1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. OKUYORUM
OKUYORUM

OKUYORUM

Aralık ayının sonuna gelirken bir yılı daha acısıyla, tatlısıyla bitiriyoruz. Gelecek yıl geçenden daha iyi olsun diyorum... Bu ayın ve yılın sonuna gelirken yine yoğunluk, yoğun çalışmalarım devam ediyor.Hayat duraksamadan sürüp gidiyor işte... Bu h

A+A-

 

 

OKUYORUM

 

 Aralık ayının sonuna gelirken bir yılı daha acısıyla, tatlısıyla bitiriyoruz. Gelecek yıl geçenden daha iyi olsun diyorum... Bu ayın ve yılın sonuna gelirken yine yoğunluk, yoğun çalışmalarım devam ediyor.Hayat duraksamadan sürüp gidiyor işte...

  Bu hafta sayfayı yaparken epey sorun yaşadım. 3G internet bağlantım kesintili iletişimde ısrar edip kesilip durdu. En uzun gecede sayfayı bitirmem gece yarısını çoktan aştı.

  Yine geçen hafta olduğu gibi sizlere bir dergi tanıtıyorum. İlgi çekici ve severek okunabilecek bir dergi.

   Mutlu haftalar...

 

 

 

 


 

 

 

YENİ ÇIKANLAR

 

 

Rodos’tan Karşıyaka’ya 1685 Sokak

Zuhal İzmirli, Kırmızı Kedi

 

İkinci Dünya Savaşı’nda yaşanan acılar sonrasında, Rodos’tan anavatana göç eden bir ailenin, yeniden kurmaya çalıştıkları düzenleri ve yaşam mücadeleleri...
Selim ve Nuran’ın tertemiz aşkının gölgesinde; Rodos’ta, İzmir’de ve Karşıyaka’daki ‘1685 Sokak’ta yaşanan anılarda, o yılların gelenek, görenek, insan ilişkileri...
Hepimizin, geçmişinden izler bulacağı bu içtenlik dolu yaşam öyküsünü, kah gözünüzden akan yaşlarla kah yüzünüzü kaplayan bir gülümsemeyle okuyacaksınız...

 

 

Türk Filmleri Kataloğu

Agah Özgüç, Dönence Basım ve Yayın Hizmetleri

 

'Yıldız'ların öne çıktığı 'yıldız sineması' vardı. Muhterem Nur'larıyla, Belgin Doruk'larıyla, Türkan Şoray'larıyla, Ayhan Işık'larıyla, Fatma Girik'leriyle, Cüneyt Arkın'larıyla, Hülya Koçyiğit'leriyle, Ediz Hun'larıyla, Müjde Ar'larıyla, Kadir İnanır'larıyla, Filiz Akın'larıyla ve diğerleriyle...
Yönetmenlerin ağır bastığı bir 'yönetmen sineması' vardı. Lütfi Ö. Akad'larıyla, Metin Erksan'larıyla, Atıf Yılmaz'larıyla, Memduh Ün'leriyle, Halit Refiğ'leriyle, Yılmaz Günay'leriyle, Ömer Kavur'larıyla ve diğerleriyle...

 

 

Hüzünlü Menekşeler

Yılmaz Erdoğan, Meneviş Yayınları

 

Her ikisi de doğru bir karar verdiklerini düşünüyorlardı. "Okuyup yazan, yanlışlarda ısrar etmeyen bir nesil için fedakâr öğretmenlere ihtiyaç vardı." Kendileri bu fedakârlığı göze almışlardı.

 

 

 

 

 

Vazgeçmek Özgürlüktür

Türkiye’de İletişimin El Kitabı

Ali Saydam, Remzi Kitabevi

 

Saydam iletişim alanındaki dönüşümcü düşüncelerini bu kitapta topladı. Saydam şu sorulara yanıt arıyor.

Gerçekliğimizin 'değer'ine yakışan algılamayı nasıl oluştururuz?
Kendimizi farklılaştırarak ön plana çıkaracak "değer"ler nelerdir?
Yönetici mi, yoksa lider mi olmak gerekir?
İnsan 'kaynak' mıdır, 'kıymet' midir?
Marka ruhunun altını çizmek için nelerden vazgeçmeliyiz?

 

 

Alman Belgelerinde Alman-Türk Silah Arkadaşlığı ve Ermeniler

Serdar Dinçer, İletişim Yayınları

 

Serdar Dinçer, Alman Belgelerinde Alman-Türk Silah Arkadaşlığı ve Ermeniler’de bugüne kadar az bilinen ya da hiç bilinmeyen tarihi gerçeklere ışık tutuyor. Alman militarizminin Osmanlı’yı Birinci Dünya Savaşı’na nasıl sürüklediğini, Ermeni tehciri ve soykırımındaki büyük rolünü, emperyal planlarını; Osmanlı’nın bunlara yaklaşımını ve çapsız politikalarını Alman belgeleri üzerinden çarpıcı şekilde ortaya koyuyor.

 

 

Güneş Saygılı’nın Gerçek Yaşamı

Erendiz Atasü, Everest Yayınları

 

Güneş Saygılı'nın Gerçek Yaşamı, kırklı yıllardan başlayan bir hayatın olduğu kadar, altmışlı yıllardan bu yana da Türkiye aydınının çöküşe yol alan öyküsü... Ülküleri olan orta sınıflı bir ailenin Ankara'daki evinde başlayan bu öykü, altmışlı yıllarda siyaset ortamına taşınacak, oradan 12 Eylül karanlığında soluğu kesilerek yol alacak, sonrasında günümüz Türkiye'sine ulaşacak ve biz ona Güneş Saygılı'nın Gerçek Yaşamı diyeceğiz. Çünkü Türkiye'de o yıllardan bu yana aydın bir kadın olmanın bedeli ve intikamı Güneş Saygılı'nın Gerçek Yaşamı'nda somutluk kazanacak.

 


 

HAFTANIN KİTABI...


 

Yemek ve Kültür

Çiya Yayınları

 

Yemek ve Kültür Dergisi üç ayda bir yayımlanan bir dergi. Dergi 26. sayısına ulaştı.Yemek ve kültür, yemek kültürü konularında okurlarına çok değerli bilgiler sunan dergide  bilimsel ve ilgi çekici yazılar var.

   26. sayıda yine hayli ilginç konular yer alıyor. 1940’lı yılların Ortadoğu mutfağına , Bağdat mutfağına yer veriliyor. Yazı Sami Zubaida’nın.  Türklerin pek çok ülkeye yayıldığını düşünecek olursak her yere de mutfaklarını götürmeleri şaşırmayacağımız birşey. Melbourne mutfağı Avustralya’daki Türk mutfağına yer veriyor. Derginin ilgi çeken bir diğer konusu Bulgar Georgi P. Kostandov’un yazısı. Baba mesleği işkembeciliğini ve hatıralarını anlatıyor.

   Çılbır, türlü ve kabak tatlısının serüveni anlatılıyor. Dergide unutulmuş halk yemeklerinden yedi tarif yer alıyor. Tarna Çorbası, Sevu Köfte, Saç Kavurma,Cücük Kavurma, Çinçile Aşı, Fukara Şıllığı, Üvez Şerbeti... Malzemeleri ve yapılış tarifleriyle birlikte yer alıyor. Oktay Belli’nin detaylı araştırması Van Gölü Balığı .Paris’te Sanatçı Cafe’leri de dergide yer alan konulardan biri. David Waines’in Tahıl, Ekmek ve Toplum isimli makalesi yer alıyor. David Waines bu makalesini Irak ile ilgili yazmış, geniş açıdan bakacak olursak Ortadoğu toplumları ile de bilgiler veriyor.  Beyşehir tarhanası, nasıl yapıldığı ile ilgili bilgiler veriliyor. Yemek ile ilgili kitaplar, filmler, karikatür ve fıkralara yer veriliyor.

   Hem yemek kültürü konusunda pek çok bilgi ediniyorsunuz hem de ilgi çekici bir çok konuda bilgi sahibi oluyorsunuz. Neredeyse kitap gibi olan dergiyi üç ayda keyifle okuyorsunuz.

 


KİTAP DÜNYASI

 

Usta edebiyatçı Yaşar Kemal'e en üst düzey Fransız nişanı Legion d'Honneur, 17 Aralık'ta Fransız Sarayı'nda yapılan törenle sunuldu.

 

Jane Eyre'ın yazarı Charlotte Bronte'un hazırladığı minyatür dergi açık artırmada 1,1 milyon dolara satıldı.

 

New York Times "2011 Yılının En iyi 10 Kitabı" listesini açıkladı. New York Times'ın listesine giren kitaplardan henüz sadece 'Kaplanın Karısı' Türkiye'de yayımlandı.

 

16 yıl önce aramızdan ayrılan Aziz Nesin’in kendi adını taşıyan vakfında tamamen yazara ait, yaşamı boyunca biriktirdiği, yazdıklarını kapsayan kişisel bir arşiv var. Bu arşivde bir milyon belge bulunuyor.

 


KIBRIS KÜTÜPANESİ...

 

 

Bir Zamanlar Kıbrıs’ta

Haşmet Muzaffer Gürkan , Galeri Kültür Yayınları

 

Bir Zamanlar Kıbrıs’ta Kıbrıs Tarihine dair yazılardan oluşuyor. Kıbrıs’ın geçmişine okurları yolculuğa çıkaran bu kitap, kitaplığınızın Kıbrıs kitapları arasında bulunması gereken önemli bir kitap.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1364 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler