1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ÖLÜMLÜ KAZADA' BİRİNCİ
ÖLÜMLÜ KAZADA BİRİNCİ

'ÖLÜMLÜ KAZADA' BİRİNCİ

“ÖLÜMLÜ KAZALARDA DÜNYA REKORTMENİYİZ” KKTC’de toplu taşımacıkla ilgili olarak yapılan araştırmada, “son 3 yılda her 100 bin kişiye düşen kaza sonucu ortalama ölüm sayısının 15,5 olduğunun” ortaya çıktığı ve bunun “bir

A+A-

 

 “ÖLÜMLÜ KAZALARDA DÜNYA REKORTMENİYİZ”

KKTC’de toplu taşımacıkla ilgili olarak yapılan araştırmada, “son 3 yılda her 100 bin kişiye düşen kaza sonucu ortalama ölüm sayısının 15,5 olduğunun” ortaya çıktığı ve bunun “bir dünya rekoru olduğu” açıklandı.

KAR - İŞ’in KADEM aracılığıyla yaptırdığı araştırmada, “Kuzey Kıbrıs’ta günlük/düzenli seyahatlerin % 65’inin özel araçlarla yapıldığı” da belirlendi.

KAR -İŞ’in Kuzey Kıbrıs’ta toplu taşımacıkla ilgili profili belirlemek ve bu konudaki sorun ve beklentileri ortaya koymak amacıyla yaptırdığı araştırmanın sonuçları bugün Lefkoşa Golden Tulip Otel’de düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuna açıklandı.

SOLYALI

Basın toplantısında ilk sözü alan Kar - İş Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Solyalı, ilk kez böyle bir araştırma yaptırdıklarını belirterek, toplu taşımacılığın tarihçesiyle ilgili bilgiler verdiği konuşmasında, adada demir yolu ve kara yoluyla yapılan toplu taşımacılığın 1990’larda yerini “ben merkezli” ulaşıma bıraktığını söyledi.

Solyalı, 2000’li yıllardan itibaren oto galerilerinin de müdahil olduğu “otobüs beklemeye son” kampanyalarının da etkisiyle toplu taşımacılığın iyice gerilediğini ve bu yöndeki taleplerin de geri planda kaldığını anlattı.

FAİZ

KADEM Direktörü Muharrem Faiz de, öncelikle Kar - İş’e, bu araştırmayı yaptırarak toplu taşımacılık konusundaki eğilimi ortaya çıkaran bu raporu hazırlama imkanı verdiği için teşekkür ederek araştırmayla ilgili bilgiler aktardı.

Faiz, araştırma sonuçlarını özetleyerek öne çıkan verileri ortaya koyarken, Kuzey Kıbrıs’ta araç sayısının ülke doyum noktası olarak kabul edilen her 1000 kişiye 500 araç oranını aştığı ve bin kişiye 542 rakamına ulaştığını belirtti.

Faiz, Kuzey Kıbrıs’ta 2010 yılında toplam 4 bin 460 yol kazası olduğunu ancak araştırma sonuçlarının kayıtlara geçmeyen kaza sayısının bunun 3 misli olduğunu gösterdiğini söyledi.

“ÖLÜMLÜ KAZALARDA DÜNYA REKORTMENİYİZ”

Kuzey Kıbrıs’ta son 3 yılda her 100 bin kişiye düşen kaza sonucu ortalama ölüm sayısının 15,5 olduğuna işaret eden Faiz, “Bu bir rekordur” dedi.

Bu oranın Türkiye’de 5.9, Güney Kıbrıs’ta 10,2, Birleşik Krallık’ta 4,3, Fransa’da 5,7, Malta’da 2.3’ olduğunu örnek gösteren Faiz, “Elimizde tüm dünyadan rakamlar… ölümlü kazalarda dünya rekortmeniyiz” şeklinde konuştu.

SEYAHATLERİN % 65’İ ÖZEL ARAÇLARLA

Faiz, araştırma sonuçlarına göre Kuzey Kıbrıs’ta günlük/düzenli seyahatlerin % 65’inin özel araçlarla yapıldığını belirterek, bunun Avrupa Birliği ortalamasının “çok üzerinde” olduğunu ve masrafa, trafik sıkışıklığına, çevre sorunlarına, kazalara vb. sebep olduğunu anlattı.

ARAŞTIRMA SONUÇLARI

Araştırma sonuçlarının detaylı sunumunu ise KADEM adına Çağla Akdoğdu Hami yaptı.

Araştırma sonuçlarına göre özetle, arabada seyahat edenlerin % 14,4’ü son bir yıl içerisinde kaza yaparken, bu oran otobüste seyahat edenlerde sadece % 3,6 olarak ortaya çıktı. En yüksek oranda yaralanmaya sebep olan kazaların, motosikletle seyahatlerde gerçekleştiği saptanan araştırmaya göre en emniyetli araç otobüsler.

Son bir yıl içinde kaza sonucu yaralanmalara bakıldığı zaman motosikletle kazanın % 3,3 ile en yüksek yaralanma oranına sahip olduğunu belirten Hami, araba ile kazanın % 3,2 ile 2. en çok yaralanmanın yaşandığı araç olduğunu kaydetti. Bisiklette %2,2; kamyon/kamyonet yaralanma oranının % 1,5 olduğunu belirten Hami, “Otobüs ile kaza sonucu yaralanma % 0,2 ile en düşük yüzdelik oranına sahiptir” dedi.

ÖZEL ARAÇLARLA SEYAHAT % 65… AB ÜLKELERİNDE % 54

Düzenli/günlük seyahat edenlere bakıldığı zaman Kuzey Kıbrıs’ta özel araç kullanımının % 64,7’ye çıktığını belirten Hami, bu oranın AB ülkelerinde % 54,1 olduğuna dikkat çekti.

Çağla Akdoğdu Hami şöyle devam etti:

“Toplu taşıma/servisten yararlanma AB’de % 22,4 iken, Kuzey Kıbrıs’ta % 28,3’dür. AB ülkelerinde % 20’nin üzerinde bir kesim yürüyerek ya da bisiklet ile seyahat ederken, bu oran Kuzey Kıbrıs’ta % 4,4’e düşmektedir.”

OTOBÜSLE DÜZENLİ SEYAHAT % 17.1

Kuzey Kıbrıs’ta otobüsle düzenli seyahat etme alışkanlığı olanların oranının % 17,1 olduğu belirlenen araştırmaya göre, bunlara ek olarak “ara sıra” seyahat eden % 17,6’lık bir kesim de eklendiği zaman toplam oranın % 34,7’ye ulaştığı ifade edilirken, “Bu oranlar bize nüfusun yaklaşık 10’da 7’sinin hiç otobüs kullanmadığını göstermektedir” denildi.

TOPLU TAŞIMACILIK OLMASI DURUMUNDA BUNDAN YARARLANMA DÜŞÜNCESİ

Hami, % 60’a yakın oranda geniş bir kesimin iyileştirilmiş bir toplu taşımacılık sisteminden yararlanabileceğini belirttiğini; bu konuda kararsız olduğunu belirtenler % 27,2 olurken, % 14,1 oranında daha küçük bir grubun ise hiçbir koşulda toplu taşımacılık sisteminden yararlanmayacağını belirtmekte olduğunu kaydetti.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1085 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler