1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Olimpiyat Komitelerimiz ve Meliz
Olimpiyat Komitelerimiz ve Meliz

Olimpiyat Komitelerimiz ve Meliz

Ne güzel bir duygudur Olimpiyatlarda yarışacağım demek. Olimpiyat sözcüğü aslında bizim spor lügatımızdan çıkmış bir kelimedir. İsmi olup da cismi olmayan bir kelimedir. Ülkemizde her ne hal ise bu kelimeye karşı aşırı bir duyarlılığımız söz konusu. Spo

A+A-

 

Ne güzel bir duygudur Olimpiyatlarda yarışacağım demek. Olimpiyat sözcüğü aslında bizim spor lügatımızdan çıkmış bir kelimedir. İsmi olup da cismi olmayan bir kelimedir.

Ülkemizde her ne hal ise bu kelimeye karşı aşırı bir duyarlılığımız söz konusu. Sporla ilgili tüm ilkelerimiz ve hedeflerimiz olimpiyat kriterlerine göre ayarlanmıştır. Hatta olimpiyat kelimesini o kadar çok seviyoruz ki, iki tane Olimpiyat komitemiz bile var.

Var mı dünyada böyle bir ülke. İki tane olimpiyat komitesi olsun ve bir birleri ile hangi sporcumuzu olimpiyatlarda yarıştırmak için yarış halinde olsunlar.

Sanırım hiç yoktur.

Eee durum böyle olunca da Olimpiyat yarışlarına gitmemiz en doğal hakkımız olmuyor mu?

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) iki tane Olimpiyat komitesi olan ülkemizi aslında her branşta direkt olarak olimpiyat yarışlarına davet etmesi gerekiyor.

Ama ne yazık ki varlığımızdan bile haberleri yok. On tane daha Milli Olimpiyat Komitesi (MOK) kursak yine de farkında olmayacaklar. Demek ki olimpiyat komitelerimizin sayısal çokluğu ile bir yerer varamayız. Olimpiyatlarda yarışmanın şartları, kuralları, ve yarışabilme barajı vardır. Bunları başaramazsanız olimpiyatlara katılmanız mümkün değildir.

Bizim olimpiyat komitelerimiz ne yapıyor. Kendi çapımızda, başarılı olarak kabul ettiğimiz sporcularımıza Olimpizm  gününde gollifa gibi ödül dağıtılıyor.  Bunu yaparken, görevini yerine getirip varlığının sürdürmeye çalışıyor.

Ayrıca iki tane olimpiyat komitemiz var ya, spor federasyonlarını kendi komitelerine  üye yapabilmenin mücadelesini veriyorlar.

Maalesef ülkemizde olimpiyatlarla ilgili yapılan yarışma bu. Hangi federasyonu, kendi birliğine katabilirim yarışı. Tabi buna da seyirci kalan spor dairemiz.

Ne yazık ki ülkemizde bunlar yaşanırken, hayallerimizi gerçekleştiren ünlü atletimiz Meliz Redif, olimpiyatlarda yarışabilme vizesini alıyor. Yıllardır bu uğurda bıkmadan usanmadan, hatta bana göre yeteri kadar da destek almadan böyle bir başarıyı yakalamak, ne kadar güzel ve onur veren bir olaydır.

Helal olsun sana Meliz. Hem kendine hem de ülkemize böyle bir gururu yaşattığın için sana ne kadar teşekkür etsek azdır.

Gönül arzu ederdi olimpiyatlara kendi ülkeni temsilen katılasın. Fakat hangi ülke adına katılırsan katıl sen bir Kıbrıslı Türksün ve Londra da yapılacak olimpiyatlarda yarışırken ülkemizin gururu olarak bizleri temsilen orda olacaksın. Yolun açık olsun Meliz…

 

Federasyonun kundaklanma olayından sonuç bekliyoruz

Geçen akşam Antrenörler derneğinin ödül gecesinde Sertoğlu’na kundaklama konusunun ne aşamada olduğunu sordum. Sona yaklaşıldığını, polisimizin öneli ip uçları bulduğunu ve yakında faillerinin bulunabileceğini söyledi. Kameralardan beyaz Ford marka  bir arabanın tespit edildiğini ve bu konu üzerinde ciddi çalışmalar olduğunu söyledi.

Umarım bu konu yakında aydınlatılır. Ben kendi adıma bu konuyu her yazımda gündeme getireceğim. Failler bulununcaya ve futbolumuz üzerindeki bu kara leke kalkana kadar yazmaya devam edeceğim.

Yeni atanan Emniyet Genel Müdürü Ahmet Zaim beyin bu konu üzerine gideceğinden eminim. Duyarlı ve görevini çok iyi yapan bir kişidir. Futbolun üzerindeki bu ayıbın ortadan kalkması için elinden gelen çabayı yapacağından hiç kuşkum yoktur.

Kendisine yeni görevinde başarılar dilerken, faili meçhullerin ortaya çıkartılmasında duyarlı olmasını temenni ederim…

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1428 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler