1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. “Öneriye son şeklini verme ve sunma iradesi Cumhurbaşkanlığına aittir”
“Öneriye son şeklini verme ve sunma iradesi Cumhurbaşkanlığına aittir”

“Öneriye son şeklini verme ve sunma iradesi Cumhurbaşkanlığına aittir”

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nın doğalgaz konusundaki öneri ile ilgili “Kudret beyle üzerinde çalıştık, Akıncı açıkladı” şeklindeki açıklamasına Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’dan yanıt geldi.

A+A-

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nın doğalgaz konusundaki öneri ile ilgili “Kudret beyle üzerinde çalıştık, Akıncı açıkladı” şeklindeki açıklamasına Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’dan yanıt geldi, Akıncı “Cumhurbaşkanlığındaki teknik ekibin yaptığı çalışmalar sonunda öneri son şeklini aldı. Dolayısıyla teknik çalışmaların farklı düzeylerde yapılması süregelen bir husustur, ancak öneriye son şeklini verme ve sunma iradesi Cumhurbaşkanlığına aittir” dedi. 

 

Akıncı’nın Çavuçoğlu ile görüşmesinden dakikalar önce sosyal medyada yaptığı açıklama şöyle:

Doğal gaz konusundaki önerinin nasıl hazırlandığı madem ki gündem yapıldı, nasıl sunulduğunu da ben anlatayım:

Ortak Komite önerisi yeni değildir. Doğal gaz konusunda bilindiği gibi 2011 yılında yapılan bir öneri vardı. Biz de 2015’ten itibaren yeri geldikçe bunu gündeme getirdik. Daha sonra hükümet tarafından bazı teknik çalışmalar yapıldığı ifade edilerek bunlar onayıma sunuldu. Bana sunulan, ağırlıklı olarak yetkinin şirketlere devredilerek şirketler üzerinden ilerlenmesi tercihi yönündeydi. Cumhurbaşkanı olarak, iradenin şirketlere devredilmesini uygun görmedim. Takdirime sunulan çalışmalarda önerilen, ortak komitenin AB veya BM gözetiminde olmasıydı. AB gözetiminde bunun olamayacağını, komitenin BM gözetiminde olması gerektiğini vurgulayarak önerinin o şekilde düzenlenmesini sağladım. Cumhurbaşkanlığındaki teknik ekibin yaptığı çalışmalar sonunda öneri son şeklini aldı. Dolayısıyla teknik çalışmaların farklı düzeylerde yapılması süregelen bir husustur, ancak öneriye son şeklini verme ve sunma iradesi Cumhurbaşkanlığına aittir.

 

Bu haber toplam 1808 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler