1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÖNCE MİLLETVEKİLLERİNE GÖNDERİLECEK
ÖNCE MİLLETVEKİLLERİNE GÖNDERİLECEK

ÖNCE MİLLETVEKİLLERİNE GÖNDERİLECEK

Trafik Kazalarını Önleme Derneği “Bebek Koltukları” için el broşürü hazırladı

A+A-

Trafik Kazalarını Önleme Derneği’nin “Bebek Koltukları” ile ilgili hazırladığı el broşürü, ilk olarak milletvekillerine gönderilecek. Dernek Başkanı Dr Mehmet Avcı imzasıyla dün yayınlanan bildiride, ülkemizde meydana gelen ölümlü kazaların birçoğunda ölüm, çarpmadan dolayı değil, çarpma sonrası savrulmadan alınan darbelerden meydana gelmekte olduğuna dikkat çekildi.

“Geçtiğimiz dönemlerde meydana gelen kazalarda arka koltukta oturan büyükler ve anne kucağındaki bebeklerin hayatlarını kaybettikleri bilinmektedir” denilen açıklamada, Trafik Kazalarını Önleme Derneği’nin, bebek koltukları konusunda kamuoyu bilgilendirme ve oluşturma amacı hazırlanan broşürü dağıtmaya başlayacağı ifade edildi.

Hedefin, bebekleri koruyacak bebek koltuklarını kullanmaları konusunda ailelerin bilgilendirilmesi olduğu ifade edilen açıklamada, derneğin, milletvekillerine birer mektup yazarak ve broşür göndererek trafik kazalarında can kurtarıcı etken olacak olan ancak Ekim 2011 den beri Cumhuriyet Meclis’inde görüşülmeden bekletilen  “Emniyet Kemeri Yasası”nın Meclis’te görüşülüp yasalaşması yönünde uğraş verme beklentisinin, milletvekillerinin bilgisine getirmeyi hedeflediği vurgulandı.

 

YASA, AB UZMANLARIYLA BİRLİKTE HAZIRLANDI

 

Dernek Başkanı Dr Mehmet Avcı imzasıyla dün yayınlanan bildiride şu ifadelere yer verildi:

“Trafik kazalarında can kurtarıcı etken olacak ‘Emniyet Kemeri Yasası’ Ekim 2011 den beri Cumhuriyet Meclis’inde görüşülmeden bekletilmektedir. Başbakanlığın tarafımıza gönderdiği 28.03.2012 tarihli ve

BBK.0.00-28-12/1461 sayılı yazıda Başbakanlık olarak 27.03.2012 tarihinde anılan Yasa Tasarısının Cumhuriyet Meclis Başkanlığı’ndan ivedilikle görüşülmesi talebinde bulunulduğu belirtilmektedir.

Avrupa Birliği uzmanlarının da katılımı ile hazırlanan Yasanın içeriğinde, emniyet kemerinin sadece ön koltukta değil, tüm koltuklarda kullanılması ve araçlarda Çocuk Koruma Sistemlerinin kullanımını da zorunlu kılınarak bir kaza halinde araçtaki tüm insanların ve tabii ki bebeklerin de korunması amaçlanılmıştır.

Ülkemizde meydana gelen ölümlü kazaların birçoğunda ölüm, çarpmadan dolayı değil, çarpma sonrası savrulmadan alınan darbelerden meydana gelmektedir. Trafik Kazalarını Önleme Derneği, bebek koltukları konusunda kamuoyu bilgilendirme ve oluşturma amacı ile ekteki broşürü dağıtmaya başlamıştır.

Trafik Kazalarında bebeklerin de canını kurtarmayı amaçlayan “EMNİYET KEMERİ”  Yasasının, trafik kazalarında ölümleri azaltma adına ilgi yasanın Meclis’te görüşülüp yasalaşması yönünde uğraş vermeniz beklentimizi bilgilerinize arz ederiz.”

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 619 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler