1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÖLÜM VİRAJINDAN DÖNEN EĞİTİM ÇABASI
ÖLÜM VİRAJINDAN DÖNEN EĞİTİM ÇABASI

ÖLÜM VİRAJINDAN DÖNEN EĞİTİM ÇABASI

Kübra Dinçkol, 1982 Lefkoşa doğumlu… Çok ciddi bir trafik kazasıyla, ölümle yüz yüze geldi. Ama o kaza sonrasında, iyileşme sürecinde Müzikoterapi"yi keşfetti. Şimdi, Cambridge de Anglia Ruskin Üniversitesi’nde müzik terapi üzerine master kaz

A+A-


DAÜ'nün müzik bölümünden mezun oldu. 2011'de geçirdiği trafik kazası ile yaklaşık bir ayı yoğun bakımda geçti… Özel eğitime muhtaç çocuklardan oluşturduğu koro ile dünyanın dikkatini çekti.

Çok ciddi bir trafik kazası geçirdi, hafızasını kaybetti, 1.5 yıl müzik eğitimine ara verdi… Ve o dönemde "müzik terapi"yi keşfetti… Yaşama tutuldu… Cambridge de Anglia Ruskin Üniversitesi’nde müzik terapi için ileri eğitim hakkı kazandı. Ancak işsiz… Ve diyor ki, "Eğer maddi şartlar oluşursa, gidip bu eğitimi almak isterim."

"Mermer dükkanından kreşe, cafeden çiçekçiye kadar çalıştım. Bir üniversite mezunu için bu ülkede yaşama tutunmak o kadar zor ki… Bet ofislerde dahi çalıştım. Kasayı kapattıktan sonra sizden tuvalet temizlemenizi istiyorlar. En son haftada 19 saat ders yaptığım Girne'deki özel bir kolejde 380 lira verdiler, yatırımlarım dahi yapılmadı."

 ------------
Kübra Dinçkol, 1982 Lefkoşa doğumlu…
Çok ciddi bir trafik kazasıyla, ölümle yüz yüze geldi.
Ama o kaza sonrasında, iyileşme sürecinde Müzikoterapi"yi keşfetti.
Şimdi, Cambridge de Anglia Ruskin Üniversitesi’nde müzik terapi üzerine master kazandı, eğer gerekli şartlar oluşursa, burada üst eğitimini yapacak….
Bu eğitim için maddi imkanı yok…
Şu anda işsiz…
Ve üniversite mezunu bir Kıbrıslı Türk gencinin, aslında binlerce gencin hayata tutunma çabasını anlatıyor bizlere…
Kübra ile hem yaşadıklarını, gelecek hayallerini hem de "müzikoterapi"yi konuştum.
------------

Kübra, kendini biraz tanıtır mısın bizlere…

22 mart 1982 Lefkoşa doğumluyum, 99 yılında Güzelyurt Kurtuluş Lisesi'nden mezun olduktan sonra DAÜ'de ilk defa o sene öğrenci kabulüne başlayan müzik bölümüne girmeye hak kazandım ve ana sanat dalım şan (ses eğitimi) olmak koşulu ile eğitimimi 2007'de tamamladım. Uzun bir dönemdi ölümcül bir kaza dönemi girdi hayatıma… Yürüyemediğimden ve hafızamı kaybettiğimden dolayı okula yaklaşık 1,5 yıl kadar ara vermek durumunda kaldım.
Okul bittikten sonra Educational Sciences With Theses (Eğitim Bilimleri) master eğitimine hak kazandım fakat aklımda her zaman müzik terapi vardı.

Müzikoterapi ya da müzik terapi, nasıl yaşamına girdi?

Trafik kazası nedeniyle yatağa mahkum kaldığım süreçte, aile dostumuz Osman Cankoy ve eşinin hazırlayıp sunduğu "Müzikoterapi" programından yola çıkarak dünyada var olan ve gelişmeye yüz tutmuş diğer tedavi süreçlerinde çok farklı bir bilim dalı keşfettim. Müzik terapi kısaca, bireylerin her türlü olumsuzluk karşısında müziği kullanarak sağlıklı bir ruh haline kavuşmalarını temel alan ve dünyada 1974'ten beri hızla yayılan bir terapi şekli. Depresyondan panik atağa kadar pekçok hastalıkla mücadelede kullanılan bir terapi. Hatta normal doğumun daha kolay yaşanması ve doğum sonrası ağrıların azaltılmasına da yardımcı olduğu biliniyor.

Özel Eğitim Vakfı'ndaki koro denemen de böyle mi ortaya çıktı?

Evet, Özel Eğitim Vakfı'nda 3 aya yakın bir süre bir çalışma programı uyguladım ve çocuklara sıfırdan nota bilgisini de temel alarak bir eğitim sundum. Bu sürecin sonunda, özel eğitim kongresinde de çocuklarla kurmuş olduğum koro ile kısa bir dinleti sunduk… Çok olumlu izlenimler, tepkiler ve tebrikler aldık. Bu koroda, eğitilebilir seviyelerde ancak özel eğitime ihtiyacı olan çocuklarla birlikteydik. Doğrusu, kendimi ifade edebildiğim, benim için çok önemli bir çalışmaydı.

Bu koro, sanırım sana yeni bir eğitim imkanı sundu.

Cambridge de Anglia Ruskin Üniversitesi’nde müzik terapi üzerine master kazandım, dünya genelinde 8 kişi bu hakkı kazandı. Tabii bir "şartlı kabul" aldım. Şu anda maddi koşullar önemli… Eğer maddi imkan sağlarsam, ki işsizim, burada eğitim almak isterim. Söz konusu okula, çocuk koromuzun kaydını göndermiştim ve çok beğenildi.
Ülkemizde ne yazık ki ismi bile duyulmadı henüz bu terapinin, elimden geldiğince kendi imkanlarımla bu misyonu bir şekilde üstlenip götürmeye gayret ediyorum.
Elbette ki kısmet olur da eğitimimi tamamlayıp, başarılı bir şekilde mezun olursam, kendi ülkemde yepyeni bir terapiye imza atmak isterim.

İşsiz olduğunu özellikle vurgulama ihtiyacı hissetin. Bir üniversite mezunu genç için sanırım çok zor bir psikoloji.

Gençliğin gerçeği bu. Mermer dükkanından kreşe, cafeden çiçekçiye kadar çalıştım. Öylesine sıkıntılı koşullar, öylesine komik ücretler var ki. Bir üniversite mezunu için bu ülkede yaşama tutunmak çok zor… Bet ofislerde dahi çalıştım. Kasayı kapattıktan sonra sizden tuvalet temizlemenizi istiyorlar. En son haftada 19 saat ders yaptığım Girne'deki özel bir kolejde 380 lira verdiler, yatırımlarım dahi yapılmadı. Çalışma Bakanlığı'na şikayetçi oldum, dosyalar kayboldu. Bunlar acı gerçeklerimiz.  Yine de umudumu yitirmedim, ailemin de desteğiyle ve eğer imkan olursa çalışmak, para kazanmak, eğitimime devam etmek istiyorum.


 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1398 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler