1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. OKUYORUM
OKUYORUM

OKUYORUM

Bu hafta yine yoğun bir haftaydı. Okul, çalışmalar, öykü - kompozisyon yarışmasındaki jürilik görevinden dolayı kompozisyonların okunması derken bir hafta daha bitti. Hatta yıl bitiyor... Yine sizlere elimdeki gazetelerden ilginç bulduklarım biriktiğind

A+A-

OKUYORUM

 

  Bu hafta yine yoğun bir haftaydı. Okul, çalışmalar, öykü - kompozisyon yarışmasındaki jürilik görevinden dolayı kompozisyonların okunması derken bir hafta daha bitti. Hatta yıl bitiyor... Yine sizlere elimdeki gazetelerden ilginç bulduklarım biriktiğinden bir geçmişin izinde sayfası hazırladım. Çok ilginç, ilgi çekici reklamlar, ilanlar buldum.  

   Gençlerimizin kompozisyonlarını okumak yaratıcılıklarını öğrenmek ve yazılarını, öykülerini okumak görevi beni sevindirdi. Gençler neler okuyorlar neler yazabilirler hep merak ederken bu öykü yarışması bunları öğrenmem için bir fırsat oldu...

Okumalarınız bol olsun. Mutlu haftalar...

 

 

 


 

 

GEÇMİŞİN İZİNDE...

 

 

 

19 Mayıs 1939 Tarihli Vakit Gazetesi’nde yer alan bir sigara reklamı.

 

M. Necati Özkan Kıbrıslı Türkler arasında ticaret hayatında ilklere, başarılara imza atmış bir girişimciydi. İstiklal Gazetesi’ni çıkaran, sinema açan, sigara fabrikası,marangoz işleri fabrikası mozaik fabrikası gibi fabrikaları hizmete koyan bir iş adamıydı.

 

 

 

12 Mayıs 1939 tarihli Vakit Gazetesi’nde yer alan ilan.

 Bu ilan Baf’taki bir içki kuruluşuna ait. Teşkilatı idare eden olarak adı geçen Şevki Lüzinyan 1976 tarihinde yapılan Kıbrıs Türk Federe Devleti cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmuştur.

 

 

30 Mayıs 1939 tarihli Vakit Gazetesi’nde yer alan otomobil reklamı.

 

Vakit Gazetesi’nde yer alan bu reklamda otomobilin özellikleri ayrıntılı bir şekilde tanıtılıyor . Otomobil ile ilgili yorumlara yer veriliyor. Morris 14’ün internetten bulduğum fotoğrafı ile birlikte.

 

 

2 Haziran 1939 tarihli Vakit Gazetesi’nde yer alan bir ilan.

 

Osman Gezer eski Lefkoşa’da sarayönü’nün unutulmaz yüzlerinden biridir. Genelde Fıstıkçı osman olarak tanınır. Sanatçı bir aileden gelen Osman Gezer, çadır tiyatrolarında oyunculuk yapmıştır. Kardeşi kemaneci asaf olarak tanına Asaf Bağdadi’dir. Ve Küçük Aysel olarak bilinen sanatçımızın  da amacasıdır. ( Kaynak: Bizim İnsanımız Bizim Lefkoşamız, Osman Balıkçıoğlu)

 

19 Ocak 1946 tarihli Söz Gazetesi’nde yer alan bir sergi ilanı.

Ergenekon Kitap Kulübü ve İsmet Vehit Kitabevi’nin düzenlediği bugün bile fazla olmayan bir kitap sergisi 1939’da Limasol’da yapılmış.

 

21 Haziran 1940 tarihli Vatan Gazetesi’nde yer alan bir ilan.

 

1939’da başlayan II. Dünya savaşı tüm hızıyla sürerken İngiliz İdaresi asker ihtiyacını karışlamak için Kıbrıs’tan da Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı  Rumlardan bir alay oluşturmuştu. Yoksulluk yüzünden gönüllü paralı asker olan Kıbrıslı gençler hiç bilmedikleri ülkelere savaşmaya gitmişlerdi. Katırcı birliği olarak gitmişler ve İngiliz idaresi için savaşmışlardır. Gençleri orduya katılmaya özendirmek için İngiliz İdaresi gazetelere bu dönemde sıkça görülen bu ilana benzer pek çok ilan vermiştir.

 

 

 

20 Haziran 1939 tarihli Vakit Gazetesi’nde yer alan ilan.

 1939 yılında da insanlar denize para ile mi giriyordu ? Sorusunu akla getiriyor.

 

9 Haziran 1939 tarihli Vakit Gazetesi’nde yer alan reklam.

Cemal Togan Kıbrıslı Türklerin tanınmış girişimcilerinden biriydi. Bozkurt Gazetesi’ni çıkaran Togan Ailesi ilk film ithalatçılarındandır. Kıbrıs’a Türk filmlerini Türkiye’den getirmiş, matbaa kurmuş, Bozkurt satış yerini işletmiştir.

 

6 Nisan 1946 tarihli Söz Gazetesi’nde yer alan bir taksici reklamı.

Telefon numarasının üç haneli olması dikkat çekiyor.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1562 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler