1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÖNCE HELALLİK ALINDI, SONRA KİLİSEYE GÖTÜRÜLDÜ
ÖNCE HELALLİK ALINDI, SONRA KİLİSEYE GÖTÜRÜLDÜ

ÖNCE HELALLİK ALINDI, SONRA KİLİSEYE GÖTÜRÜLDÜ

Dipkarpaz’da önceki gün hayatını kaybeden Kıbrıslı Rum Mihayilis Hayili İmamdan helallik aldı, sonra kiliseye gönderildi

A+A-

 

 

 

 

Vefat eden Kıbrıslı Rum, Kuzey Kıbrıs’a gömülmek istedi

 

Dipkarpazlı 87 yaşında hayatını kaybeden Kıbrıslı Rum Mihayilis Hayili, Dipkarpaz’da doğmuş ve ölene kadar burada hayvancılıkla uğraşmış. Türklerle kardeş gibi geçindiği anlatılan Mihayilis Hayili çocuklarının Türk tarafında gömülmesini istememesine rağmen Türk tarafında gömülmek istediğini vasiyet etti. Türklerle kardeş gibi yaşadığını üstüne basarak anlatan eşi Andriana Hayili kocasını şöyle anlattı: “Kocam hiç ayrımcılık yapmazdı Kıbrıs’ın karışık olduğu dönemlerde Türklerin zarar görmemesi için de çabaladı, çok iyi adamdı”. Kocasını anlatırken gözyaşlarını tutamayan Andriana Hayili sözlerine şöyle devam etti: “Kocam Türklerle birlikte yer, birlikte içerdi kardeş gibiydiler. Dipkarpazlılar da Kaleburnulular da kocamı çok severlerdi, birbirlerine hep yardım ederler yani iyi geçinirlerdi. Türkler kocamı çok severlerdi bu yüzden köydeki arkadaşları cenazesine imam çağırılmasını ve helallik alınmasını istediler.”

 

RUM AKRABALARI MEMNUN

Köylüleriyle çok iyi geçindiği anlatılan Mihayilis Hayili’nin karısı Rum akrabalarının da cenazesi öncesinde evine getirilip imam çağrılmasından çok memnun kaldıklarını anlattı. Rum tarafında tedavi gören Mihayilis çocuklarına ve dostlarına Türk tarafında gömülmek istediğini vasiyet etmişti.

 

KÖYDE EKMEĞİNİ YEMEYEN YOKTU

Hayili’nin yakın dostu Mustafa Kulucan, 15 yaşından beri ovada birlikte olduklarını söyledi. Kulucan ise dostunu şöyle anlattı: “Sabahtan akşama kadar beraberdik, kendi halinde bir adamdı bizleri çok severdi biz de onu çok severdik. Hayili, bir ekmeği ona bölerdi”. Yardımsever olduğunu ütüne basarak söyleyen Kulucan, “Köyde ekmeğini yemeyen yoktu” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1125 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler