1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Olimpiyat Komitesi ve federasyonlar
Olimpiyat Komitesi ve federasyonlar

Olimpiyat Komitesi ve federasyonlar

Dünyanın en prestijli örgütü Uluslararası Olimpiyat Komitesi’dir. Dünya sporunun da patronu konumundadır. Dört yılda bir yapılan Olimpiyat oyunları da dünyanın en büyük spor organizasyonudur. Bu komiteye bağlı oluşturulan Olimpiyat Komitesi, o ülken

A+A-

 

 

Dünyanın en prestijli örgütü Uluslararası Olimpiyat Komitesi’dir. Dünya sporunun da patronu konumundadır. Dört yılda bir yapılan Olimpiyat oyunları da dünyanın en büyük spor organizasyonudur. Bu komiteye bağlı oluşturulan Olimpiyat Komitesi, o ülkenin en önemli spor örgütüdür ve IOC kriterlerine uymak zorundadır. IOC kriterlerine uygun bir şekilde oluşturulan bu komite, ülke federasyonlarını bünyesinde barındırmaktadır. Olimpiyat oyunlarında yarışma sporu olan federasyonlar da bu komitelerin temel omurgasını oluşturmaktadır. Yani Ulusal Olimpiyat Komitelerine ülke federasyonları hakimdir.

Şimdi gelelim bizim komitemize ve yaşadığımız sürece.

Ne yaptı E.G. ve Spor Bakanı? Yaklaşık 120 milyon TL’lik hakkı olan geliri maliyenin insafına bıraktı ama IOC kriterlerine uygun olarak kurulan Olimpiyat Komitesi’ni ortadan kaldırdı. Üstelik kişiye özel değişiklik yaparak eğitim şartını da yasadan çıkardı. En kahredici olan da bu değişikliği önerenin bizzat Eğitim Bakanı’nın olmasıyıdı.

Yapılan bu değişiklikle federasyonlar iradesinin olmadığı fakat üyeliğin mecbur kılındığı bir komiteye mahkum edildi. Buna isyan eden federasyonlara da aba altından spoa gösterildi. Bazılarının direk tehtid aldığı iddia edildi. İşin içine siyaset karıştırmak istendi ama federasyonlar buna itibar göstermedi. Çünkü çoğu federasyon siyaset sporu değil, sporun siyasete yön vermesi ilkesinden yana tavır koydu. Doğru tavır da buydu.

Ne istiyordu federasyonlar?

Birinci olarak IOC kriterlerine aykırı olarak yapılan kişisel üyeliklerin iptal edilmesi. Şu andaki kişisel üye sayısı, federasyonların yaklaşık bir buçuk katıdır ve bu üyelerin tek bir kişisi bile üyelik kriterlerine haiz değildir.

Siyasetin ve siyasetçinin Olimpiyat Komitesi’ne kesinlikle müdahale etmemesi, çünkü geçmişte barış idealinden doğan Olimpiyat fikrine inat, barışa hayır mitinglerinin düzenleyicisi oldular. Gazetelerde çıkan çarşaf çarşaf ilanların altına sıkılmadan imza attılar. Dünyanın gözü önünde yapılan bu hareket, izolasyonların kalkması için mücadele eden federasyonların mücadelesine de büyük zararlar vermişti.

Bir de şu an Olimpiyat Komitesi’nin başında olan kişi aynı zamanda Global Tekvando Federasyonu’nun yönetim kurulundadır. IOC’nin tanıdığı federasyon ise WTF’dir ve Global Tekvando Federasyonu’na şiddetle karşı çıkmaktadır. Bu konumdaki bir kişinin Olimpiyat Komitesi Başkanı olması doğal olarak IOC ile hiçbir ilişki kuramaz, izolasyonlar da hiçbir zaman hafifletilemez.

Ülke sporunun önünü açmak, sporu daha iyi noktalara taşımak için mücadele eden federasyonlara tüm spor kamuoyu destek vermek zorundadır. Aksi durumda bu komite, federasyonların değil yine ayni kişilerin elinde olursa, ne spor bir adım ileri gider, ne ambargolar hafifler, ne de ülke sporuna huzur gelir, bizden uyarması...

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 698 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler