1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÖLÜM HALI SAHADA YAKALADI
ÖLÜM HALI SAHADA YAKALADI

ÖLÜM HALI SAHADA YAKALADI

Dipkarpaz’da, dün gece yarısı gelen ölüm, köyü hem yasa boğdu hem de isyan noktasına getirdi.

A+A-

 

 

Dipkarpaz’da, dün gece yarısı gelen ölüm, köyü hem yasa boğdu hem de isyan noktasına getirdi. Halı sahada saat 21.00’da futbol oynadığı sırada rahatsızlanarak can veren İsmet Aydemir arkasında gözü yaşlı bir eş ve 3 çocuk bırakırken köylüler ise devletin Dipkarpaz’a olan ilgisizliğine isyan etti

 

İsmet Aydemir daha 38 yaşında olmasına rağmen ölüm onu halı sahada yakaladı. Saat 21.00–22.00 arası geçen maç sırasında rahatsızlanarak kalp krizi düşüncesi ile hastaneye kaldırıldı ancak, köylünün iddiasına göre ambulansın olay yerine 45 dakikalık bir gecikmenin ardından ulaşmasından dolayı olay yerinde can verdi. Aydemir, dün kılınan ikindi namazıyla birlikte Dipkarpaz Mezarlığı’nda toprağa verildi.

 

“DEVLETİ UYARDIK AMA İLGİLENMEDİLER”

Köylüler eski hükümet döneminde, köylerinde 24 saat ambulans ve acil servis hizmeti aldıklarını ama buna rağmen hükümete gelen Ulusal Birlik Partisi’nin köylerinde uzun zaman görevde bulunan ambulans şoförünü partizanlık uğruna başka bir yere atadığını belirttiler. Köylerine başka bir ambulans şoförü atadığını da söyleyen köylüler,  bunun şikâyetini aylar önce yaptıklarını ama devletin ilgisizliğinden bir tedbir alınmadığını ve yine bir can kaybı yaşadıklarını söylediler.

 

CEVDET DAĞ: “UBP BAŞA GELİNCE…”

“Dün akşam acı bir olayla karşı karşıya kaldık” diyen Dipkarpaz muhtarı Cevdet Dağ,  genç arkadaşının halı sahada kendi aralarında maç yaparken kalp krizi geçirdiğini ve olay yerinde hayatını kaybettiğini söyledi. “Köyümüzde saat 5 ten sonra doktor yok ambulans şoförü yok köyde sağlık ocağı var ama saat 5’ten sonra içinde doktor yok başımıza herhangi bir olay gelince biz Erenköy’e gitmek zorunda kalıyoruz biz Erenköylü müyüz,  Karpazlı mıyız? Ben merak ediyorum” dedi.  Dağ, 2009’dan önce CTP’nin iktidar olduğu dönem 24 saat sağlık ocağından hem hizmet aldıklarını söyleyerek, hem de 24 saat ambulans nerdeyse kapımızın önünde durdu ve her olaya müdahale etti dedi. “Ben kendim UBP’li olmama rağmen hükümetten hiçbir şekilde hizmet göremiyorum, geçen sene yine küçük bir kız çocuğu yine burada düştü öldü ve sağlık ocağı yine kapalıydı, Erenköy’e giderken yolda hayatını kaybetti” dedi. Buradan, Ahmet Kaşif’e sesleniyorum diyen Dağ, “neden UBP başa gelince buradaki sağlık ocağının 24 saat hizmetini kaldırdı ve bizi hem doktorsuz hem ambulansız bıraktı, Karpaz köyünde yaşayan insanların değeri bu kadar mı? Yazıklar olsun hepsine ya bize 24 saat hizmet veren sağlık ocağı yaparlar ya da bu işi bırakırlar” dedi.

 

ERİK: “İŞİMİZ ALLAH’A KALDI”

“Dün akşam yaşananlar bize layık değil. Birkaç kişinin çıkarı için uğraşan bu hükümet bizi her zaman ikinci plana atıyor” diyen Fatih Erik, “köye gelip ‘namus şeref’ üzerine yemin edip oy istemeyi biliyorlar ama buna rağmen iş yapmıyorlar” dedi. Erik, “24 saat hizmet veren sağlık ocağı ve 24 saat hizmet veren doktor istiyoruz dedi, biz Karpazlı olarak her sorunumuz da Allaha dua etmekten başka şansımızın olmadığını ve işlerinin çok zor olduğunu” söyledi.

 

MURAT ALKAN: “YA KARPAZLIYIZ YA DA ERENKÖYLÜYÜZ”

Murat Alkan ise “Benim de annem hastalandığı zaman çoğunlukla Erenköy’e gidiyoruz çünkü buradaki doktorlar iğne bile salamıyor. Ben anlamadım biz ya Karpazlıyız ya da Erenköylüyüz” dedi. Alkan, “bu konuya yetkiler en yakın zamanda el atmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

 

HAMZA GÜNER: “DİPKARPAZ SAĞLIK OCAĞINI KAPATIP OY DEPOSU OLARAK KULLANSINLAR”

“2009’dan beri sağlık ocağı 24 saat hizmet yapmıyor, ambulans ve personel mesai bitince eve gidiyor. Hükümet biraz daha fazla para verip de mesai çalışacak adam almıyor nedense,2009 yılından önce 24 saat sağlık ocağından hizmet alıyorduk, ama şimdi ne yazık ki hizmet sıfır. Üç ay önce belediye başkanı beş yaşındaki kuzenini, rahatsızlandığında ambulans ve hemşire olmadığından dolayı polis arabasıyla Erenköye götürdü” diyen Hamza Güner, “ama yolda giderken ne yazık ki çocuk öldü ve biz gençlik olarak eylem yapma kararı aldık. Bu karar karşısında Dipkarpaz belediye başkanı bize ben hükümeti karşıma alıp da eylem yapamam diye cevap verdi” dedi. “Dipkarpaz’da insan hayatının ne kadar ucuz olduğunu açıklayan bir sebep olduğunu” belirtti. “Kalp krizi geçirip ölen arkadaşımız İsmet Aydemir dün (önceki) akşam halı sahada görevliydi. 9–10 saatleri arasında maç vardı ve bir anda kalp krizi geçirip yere yığıldı ve hayatını kaybetti. Belediye başkanı makam arabasıyla hastaneye getirdi” diyen Güner, tam 45 dakika sonra hemşire ve ambulansın geldiğini” söyledi. “Ahmet Kâşif ise Dipkarpaz halkının oy deposu olarak görüyorsa sağlığa önem vermeyen bir sağlık bakanı ise biz ne yapalım bize cevap versin bu sıkıntılar ne olacak” dedi. “Dipkarpaz sağlık ocağını kapatıp oy deposu olarak kullansınlar” diyen Güner, “eğer bu konu ile ilgili bize kimse dönemez ise ve ilgilenmezse biz bu konuyu Türkiye ye gereken mevkilere taşıyacağız” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1002 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler