1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ÖLDÜREN ŞAMPANYA' İLE ÖLMEK DEĞİL YAŞAMAK!
ÖLDÜREN ŞAMPANYA İLE ÖLMEK DEĞİL YAŞAMAK!

'ÖLDÜREN ŞAMPANYA' İLE ÖLMEK DEĞİL YAŞAMAK!

Filiz Uzun: Bu haftaki konuklarımla buluşma anım da onların, gece programları için hazırlandıkları bir zamandı. Nasıl oldu bilmem ama kendimi sahnede buldum.

A+A-

 


Filiz Uzun

--------------
Son günlerde ardı ardına yaşadığımız ve işittiğimiz onca olumsuz olaylar dizisinden sonra keyifli bir şeyler yaşamak ve duymak isteği bende inanılmaz artmış durumda. Sanırım sizler de benim gibi düşünüyorsunuzdur.  
Zaman zaman bulunduğumuz sıkıntılı ortamlardan uzaklaşmak ve eğlenceli bir şeyler yapmanın, hem ruhumuza hem de bedenimize iyi geleceğini düşünmekteyim. Eğlenmek en çok ertelediğimiz, ihmal ettiğimiz bir şey sanırım, onca koşuşturma arasında. Oysa biraz dinlenmek, keyifli müzikler dinlemek, biraz içmek ve dağıtmak yapmamız gerekenler arasında olmalı, yıprattığımız ruhumuz için. Bunun bir lüks olduğunu düşünmüyorum ben. Tam tersine vitamin tadında olduğuna inanıyorum.
Herkesin çocukluk hayalleri vardır ya, benim de hayalim elimde mikrofon sahnede olmaktı. Şarkı söylemek olmasa da, çok çıkmışlığım vardır sahnelere, kürsülere konuşma ve sunumlar yapmak için mesleğim gereği. Severim mikrofonu da sahneyi de.  

Bu haftaki konuklarımla buluşma anım da onların, gece programları için hazırlandıkları bir zamandı. Nasıl oldu bilmem ama kendimi sahnede buldum. Öldüren Şampanya grubunun şahane müzikleri eşliğinde sevgili Pelin Kutluba ile şarkılar söyledik ve çok eğlendik. Pelin’in sesi tek kelimeyle mükemmel… Grup üyeleri Aytuğ Çevik, İlhan Erbil, Ekin Ölmez ve Cemal Sönmezkale, her biri çaldığı enstrümanla bütünleşiyor adeta ve inanılmaz bir ekip ruhları var. Ama hepsinden de önemlisi çok sıcak, doğal ve samimiler. Ayrıca programları sırasında da inanılmaz eğleniyorlar ve bu enerjileri de dinleyenlere geçiyor doğal olarak. Sanırım bu kadar sevenlerinin olması ve program yaptıkları yerlerin doluluğu bundan olsa gerek. Hala onları dinlemediyseniz büyük kayıp… Derhal programınızı ayarlayın ve Doors Bar’ın yolunu tutun ya da Mağusa’da The Wall’un . Pişman olmayacaksınız. Güvenin bana!

--------------

“Kıbrıs’ta müzik zor ama biz şanslıyız”

·        F.U: Kendini ve grup üyelerini bize tanıtır mısın?

·        Ben Pelin Aydın Kutluba. Grubun en eski üyesiyim. Ailemde herkes müzisyen, bu yüzden müziğe çok küçük yaşlarda başladım. Annem, babam, ablam (Ebru Aydın) hepsi müzisyen. Müziğin içine doğdum diyebilirim. Başka bir meslek seçmem mümkün değildi. Tek işim müzik, yalnızca bu işten para kazanıyorum. 3 yaşında da bir kızım var.

 

·        F.U: Diğer grup üyeleri?

·        Aytuğ Çevik davul çalıyor. İlhan Erbil gitar... Ekin Ölmez keyboard... Cemal Sönmezkale basgitar çalıyor. Solist olarak ben Pelin Kutluba.  Bir de Metin abimiz var sahne sorumlumuz, o da ekibimizin bir üyesi. Grup 2004 yılında son halini aldı. Fakat grubun değişen üyeleri oldu. Daha önceleri Altuğ davulcu, Serhan gitarcı ve bas gitarcı arkadaşımız Çığır’ın bir grubu vardı. Solist olarak da ablam Ebru ve ben de grupla birlikte çalışıyorduk.  Daha sonra gruptan ayrılanlar, eklenenler derken şu anki halini aldı. ‘’Öldüren Şampanya’’ olarak 2004 yılından beri birlikteyiz. 

 

·        F.U: Öldüren Şampanya adını koymak nerden aklınıza geldi?

·        Grupça sık vakit geçirmeyi seviyoruz. Bizde toplanıp oyunlar oynuyoruz, film izliyoruz. Yine bir gün bizde toplandığımız bir sırada televizyon açıktı ve bir film gösteriliyordu. Filmin adı ‘Champagne Murders’’. O kanalda da filmin adı Öldüren Şampanya olarak çevriliyordu. Biz de grubumuza yeni bir isim arıyorduk. Türkçe olması ve akılda kalması önemliydi bu isimde karar kıldık.·        F.U: Grubun diğer üyelerinin de işi sadece müzik mi? Yoksa başka işler de yapıyorlar mı?

·        Ekin tenis hocası, Altuğ da bir ingilizce okulunda yöneticilik yapıyor, Cemal öğrenci. İlhan ve benim  işimizse tamamen müzik.

 

 

·        F.U: Ne tür parçalar çalıyorsunuz genellikle?

·        Aslında bu konuda yelpazemiz geniş. Türkçe yaptığımız programlar var. Fakat en önemlisi grubumuzun bir soundu var ve çaldığımız parçaları da o saunda göre çalıyoruz. Cover grubuyuz, beğendiğimiz şarkıları bu sounda göre çalıyoruz. Magusa’da sadece Türkçe program yapıyoruz. Lefkoşa’da da sadece İngilizce parçalar çalıyoruz. Düğün programlarımız var. Yemek organizasyonlarında çıkıyoruz. Böyle organizasyonlarda farklı şeyler de çalabiliyoruz. Düğünlerde tarzımızı değiştirebiliyoruz hem müzik, hem giyimimizi. Düğün sahiplerine soruyoruz ne tarz bir müzik istiyorsunuz diye, birlikte karar veriyoruz yani.·        F.U: Kıbrıs’ta müzik yapmak ve bu alanda para kazanmak zor mu?

·        Aslında zor ama biz grup olarak şanslıyız. Mekan ve dinleyici açısından problem yaşamıyoruz ancak teknik anlamda sıkıntı yaşıyoruz genellikle. Ses sistemi açısından. Çalıştığımız mekânlarda ses sistemi kurmak ve bu düzeni sağlamakla ilgili sıkıntılar yaşayabiliyoruz zaman zaman. Müzik ne kadar güzel olursa progam ve gece de o kadar güzel geçer. Bazı barlar bunun bilincinde değil maalesef. Biz şu an çalıştığımız yerler açısından şanslı sayılırız.“Bar kültürü farklıdır, kimileri meyhane gibi istiyor”


“Bar müzikleri ve bar kültürü farklıdır. Ama bazen gelen kişiler meyhaneye gelmiş gibi müziklerin çalınmasını bekleyebiliyorlar. Ya da düğünde çalınan müziklerin talep edilmesi gibi... Biz buna direndik, tarzımızı oluşturduk ve sanırım tekrar bar kültürü ve oluşturduğumuz bar müziklerine de insanları alıştırdık.”
-----------------------
·        F.U: Nerelerde çalıyorsunuz şu an?

·        Çarşamba geceleri Lefkoşa’da eski Nostalji Sineması şu anki adı Doors’dayız. Cuma akşamları sadece (Ekin ve ben) Shakespeare Cafe’deyiz. Cumartesi geceleri ise Mağusa’da The Walls barda çıkıyoruz.·        F.U: Sizce bar kültürü giderek değişiyor mu?

·        Evet. Değişime uğradı. Bar müzikleri ve bar kültürü farklıdır. Ama bazen gelen kişiler meyhaneye gelmiş gibi müziklerin çalınmasını bekleyebiliyorlar. Ya da düğünde çalınan müziklerin talep edilmesi gibi... Biz buna direndik tarzımızı oluşturduk ve sanırım tekrar bar kültürü ve oluşturduğumuz bar müziklerine de insanları alıştırdık. Aslında Kıbrıs’ta bar kültürü vardı yani barlarda canlı müzik dinleme alışkanlığı da vardı. Bir dönem bu durum değişti ama şimdi tekrar eskisi gibi oluyor  ve giderek de iyiye doğru değişeceğine inancımız tamdır.·        F.U: Sizin program yaptığınız yerlerde belli bir izleyici kitleniz var mı? Sizden beklenilen müzik nedir?

·        Bizim grubumuz alternatif soundlu pop orkestrasıyız. Ama zaman zaman bazı organizasyonlarda birkaç parça jazz çalabiliyoruz. Bizi dinleyenler de tarzımızı biliyor. Grup üyelerimizden İlhan Erbil, Unreal grubunun gitaristi ve bir rock’cu. Fakat bizimle birlikte farklı bir tarzda çalıyor. Altuğ da Rock kökenlidir.·        F.U: Yurdumuzda dinlediğiniz, beğendiğiniz başka gruplar var mı?

·        Çok var. Mesela Unreal bunlardan bir tanesi. Fikri Karayel, Emre Pehlivan ve ekibi, Ebru Aydın ve ekibi var.

 

 

·        F.U: Konserleriniz oluyor mu? Yardım konserlerine çıkıyor musunuz ya da?

·        Evet. Kesinlikle elimizden geldiğince yardım konserleri veriyoruz. Ama bunu dillendirmeyi sevmiyoruz.·        F.U: Herhangi bir amacınız veya hedefiniz var mı?

·        Aslında tek amacımız güzel müzik yapmak. Şu aralar konser planımız yok fakat bir CD çalışmamız var. Bestelerimiz var bunları paylaşmak istiyoruz. Bunun için çalışalarımız devam ediyor. Çıkış tarihi belli değil ama çalışıyoruz üzerinde. Bizim tüm bar programlarımız zaten konser tadındadır açıkçası.

 

 

·        F.U: İdolünüz olan bir grup ya da sanatçılar var mı?

·        Mutlaka grubumuzdaki her bir üyenin beğendiği, etkilendiği bir sanatçı vardır. Ben kendi adıma söyleyeyim. Pink’i çok seviyorum. Sesine, sahne performansına, neşesine, hüznüne, enerjisine bayılıyorum. 

 ‘Ekonomik kriz bizi de vurdu!’


·        F.U: Bu işten hayatınızı rahat devam ettirecek kadar para kazanıyor musunuz?

·        Bundan 5 yıl önce kazandığımız paranın şu an birazını kazanabiliyoruz. Ekonomik kriz her tarafı etkilediği gibi ilk önce eğlence sektörünü etkiliyor çünkü insanların ekonomi yapacakları ilk alan  eğlencedir doğal olarak. Barların politikaları da değişti ekonomik nedenlerle. Önceleri alt grup olarak yeni deneyimsiz gruplar çıkarılırdı deneyim kazanmaları için. Fakat şu an 2 grup çıkarılamadığı için alt gruplar da tek başlarına program yapmaya başladılar ve onlar tercih edilir oldu dolayısıyla da piyasadaki fiyatları da düşürdüler. “Dinleyici kitlemizden memnunuz”

 

·        F.U: İzleyici/dinleyici kitlenizden memnun musunuz?

·        Evet. Sanırım disiplinli çalışmamız, yaptığımız işi çok sevmemiz seyirciye yansıyor. Çıktığımız barlardaki kalabalıktan ve bize gelen geri bildirimleden bunu anlayabiliyoruz. Gelen tekrar geliyor ve başkalarını da getiriyorlar.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 663 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler