1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. OLİMPİYATLARDAKİ İLK KIBRISLI TÜRK
OLİMPİYATLARDAKİ İLK KIBRISLI TÜRK

OLİMPİYATLARDAKİ İLK KIBRISLI TÜRK

Fatma Vedat Whitebread Bugün, 2012 Londra Olimpiyatlarına ikinci Kıbrıslı Türk olarak Türkiye Cumhuriyeti formasıyla katılmasıyla gündeme gelen Meliz Redif’in başarısı konuşulurken, Olimpiyatlara katılan ilk Kıbrıslı Türk kimdir sorusunu araştır

A+A-

 

 

 

Fatma Vedat Whitebread

 

Necmi Belge

 

Bugün, 2012 Londra Olimpiyatlarına ikinci Kıbrıslı Türk olarak Türkiye Cumhuriyeti formasıyla katılmasıyla gündeme gelen Meliz Redif’in başarısı konuşulurken, Olimpiyatlara katılan ilk Kıbrıslı Türk kimdir sorusunu araştırdık.

Bu konunda varılan sonuç biraz onur verici, biraz da burukdu. Yaptığımız araştırmada, Olimpiyatlara katılan ilk Kıbrıslı Türk’ün, 3 Mart 1961 yılında bir Ergazi-Mağusa kökenli Kıbrıslı Türk anne ile Kıbrıslı Rum babadan doğan Fatma Vedad Whitebread olduğunu öğrendik.

Londra’nın banliyölerinden Kıbrıslılarla meskun Stoke Newington’da doğan Fatma özellikle ailesinin ilgisizliği nedeniyle 14 yaşına kadar çocuk yuvalarında yaşadı.

Ne var ki, 14 yaşında “gerçek ailem” dediği ve bir cirit antrenörü olan Margaret Whitebread ile tanışması Fatma’nın yaşamını değiştirdi.

Fatma’yı çok seven Whitebrad ailesi, kendisini evatlık olarak kabul etti. Bu noktadan sonra, Fatma’nın eğitimini ve spor yaşamını üstlenen Margaret Whitebread, Fatma’nın kariyerindeki en büyük etken oldu.

Fatma’nın kariyerindeki adım adım büyümesindeki ilk önemli halka Büyük Britanya adına yarıştığı 1984 Seul Olimpiyatları oldu. Bu olimpiyatlarda bronz madalya kazanan Fatma’nın olimpiyatlardaki en büyük başarısı 1988 Los Angeles Olimpiyatlarında kazandığı gümüş madalya idi.

Fatma Whitebread sadece bir cirit sporcusu değil aynı zamanda  sporun en zor branşlarından biri olan Dekatlonda da da şampiyonluklara ulaşan bir sporcuydu.

Bunların dışında, 1983 Hesinki’deki Dünya şampiyonasında  gümüş, 1986 Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda 77.44 metre ile dünya rekoru kırarken, 1987’de Roma’da dünya şampiyonuluğuna ulaşarak, altın madalya kazandı.

İngiltere Kraliçesi tarafından MBE nişanı ile ödüllendirilen Fatma, 1987 yılında BBC kurumu tarafından Büyük Britanya’da “Yılın sporcusu” seçildi.

Gerçek bir Kıbrıslı Türk olan Fatma Vedad Whitebread bugün yaşamını Londra’da sürdürken, 2012 Londra Olimpiyatlarında bir stadyumun organizasyonunu üstlenen firmanın sahibi olarak görev yapıyor.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 855 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler