1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ÖNEMLİ İŞBİRLİĞİ PERSPEKTİFİ VAR'
ÖNEMLİ İŞBİRLİĞİ PERSPEKTİFİ VAR

'ÖNEMLİ İŞBİRLİĞİ PERSPEKTİFİ VAR'

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Güney Kıbrıs’a günübirlik gerçekleştirdiği ziyaret çerçevesinde dün Kıbrıs (Rum) Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’la görüştü

A+A-

 

 

 

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Güney Kıbrıs’a günübirlik gerçekleştirdiği ziyaret çerçevesinde dün Kıbrıs (Rum) Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’la görüştü.

Hristofyas ve Netanyahu, görüşme sonrasında düzenledikleri ortak basın açıklamasında, görüşmede İsrail ve Güney Kıbrıs arasında enerji alanında işbirliği konusu ile Kıbrıs sorunu ve Ortadoğu’daki sorunları ele aldıklarını belirttiler.

Rum radyosunun haberine göre Hristofyas basın açıklamasında, gerek Güney Kıbrıs’ın “Münhasır Ekonomik Bölgesi”nde (MEB), gerekse İsrail’in MEB’inde doğalgaz yataklarının tespit edildiğini; Netanyahu ile görüşmesinde de bölgenin enerji haritası konusunun ele alındığını söyledi.

Hristofyas, İsrail’le enerji alanında karşılıklı planlamalara ilişkin görüşmelerin hali hazırda devam ettiğini ve hedeflerinin her iki ülkenin kaynaklarının en iyi şekilde değerlendirilmesi olduğunu belirterek, “Bu görüşmelerin, aramızda bir anlaşmanın imzalanmasına imkan sağlayacak şekilde ilerlemesini dilerim” dedi.

“Türkiye’nin daha dün, doğalgaz ihalelerinin ikinci turunda ilerlemeleri konusunda kendilerini tehdit ederek saldırgan ve kışkırtıcı tavrını bir kez daha sergilediğini” iddia eden Hristofyas, “Eğer Türkiye gerçekten açıkladığı gibi bölgede barışın ve istikrarın sağlanmasıyla ilgileniyorsa, devletlerin egemenliğine ve uluslararası hukuka saygı göstermesi gerektiğini de anlamalıdır” şeklinde konuştu.

Hristofyas, “Türkiye tehdit etmek yerine, kaynakların kullanımının her iki topluma da fayda sağlayabilmesi için Kıbrıs Türk lidere, Kıbrıs sorununun çözümü için iyi niyet ortaya koyma talimatı vermelidir” dedi.

 

NETANYAHU: “ÖNEMLİ İŞBİRLİĞİ PERSPEKTİFİ VAR”

 

Netanyahu da açıklamasında, Güney Kıbrıs ile ülkesi arasında, doğalgaz kaynaklarının değerlendirilmesi alanında önemli işbirliği perspektiflerinin mevcut olduğunu söyledi.

Netanyahu, İsrail ve Güney Kıbrıs’ın ortak ilkeleri paylaşan iki ülke olduklarını, iki ülke arasında turizmden bilime kadarki pek çok alanda işbirliğinin mevcut olduğunu, şimdi bu işbirliği alanlarına enerjinin de dahil olduğunu belirtti.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 863 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler