1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'OLUMLUYUM'
OLUMLUYUM

'OLUMLUYUM'

GERÇEKÇİ VE UYGULANABİLİR ÇÖZÜM... Jerome Champagne dün spor basını ile buluşarak soruları yanıtladı. İzlenecek yol hakkında bilgi vermekten kaçınan Champagne, gerçekçi ve uygulanabilir bir çözüm bulunması gerektiğini belirtirken, bütün enerjisini, bilgis

A+A-

 

 

 

GERÇEKÇİ VE UYGULANABİLİR ÇÖZÜM... Jerome Champagne dün spor basını ile buluşarak soruları yanıtladı. İzlenecek yol hakkında bilgi vermekten kaçınan Champagne, gerçekçi ve uygulanabilir bir çözüm bulunması gerektiğini belirtirken, bütün enerjisini, bilgisini ve deneyimini Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu için harcayacağını belirtti.

 

“Dünden daha olumluyum, yarın daha olumlu olacağım. Yapılabilecek fikirler olduğuna inanıyorum” diyen Champagne, kısa süre sonra KTFF’ye izlenebilecek yok yakkında bir rapor sunacağını söyledi. Raporun federasyon tarafından kabul edilmesi halinde esas zorluğun raporun uygulanmaya konma aşaması olduğunu dile getirdi.

 

YENİDÜZEN Spor Servisi

 

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu için uluslararası alanda tanınma ve dış temas olanaklarını arttırmak için anlaşmaya varılan FIFA eski Uluslararası İşler Sorumlusu Jerome Champagne, dün KTFF Ahmed Sami Topcan Toplantı Salonu’nda basın mensupları ile bir araya geldi. Geçtiğimiz Pazartesi gününden itibaren adada bulunan Champagne, izlenecek yol hakkında detay vermekten kaçındı. Champagne gerçekçi ve uygulanabilir bir çözüm bulunması gerektiğini belirtirken, bütün enerjisini, bilgisini ve deneyimini Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu için harcayacağını belirtti.

 

SERTOĞLU: “SON GÜNLERDEKİ KONU BENİ ÜZDÜ”

Basın toplantısında ilk olarak sözü KTFF başkanı Hasan Sertoğlu aldı. Sertoğlu son birkaç gündür basında yer alan ve kulüplerin yaptığı toplantılar ve aldıkları kararların, hakemlik camiasının direk olarak üzerine gidilmesinin federasyon yönetimini, hakemleri ve kendisini üzdüğünü söyledi. Champagne’in burada olduğu dönemde ülke futbolunun önünü açmak adına yapılan çalışmaların yaşandığı bir zaman diliminde kendi içimizdeki değersiz bir konuya efor harcamak kendisini bu işten soğuttuğunu dile getirdi. Sertoğlu konuşmasının ardından sözü Jerome Champagne’e verdi.

 

CHAMPAGNE: “POLİTİK, FUTBOL VE DİPLOMATİK ALANLARDA GÖRÜŞMELER YAPTIM”

Champagne sözlerinin başında spor medyası ile buluşmaktan mutlu olduğunu, diplomat olmadan önce 7 yıl part time olarak bu işi yaptığını, kendisinin ilk işinin bu olmasından dolayı spor basınına ayrı bir sevgisi olduğunu söyledi. Sertoğlu’nun danışmanlık teklifini zor bir konu olmasından dolayı kabul ettiğini belirten Champagne, “FIFA’daki görevim boyunca 16 ay bu konu ile bir görüşme yaptım. Görevim 1 ekim itibari ile başladı. 3 alanda değişik alanda randevular talep ettim. Bunlar politik, futbol ve diplomatik alanlar. Amacım nelerin yapılıp yapılamayacağını anlamak. Ayrıca Lefkoşa Belediye Başkanı ile ilginç bir görüşmemiz oldu. Spor alanında Çetinkaya ile bir akşam yemeği yedik. 2’nci Cumhurbaşkanı Talat ile yarın (bugün) görüşeceğiz. Mayıs ayında geldiğimde Cumhurbaşkanı Eroğlu ile görüşmüştüm. Taraftarlarla da görüşme şansım oldu. Galatasaray – Braga maçını izleyen taraftarlarla ilginç diyaloglar yaşadım. Üçüncü alanımda uluslararası şahısların görüşlerinin ne olduğunu anlamaktı. Birleşik Kırallık, Türkiye ve Fransa temsilcileri ile görüştüm” diye konuştu.

 

SERTOĞLU’NA RAPOR SUNACAK

“Bu adada ve uluslararası futbol topluluğunda politik ve futbolun kırmızı çizgileri var” diyen Champagne “Politik konuşma benim alanım değil. Önümüzdeki günlerde Başkan Sertoğlu’na önerileri içeren bir rapor sunacağım. Politik ve uluslararası futbolun kırmızı çizgileri arasında boşluk var. Bu aradaki boşluğu nasıl dolduracağımı şimdi söyleyemem. Ben bir danışmanım, kararı KTFF verecek. Rapor kısa sürede vereceğim. Önerilerin Federasyon tarafından kabul edilmesi takdirinde bunların ne zaman uygulamaya koyacağımız geliyor. Bu daha zor bir durum” diye konuştu.

 

“BÜTÜN ENERJİMİ VE BİLGİMİ KTFF İÇİN HARCAYACAĞIM”

Champagne sözlerinin devamında “Dünden daha olumluyum, yarın daha olumlu olacağım. Yapılabilecek fikirler olduğuna inanıyorum. Çok büyük beklentilere cevap olmadan önce nelerin yapılacağının Federasyon ile paylaşılması gerek” diye konuşurken “Kendinizi Kosova, Cebelitarık veya Filistin ile aynı yere koymayın. Herkesin kendine özel farklılıkları vardır” dedi. “Çok iyi organize olmuş futbolunuzu izolasyonlardan kurtarmak lazım. Politikacılar tarafından da kabul edilebilir bir çözüm bulmamız lazım” diyen Champagne “Başarılı olurmuyuz olmazmıyız bilmiyorum. Ama bütün enerjimi, bilgimi ve deneyimimi bu Federasyon için harcayacağım. Olmazsa da bunu ilk başaramayan ben olmayacağım, geçmişte bunu deneyenler oldu” şeklinde konuştu.

 

“İKİ TARAFIN İŞ İLİŞKİLERİ FUTBOLDA KULLANILABİLİR”

Adada olduğu sürece iki tarafın insani olaylarda birbirine açık olduğunu fark ettiğini belirten Champagne “Zaten var olan yollar varsa bunları neden futbolla ilgili kullanmıyoruz. İki taraf için politik çizgilerinin ne olduğunu biliyorum ve buna yeşil hat diyorlar. Bu mayın tarlasına benziyor. Dolayısıyla ben ayağımı bir mayının üzerine koymak istemiyorum. Bunun yanında uluslararası futbolun kırmızı çizgilerini biliyorum. İki tarafın ticaret odası beraber çalışıyor. Kuzey ve Güney Lefkoşa’nın belediyeleri beraber projeler yapıyor. Ticaret Odaları yeşil hat tüzüğü üzerinde çalışmalar yapıyorlar. Pasaport olayı hakkınız olan birşey. Sistemi kullanıp pasaport alarak Avrupa Birliği vatandaşı olabiliyorsunuz. Diğer tarafa elektrik sağlandığı dönemleri biliyoruz. Bu kadar insani olaylarda bir yolu bulunabiliyorsa, futbolda neden bulunmasın. Ben bu çizgiler arasında bir çözüm bulmak isteğim ve amacım” dedi.

 

“POLİTİK BEDEL ÖDENMELİ”

Toplantıda bir mesaj veren Champagne “Benim inandığım politikacıların futbol ailesini serbest bırakıp nefes almalarını sağlamaları gerek. Benim vermek istediğim mesaj bu. Gerçekçi bir çözüm bulmamız lazım. Uygulanabilir bir çözüm bulmamız gerek. Futbol Federasyonu, kulüpler çok iyi organize olmuş. Antrenörler, hakemler gibi kısımlar uluslararası eğitim almak zorunda. Belki de biraz politik bedel ödemeniz gerek.” Diyerek sözlerini sonlandırdı.

Toplantının sonunda Hasan Sertoğlu, yakın bir zamanda Champagne’in adaya yeniden geleceğini ve KOP ile onun da yer alacağı bir görüşme yapacağız diye konuştu.

 

 

 

Bu haber toplam 513 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler