1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. 'Önceliklerde Maraş yok'
Önceliklerde Maraş yok

'Önceliklerde Maraş yok'

Kasulidis liderlerin 17 Haziran’daki görüşmelerinde Yönetim, Mülkiyet ve Toprak konularını ele alacaklarını açıkladı.

A+A-

Kıbrıs Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Güney Kıbrıs Başkanı Nikos Anastasiadis’in 17 Haziran’daki görüşmelerinde Yönetim, Mülkiyet ve Toprak konularını ele alacaklarını açıkladı.

Kıbrıs Rum radyosuna göre Kasulidis sonraki aşamada toprak ve güvenlik konularının masaya yatırılacağını, Maraş konusunun müzakereler sonuç üretecek aşamaya geldiği zaman görüşüleceğini söyledi.

Müzakerecilerin anlaşma olan, küçük anlaşmazlıklar ve büyük anlaşmazlıklar olan noktaları liderlerin önüne koymaya başladığını, bu çalışma tamamlandığında da liderlerin küçük veya büyük anlaşmazlık olan noktaları müzakere etmeye başlayacağını belirten Kasulidis “Garantiler de bunlardan biridir” dedi.

Kasulidis, “İki tarafın ortaya koyduğu malum görüşlerden başka yeni bir görüş ortaya konulduğunu zannetmiyorum. Ancak ciddi müzakereye girdiğimiz anda kendi aramızda ve havadan müzakere etmekten vazgeçmeliyiz. Tarafların, geçmişteki malum tezlerden hangilerini kabul ettikleri, iki liderin konuşacağı konudur” ifadesini kullandı.

Maraş konusuna da değinen Kasulidis “Maraş konusu müzakereler, sonuç üretecek aşamaya geldiği zaman görüşülecek. Şimdilik, uygulanmaları çok daha kolay olan siyasi değeri düşük güven yaratıcı önlemler ileri götürülüyor” dedi.

(tak)

Bu haber toplam 1110 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler