1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. "Olağanüstü hal ilan edilsin"
Olağanüstü hal ilan edilsin

"Olağanüstü hal ilan edilsin"

KTTB Başkanı Filiz Besim devleti, aşırı sıcaklar için önlem almaya ve olağanüstü hal ilan etmeye çağırdı.

A+A-

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği (KTTB) Başkanı Filiz Besim devleti, aşırı sıcaklar için önlem almaya ve olağanüstü hal ilan etmeye çağırdı.

Besim, konuyla ilgili yazılı açıklamasında, son birkaç gündür ülkeyi de etkisi altına alan aşırı sıcakların insan sağlığını ciddi boyutta tehdit eder hale geldiğini kaydetti.

“12.00- 16.00 SAATLERİ ARASINDA TATİL İLAN EDİLEBİLİR”

Dün acil serviste sıcağa bağlı olarak yaşanan izdihamın kendileri için çok ciddi bir uyarı olduğunu kaydeden Besim, “Biz Kıbrıs Türk Tabipleri olarak devleti bu konuda acil önlem almaya çağırıyoruz. Mesai saatleri öne çekilebilir ya da saat 12.00- 16.00 saatleri arasında tatil ilan edilebilir. Bu önlemin özellikle özel sektörü de kapsaması ve insanların aşırı sıcak altında çalıştırılmaması çok önemlidir. Çalışma Bakanlığı bu konuda gerekli denetimleri yapmalıdır.”

“DEVLET OLAĞANÜSTÜ HAL İLAN ETMELİ”

Meteorolojinin verdiği bilgiye göre ülkedeki aşırı sıcakların bir süre daha devam edeceğini kaydeden Besim vatandaşların, özellikle de açık havada çalışanların sağlığını korumak için devletin olağanüstü hal ilan etmesine ihtiyaç olduğunu söyledi.

Besim şöyle devam etti:

“Biz Kıbrıs Türk Tabipleri olarak yurttaşlarımızdan ricamız, hava sıcaklığının gölgede 43 dereceye kadar yükseldiği bu günlerde, özellikle kronik hasta grubunda olan kalp ve damar hastaları, diyabet ve astım hastaları ile yaşlı ve çocuklar 10.00 – 16.00 saatleri arasında sokağa çıkmamaları ve bu saatlerde deniz veya havuza da girmemeleridir.

Ayrıca, vatandaşlarımızı bu sıcak havalarda bol bol su ve sıvı gıda tüketmeye davet ediyoruz.”

 

--------------------------

"11:00 – 15:00 saatleri arasında çalışılmasın"

Kıbrıs Türk İnşaat Taşeronları Birliği Başkanı Osman Amca ise hava sıcaklığının en yüksek seviyesine ulaştığı Ağustos ayında, güneş altında çalışmak zorunda olan taşeronlara, çalışanlarına ve açık alanda çalışmak zorunda olan herkese, özellikle 11:00 – 15:00 saatleri arasında mümkün olduğu kadar çalışmamalarını ve çalışma sürelerini ona göre ayarlamalarını önerdi.

Amca, konuyla ilgili yazılı açıklamasında, sıcaklığın dışarıda 50 dereceyi bulduğu bu günlerde, güneş altında çalışmanın insan canına mal olabileceğine işaret etti.

Amca şöyle devam etti:

“Kendinizi, sağlığınızı korumak için zaman zaman gölgede istirahat ediniz. Bol bol su tüketerek vücudunuzun kaybettiği sıvıyı yerine koyunuz. Bu amaçla taşeronları ve çalışanları olarak, hayatınızı tehlikeye atmayınız. Bu yöndeki tedbirleri çalışanlarınız ile birlikte siz kendiniz alınız.”

Hükümete, Güney Kıbrıs’taki tedbirleri takip ederek, Kuzey Kıbrıs’ta da aynı tedbirleri alma çağrısında bulunan Amca, şöyle devam etti:

“Çünkü evimize ekmek götürebilmek için sıcak soğuk demeden çalışmak zorundayız. Yüzyılın en kavurucu sıcaklarını gördüğümüz bu günlerde, bazılarımızın dam altında bile dayanamadığı sıcağa, güneş altında çalışan emekçilere saygı duymalarını bekliyoruz ve tekrarlıyoruz. İnsan hayatı çok değerlidir”

 

(tak)

Bu haber toplam 1703 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler