1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. OLİMPİYAT 'AMBARGOSU' PROTESTO EDİLDİ
OLİMPİYAT AMBARGOSU PROTESTO EDİLDİ

OLİMPİYAT 'AMBARGOSU' PROTESTO EDİLDİ

Kıbrıslı Türkler’in olimpiyatlara katılamamasını protesto etmek amacıyla bir yürüyüş düzenlendi.

A+A-

 

Kıbrıslı Türkler’in olimpiyatlara katılamamasını protesto etmek amacıyla bir yürüyüş düzenlendi.

Lokmacı barikatında başlayan ve Ledra Palas barikatında sona eren yürüyüş, Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıslı Türkler Birliği (ATCA) ile Milli Olimpiyat Komitesi (MOK) tarafından organize edildi. İngiliz Topluluk Derneği de yürüyüşe destek verdi.

BAN’A MEKTUP…

Olimpiyatların açılış töreninde meşaleyi yakan 7 gençten biri olan Jordan Duckett’in de destek verdiği yürüyüş sonunda Kıbrıslı Türkler’e uygulanan spor ambargolarının adil olmadığının vurgulandığı bir mektup, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’a iletilmek üzere BM yetkilisine verildi.

Yürüyüş sonunda ATCA KKTC Temsilcisi Kerem Hasan ile KKTC Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Eyüp Zafer Gökbilen birer konuşma yaparken; Jordan Ducket de Kıbrıslı Türk sporculara destek belirtti ve Kıbrıslı Türk gençler için sporun çok önemli olduğunu, onlara bir şans verilmesi gerektiğini vurguladı.

HASAN: “İNSANLIK HAKKI”

ATCA KKTC Temsilcisi Kerem Hasan, konuşmasında, “Kıbrıs Türk sporcuları ve gençlerinin olimpiyatlara ve uluslararası müsabakalara katılabiliyor olmaları gerektiği” mesajını vermek ve bunun bir insanlık hakkı olduğunu vurgulamak amacıyla bugün bir yürüyüş gerçekleştirdiklerini söyledi.

Kıbrıslı Türk sporcuların olimpiyatlara katılabilmesi için çok çaba sarf edildiğini ancak “hayır” cevabı alındığını belirten Hasan, Kıbrıslı Türk sporcuların “Kıbrıs Cumhuriyeti” çatısı altında olimpiyatlara katılabilecekleri yönünde bir de mektup alındığını anlattı.

Rum tarafının Kıbrıslı Türkler’i temsil etmediğini, Kıbrıslı Türkler olarak olimpiyatlara katılmak istediklerini söyleyen Hasan, bunun maalesef gerçekleşmediğini belirtti.

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’a iletilmek üzere BM yetkilisine verilen mektupta, izolasyonlarla karşı karşıya kalan Kıbrıslı Türkler’in son mağduriyetinin gençlerin olimpiyatlara katılamaması olduğunun vurgulandığını söyleyen Hasan, sporla siyasetin ayrı tutulması gerektiği mesajını vermeye çalıştıklarını dile getirdi.

Hasan, mektupta Kıbrıslı Türk gençlere spor ambargosu uygulanmasının olimpiyatların ruhuna da aykırı olduğuna yer verdiklerini de kaydetti.

GÖKBİLEN: “ANA HEDEFİMİZ…”

KKTC Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Eyüp Zafer Gökbilen de, ana hedeflerinin gençleri kendi bayrakları ve kimlikleriyle yarıştırmak olduğunu vurguladı.

KKTC’deki spor federasyonlarına da seslenen Gökbilen, bir sonraki olimpiyatlara kadar olimpiyatlarda yarışacak sporcular yetiştirmelerini istedi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 566 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler