1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÖLÇÜM HATASI MAHKEMELİK ETTİ
ÖLÇÜM HATASI MAHKEMELİK ETTİ

ÖLÇÜM HATASI MAHKEMELİK ETTİ

Tapu ve Kadastro Dairesi Müdürlüğü, Çatalköy’de iki komşunun arazisi için hudut alanlarına doğru ölçüm vermedi. Kırk yıllık komşular Tapu Dairesi yüzünden mahkemelik oldu. Tapu ve Kadastro Dairesi Müdürlüğü’nde yapılan işlemlerdeki ci

A+A-

 

 

Tapu ve Kadastro Dairesi Müdürlüğü, Çatalköy’de iki komşunun arazisi için hudut alanlarına doğru ölçüm vermedi. Kırk yıllık komşular Tapu Dairesi yüzünden mahkemelik oldu.

 

 

 

Tapu ve Kadastro Dairesi Müdürlüğü’nde yapılan işlemlerdeki ciddiyetsizlik fiyaskoyu beraberinde getirdi. Tapu Dairesi Müdürlüğü, Çatalköy’de komşu olan iki vatandaşın arsaları için üç kez farklı ölçüm gösterdi. Kırık yıllık komşular hudut ihlali yüzünden birbiriyle mahkemelik oldu. Hudut sınırı için alınan üç ölçümde de, çevre planında farklı sınır ihlalinin ortaya çıktığı görüldü.

Tapu ve Kadastro Dairesi tarafından 2008 yılında komşulardan birine verilen parsel krokisinde sınır ihlali olduğu belirtilirken,  Lefkoşa Tapu Dairesi Müdürü Hüdaverdi İyikal tarafından geçen yıl diğer komşuya verilen belgede ise bir parselde sınır ihlali olmadığı açıklandı.

Mahkemeye taşınan meselede mahkeme öncesi başka bir ölçüm çıkarılmasına rağmen mahkeme aşamasında daire tarafından farklı bir ölçüm ortaya çıkarılması, işlemlerdeki ciddiyetsizliği ortaya koydu.

 

OLAYI GÜNDEME GETİRMİŞTİK

Geçtiğimiz hafta YENİDÜZEN’in gündeme getirdiği, “ihlal var mı, yok mu?” haberde, Özüner Acemoğlu adlı vatandaşın, Çatalköy’de Serenli Tatil Köyü’nün arazisini ihlal ettiğine dair, Lefkoşa Tapu Dairesi’nden belge aldığı ancak daha sonra ihlal olmadığına dair bir belge aldığını yazmıştık.

Acemoğlu, Tapu Dairesi tarafından yapılan ölçümlerde önceleri ‘ihlal var’ denilerek lehine, olayın mahkemeye taşınması aşamasında da ‘ihlal yok’ denilerek aleyhine bir sonuç çıktığını dile getirmişti. Özüner Acemoğlu’nun iddialarına yönelik dün Serenli Tatil Köyü Direktörü Halil Serenli, YENİDÜZEN’e ulaşarak durumun çok farklı olduğunu, bilgisayar sistemi sonucunda son ölçümlerin doğruyu gösterdiğini ileri sürdü.

 

Haberin ayrıntıları bugün YENİDÜZEN’de

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2422 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler