1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. OMİRU: TAKSİM PLANININ TEYİDİDİR
OMİRU: TAKSİM PLANININ TEYİDİDİR

OMİRU: TAKSİM PLANININ TEYİDİDİR

Rum Meclis (ve EDEK) Başkanı Yannakis Omiru, Rum Meclis’in I. ve II. Dünya Savaşı’nda ölenler için düzenlenen toplantısında gündem dışı konuşma yaparak KKTC’nin ilanını kınadı.

A+A-


 

Rum Meclis (ve EDEK) Başkanı Yannakis Omiru, Rum Meclis’in I. ve II. Dünya Savaşı’nda ölenler için düzenlenen toplantısında gündem dışı konuşma yaparak KKTC’nin ilanını kınadı.
Fileleftheros “Sahte Devlet Taksim Planlarının Teyididir... Meclis Yasa Dışı İşgal Rejiminin İlanını Kınadı” başlığıyla yansıttığı haberinde, Omiru’nun “Uluslararası hukukun nihayet Kıbrıs için de uygulanmasını diliyor ve yasa dışılığın geri alınmasını talep ediyoruz” dediğini yazdı.
Gazeteye göre, önümüzdeki salı günü KKTC’nin kuruluşunun 28’inci yılının tamamlanacağına işaret eden Omiru, KKTC topraklarını “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Türk işgali altındaki toprağı” olarak niteledi. KKTC’nin Türkiye ve I. Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş tarafından “uluslararası hukuk ve uluslararası yasa ihlal edilerek ve BM Güvenlik Konseyi’nin kararları ve uluslararası camianın çağrıları hiçe sayılarak” ilan edildiğini savunan Omiru, “Hiçbir uluslararası tanımaya mazhar olmayan sahte devletin ilanı Türkiye’nin Kıbrıs’a yönelik taksimci planlarının teyididir” iddiasında bulundu.
Türk tarafının bugün de iki devlet çözümünde ve konfederasyonda ısrar ettiğini söyleyen Yannakis Omiru, “Bu, kısa süre önce New York’ta yapılan üçlü görüşmede Kıbrıs sorununun ana başlıklarından hiçbirinde görüş birliği sağlanamaması ile bir kez daha teyit olundu. Vatanımıza 37 yıldır meşakkat çektiren sorun ancak Türk tarafının uzlaşmaz tavrına son vermesiyle çözülebilir” iddiasında da bulundu.
Simerini haberi “Meclis Sahte Devleti Kınıyor... Kıbrıs Sorununa Adil Çözümdeki Israrını İlan Ediyor” başlığıyla yansıttı.
Fileleftheros Girne kökenli Rumların örgütlü bulunduğu “Özgür Girne” isimli örgütün, KKTC’nin kuruluş yıl dönümü vesilesiyle 15 Kasım Salı günü saat 19.30’da örgütün Lefkoşa’nın Rum kesimindeki binasında “İşgal bölgelerindeki yasa dışı rejim: Geçersiz, yasa dışı ve işgalin boyunduruğu altındaki idare” konulu bir panel düzenleyeceğini haber verdi.


 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 761 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler