1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. OLAYLAR NASIL BÜYÜDÜ?
OLAYLAR NASIL BÜYÜDÜ?

OLAYLAR NASIL BÜYÜDÜ?

TRAFİK ENGELLENDİ, YOLA ÇÖP DÖKÜLDÜ… Belediye çalışanları, Mustafa Yalınkaya’nın serbest kalmasını beklemek üzere yeniden belediye binasına yürüdü. Bazı çalışanlar tepki amaçlı, belediyeye ait araçlardan bir tanesi devirmeye çalıştı. Arkadaşl

A+A-

 

 

TRAFİK ENGELLENDİ, YOLA ÇÖP DÖKÜLDÜ…

Belediye çalışanları, Mustafa Yalınkaya’nın serbest kalmasını beklemek üzere yeniden belediye binasına yürüdü. Bazı çalışanlar tepki amaçlı, belediyeye ait araçlardan bir tanesi devirmeye çalıştı. Arkadaşları tarafından sakinleştirilen çalışanlar bu kez yolu keserek trafiği engelledi. Yolun içerisini çöple dolduran çalışanlar, çöp bidonu ve birçok demir eşyayı yolun içine attı. Atılan çöpleri yakan çalışanlar, “Ya Mustafa çıkacak ya Lefkoşa yanacak” sloganları attı.

İTFAİYE SÖNDÜRMEK İSTEDİ, OLAYLAR BÜYÜDÜ…

Çöplerin yanmasıyla olaya müdahale etmeye çalışan itfaiye ekibi, belediye personeli tarafından engellendi. Önce yolun içine büyük saksı ve demir eşyalar koyan çalışanlar, basına ait bir aracıda sürükleyerek yola ters şekilde koyarak itfaiyenin önünü kesti. Bu sırada polis subayları ve birçok polis ekibi çalışanlara engel olmak istedi. Engel karşısında bir anda ortalık karışırken, polis ile çalışanlar arasında büyük arbede yaşandı. İtiş kakış yaşanan arbede de birçok çalışan yara alırken, birçok eşya havada uçtu.

İTFAİYE ARACININ ÖNÜNE YATTI…

Parça parça çıkan arbedeler de çalışanlar “açız” diye bağırırken, belediyeye ait birçok eşya da kırıldı. Olaylar devam ederken bir çalışan yangını söndürmeye çalışan itfaiyenin önüne kendisini attı. Polis tarafından elden ayaktan tutularak kenara götürülen çalışan, isyanını dile getirdi. Arkadaşlarını o şekilde gören diğer çalışanlar daha da gergin dakikalar yaşayarak etrafa zarar vermeye başladı. Arbede giderek büyüdü.

SAVAŞ BOZAT, OLAY YERİNE GELDİ…

Her alanda başka arbede yaşanırken, bazı çalışanlar yaralandı. Polis tarafından ayağına vurulan bir çalışan ambulansla hastaneye kaldırıldı. Çalışanın kalçasının çıktığı öğrenildi. Bu sırada BES Başkanı Savaş Bozat, belediye binası önüne geldi. Bozat’ın gelmesiyle biraz sakinleşen çalışanlar, başkanın açıklamalarını dinledi. Savaş Bozat, alınan Bakanlar Kurulu kararını tanımadıklarını, ara emri başvurusunda bulunduklarını açıkladı. Mücadelenin devam edeceğini söyleyen Bozat, hükümetin istifa etmesini istedi. Çalışanlar Savaş Bozat’ı desteklerken, “Birlik Mücadele Dayanışma, Cemal İstifa, Hükümet İstifa” sloganları attı.

İNTİHARA TEŞEBBÜS… 

Yaşlı bir çalışan uzun zamandır alamadığı maaş yüzünden “aç” olduğunu haykırdı. Bardağın artık taştığını söyleyen çalışan “Bir yanacaksa bu uğurda ben atlarım” diyerek intihara teşebbüs etmeye çalıştı. Yaşlı çalışana polisin müdahale etmediği gözlemlenirken, diğer çalışanlar arkadaşlarını sakinleştirmeye çalıştı.

“YA MUSTAFA ÇIKACAK YA LEFKOŞA YANACAK”…

Kısa bir süre sonra bazı çalışanlar çıkarılan yanan ateşe eski iki koltuk ve bank getirerek yaktı. Ardından bir cipin arkasında araba lastiği getirerek yangını büyüttü. Çalışanlar iki ayrı ateş çıkararak, Lefkoşa’yı kara dumana boğdu. Çalışanlar, “Ya Mustafa Çıkacak Ya Lefkoşa Yanacak” sloganları attı.

ORTAM YENİDEN GERİLDİ…

Lefkoşa’nın duman altında kalması sonucu, itfaiye ekipleri bu kez ateşin bir tanesine müdahale etti. Bu sırada diğer çıkan ateşe müdahale etmek isteyen başak bir itfaiye ekibine çalışanlar tepki gösterdi. Bir anda belediye binasının kapısına yürüyen personel ile polis arasında büyük arbede yaşandı. Çalışanlardan bazıları polise taş ve ağır cisimler attı. Yaşanan itiş kakış arasında, belediyenin arka kapısından içeriye alınan Çevik Kuvvet ekipleri coplarla, belediye çalışanları üzerine saldırdı.

SAVAŞ ALANI GİBİ…

 Bir anda savaş alanına dönen alanda, çevik kuvvet duvar kenarına sıkıştırdığı çalışanları adeta ezdi. Kadın erkek demeden coplanan bazı çalışanlardan yararlananlar oldu. Ayağı kırılan, kalbi sıkışan, burnu patlayan birçok çalışana müdahale edilirken, bazı basın mensupları da darbe aldı. İki taraflı yaşanan arbede uzun sürede dindirildi. Olay yerine üç tane ambulans aracı gelerek yaralananları hastaneye kaldırdı.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1265 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler