de onayının alınmasının şart olduğuna değindi. Ülkede organ naklinin hayata geçirilmesi ile laboratuar, yoğun bakım üniteleri ve doku tipi tahini konularında büyük gelişmeler yaşanacağını da sözlerine ekleyen Hüdaoğlu, özellikle de organ nakli ve bağışı konusunda toplum bilincinin de büyük bir artış gösterebileceğini belirtti. Bu gün Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesinde de organ nakli konusunda uzman doktorların bulunduğunu ifade eden Hüdaoğlu, konunun yalnızca bir kuruma mal edilememesi ve bu tür konularda önceliklerin devlet hastanelerinde oluşturulmasının önemine de vurgu yaptı.

 


YDÜ: “ORGAN BAĞIŞLAMAK VATANDAŞLIK GÖREVİDİR”

 

Yakın Doğu Üniversitesi Organ Nakli Merkez Kurucu Başkanı Prof. Dr. Nerin Bahçeciler, ülkede ilk olarak organ naklinin başlatılmasına öncülük etmenin, hem kendisi için, hem de çalıştığı kurum olan YDÜ Hastanesi için çok önemli bir adım olduğunu ifade etti. Aslen Mağusa doğumlu olan Bahçeciler, YDÜ Hastanesi’nde organ nakli için gerekli olan bütün teknolojik donanımın ve alt yapının var olduğunu belirtirken,  bu donanımların dünya ile yarışacak standartlarda olduğunu da sözlerine ekledi. YDÜ Hastanesi’nde göreve başladığı bir buçuk yıldır, esas hedeflerinin organ nakli konusunda bir atılım gerçekleştirmek olduğunu ifade eden Bahçeciler, bu hayali gerçekleştirmenin, bütün Kuzey Kıbrıs halkı adına büyük önem taşıdığını da sözlerine ekledi. Ülkenin organ nakli alanında, yasa ve donanım konularında henüz tam anlamı ile hazır olmadığını ifade eden Bahçeciler, YDÜ olarak ilk adımı attıklarını ve bu adımla birlikte, alanın ilerleyeceğine olan inancını da sözlerin ekledi. Mevcut yasal mevzuat ile birlikte, yalnızca gönüllülük esasına dayanarak organ nakli işlemini gerçekleştireceklerini belirten Bahçeciler, ilk müracaatın yapıldığını ve önümüzdeki haftalarda bu müracaat ile ilgili tetkiklere başlanacağını belirtti. Organ nakli konusunun ülkede büyük bir noksan olduğuna değinen Bahçeciler, artık insanların da organ bağışı konusunda bir fikir sahibi olmalarının ve bu işlem için gerekli mevzuatların da hazırlanmasının, Kuzey Kıbrıs halkı için hayati önem taşıdığına vurgu yaptı. Ülkede bir organ bankasının bulunmaması ve yasalardaki mevzuat yetersizliği nedeni ile şu anda yalnızca gönüllülük esasına dayanarak organ nakli işleminin gerçekleştirileceğini belirten Bahçeciler, ileriki yıllarda konunun Uluslararası standartlara da ulaşacağı sinyallerini verdi. Özellikle organ nakli konusunda yaklaşık bir yıl süren bir sürecin yaşandığına değinen Bahçeciler, bu süreci insanların kendi ülkelerinde yaşayabilme imkânları olmasının ne denli önemli bir konu olduğuna da dikkat çekti.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 975 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler