1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Onu at, bunu al
Onu at, bunu al

Onu at, bunu al

İnsanı umutsuzluğa itmek… Sanki de buna uğraşılıyor. Gayret sarfediliyor bunun için… Umutsuz, huzursuz, geleceği belirsiz bir yaşamı yaşatmak için çalışanlar var. Bunu da güzel beceriyorlar. *** İnsana kendi ülkesinde ikinci, üçüncü ve d

A+A-

 

 

İnsanı umutsuzluğa itmek…

Sanki de buna uğraşılıyor.

Gayret sarfediliyor bunun için…

Umutsuz, huzursuz, geleceği belirsiz bir yaşamı yaşatmak için çalışanlar var.

Bunu da güzel beceriyorlar.

***

İnsana kendi ülkesinde ikinci, üçüncü ve de hangi sınıfta olduğu belli olmayan bir hayat sunuyorlar!

Bundan da rahatsızlık duymuyorlar.

Gayet mutlular.

Bu durumu normal bir yaşam biçimiymiş gibi sunuyorlar.

Ve ne yazık ki bunu yutanlar! da az değil.

***

Önceki yazımda yazmıştım. Daha önceleri de yazmıştım.

Başka arkadaşlar da yazmıştı belki; Vatandaşı olduğumuz KKTC, sanki de vatandaşlarını ezmek, yok etmek, kimliğini unutturmak, haklarını budamak ve almak, başka bir kimliğe sokmak gibi nedenlerle oluşturulmuş bir kurum.

Böyle bir algılamanın doğması için de neden çok.

***

Bugünlerde Türkiye’de 12 Eylül darbesi ve darbeyi yapanlar yargılanırken 1980 sonrası 83’te yani darbecilerin döneminde KKTC’nin kurulmasının konuşulması da abesle iştigal bir konu değil elbette… O günlerden Kıbrıs’ta bir organizasyondur gidiyor. Bu organizasyon farklı dönemlerde farklı yöntemlerle uygulanıyor ancak sanki de bu organizelerin göbeğinde Kıbrıslıtürklerin bu Ada’dan silinmesi var.

***

‘Silinme’ sözcüğü belki ağır gelebilir ama yaşananlardan, gördüklerimizden net bir şekilde ortaya çıkan gerçeklik bu… İşte en son örneği emlak sektöründe yaşananlar… Birileri bir yerlerden emir almışlar, hem de üç çocuklu ailelere öncelik verilecek bir projeyle Ada’mıza geliyorlar. Bitmemiş bir siteyi satın alıyorlar, Kıbrıs’ta geçerli olan emlak fiyatlarından oldukça ucuza ve uygun şartlarda daire satıyorlar.

***

Bu site için kimlere satılacağı konusunda kota da konuyor; %50 Türkiyelilere, %40’ı Araplara, ‘hade ayıp olmasın’ diye de %10’u Kıbrıslılara… Bu aşamada Bakanlar Kurulu karar da alıyor; “Bundan böyle Kıbrıs’ta konut alacak Türkiyelilere güvenlik soruşturması yapılmayacak.”

Bulut İnşaat denen şirketin KKTC’de çok hızlı bir şekilde başlayan yerleşme ve değişim planı adım adım uygulanıyor.

***

Birileri birilerini işe koşuyor, işe koşulan o birileri bu işten mutlaka başka avantajlar elde ediyor. Bulut İnşaat buradaki işinden belki kar etmeyecektir ama bu dönemde bir de Türkiye’de elde edeceği avantajlar ve karların ne olduğu veya ne olacağıyla ilgili bilgiler elde etmek gerekecektir.

***

Bu plan, planı hazırlayanlar açısından gayet güzel gitmektedir. Çünkü insanın bencil yapısı, ortaya çıkan Bulut İnşaat kolaylığını bireysel olarak algılamaya çoktan hazırdır. Web sayfamıza gelen Bulut İnşaat’la ilgili yorumlarda söz konusu şirkete destek verildiği, ülkemiz müteahhitlerinin eleştirildiği, hatta yerden yere vurulduğu görülmektedir. Burada emlak piyasasında maliyetinin çok üstünde konut pazarlandığı doğru olabilir ama günü kurtarmak uğruna bencil düşünceler ve davranışlar, başta da söylediğim gibi Kıbrıslı toplumun, en azından Kıbrıslıtürklerin silinişine çanak tutmaktan başka bir işe yaramıyor.

***

Bu düşünce biçimi şimdiki hükümetin de iktidarını sürdürmekte yardımcı oluyor. UBP’nin tekrar başa gelmesi, yapılan anketlerde UBP’nin hala gücünü koruduğunun görülmesi hep bu düşünceden kaynaklanmaktadır; “Gün gelir UBP bana da yarar.” Şimdi ezip geçse bile… Maaşını ödeyemese bile…     

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1087 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler