1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. OKUYORUM
OKUYORUM

OKUYORUM

Bu hafta minik okurlar, genç okurlar için kitaplar seçtim. Tam tatilin yarısını neredeyse bitirmişken bu sıcaklarda serinde oturup ya da evde kitap okuma zamanıdır

A+A-

OKUYORUM

 

  Bu hafta minik okurlar, genç okurlar için kitaplar seçtim. Tam tatilin yarısını neredeyse bitirmişken bu sıcaklarda serinde oturup ya da evde kitap okuma zamanıdır. Günümüzde kitap okumamak için karşımızda bir çok engel bulunmasına rağmen ki bunlar içerisinde bilgisayar, televizyon ve cep telefonları sayılabilir... Fakat unutulmamalıdır  ki kitabın yerini doldurabilecek durumda da değiller. Bu yüzden sık sık gençlere, minik okurlara kitap okumalarını öneriyorum. Okumayı yeni öğrenenlerin de okuması iyi okuyabilmek için şart...

 Kitapsız kalmayın...Mutlu haftalar...

 

 


 

 

 

YENİ ÇIKANLAR

 

Arkadaşım Papi

Bilgin Adalı, Yapı Kredi Yayınları

 

Çocuklar için yazdığı ve uyarladığı kitaplarla çok yakından tanıdığımız Bilgin Adalı bir sürpriz yaparak, ilk kez okul öncesi çocuklar için de yazmaya başladı.
Birbirine merhaba demeyi, güvenmeyi ve bağlanmayı öğrenen bir çocuk ile bir papağanın çok özel dostluk hikâyesinin anlatıldığı bu güzel kitabı Ayşın Delibaş Eroğlu resimledi.

 

 

Pıtırcık’ın Kırmızı Balonu

Goscinny/ Sempe, Can Yayınları

 

Pıtırcık’ın kırmızı balonu uçupgider mi dersiniz?
Bildiğimiz Pıtırcık’ın arkadaşları ile bilinmeyen maceraları sürüp gidiyor. Paskalya yumurtası aramakla başlayanheyecan, arkadaşlarının kazağı ile alay etmeye başlaması
ile biraz sekteye uğrasa da Pıtırcık, arkadaşlarından vazgeçmediğini gazeteye yazdığı mektupla bir güzel anlatıyor. Sonracıma mahalleye açılan yeni bakkalı ve sirk kurma girişimlerini de unutmuyor elbet.

Yağmur Ormanları

Lucy Beckett, Tübitak

 

  Yağmur ormanlarında hangi canlılar yaşar? Buradaki hayvanlar nasıl beslenir? Yağmur ormanları yok olursa ne olur? Bu kitapta bu soruların cevaplarını bulacak ve yağmur ormanında ilginç bir gezintiye çıkacaksınız.

 

 

Belalı Charlie ve Karlı Gün

Hilary Mckay,İş Bankası Yayınları

 

“Bütün kar boşa gidiyor! Ne yapacağız şimdi? Okuldan sonra hiç temiz kar bulamayacağız!”
Charlie bütün hayatı boyunca kar yağmasını beklemişti, ama şimdi herkes ona engel olmaya çalışıyor! En iyisi Charlie’nin karları saklamak için bir plan yapması…”

 

 

Küçükçekmece Okyanusu

Rıfat Ilgaz, İş Bankası Yayınları

 

Merhaba, benim adım Turgut. Bir gün Küçükçekmece Gölü’nün kıyısında yaşayan babaannem ve dedemi ziyarete gittim. Dedemle gölde sandal gezisine çıktık. Ondan, kürek çekmekte benden daha iyi olan arkadaşım Topak Altan’ı da sandala almamızı istedim. Hem onun oltası vardı, balık da tutabilirdik.

Dedem, Altan’ın oltasıyla kocaman bir turnabalığı yakaladı. Ancak Altan oltasına takılan bu balığı kendisi almak istedi. Bunun üzerine dedem, Altan ve abisi Dursun’a sandalını vermeyi teklif etti. Böylece istedikleri kadar balık tutabileceklerdi.

 

Tek Başına

Roald Dahl, Can Yayınları

 

Küçük Adam Büyürken kaldığı yerden devam ediyor.
" Bu bölümde, ilk işim nedeniyle Doğu Afrika'ya gitmekteyim.Ama Afrika'da bile olsa hiçbir işin her anı büyüleyici olamayacağından elimden geldiğince seçici davrandım ve
yalnızca unutulmaz saydığım olayları yazıya döktüm. Kitabın,İkinci Dünya Savaşı'nda İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri (İKHK)mensubu olarak uçtuğum süreyi kapsayan ikinci bölümünde,olayların kimini seçmek, kimini dışarıda bırakmakgerekmiyordu çünkü bu dönemin her anı, en azındanbenim için tam anlamıyla büyüleyiciydi."

 

Fenerden Taşınan Işık

İrem Uşar, Günışığı Kitaplığı

 

Yaralı bereli, yaramaz oğlan, ailesiyle birlikte, kayalıklardaki deniz fenerinde yaşıyordu. En iyi oyun arkadaşları, köstebeği Arpacık’la yılanı Zilli’ydi. Oğlanın babası, aile geleneğini sürdürüyor, gemilere yol göstermek için, her gece aynı saatte fenerin ışığını yakıyordu. Fenerin ışığı, yaramaz oğlanın en sevdiği şeydi. Ama bir gün postacı kapıya öyle bir zarf getirdi ki, ailenin dünyası allak bullak oldu. Yaramaz oğlan, fenerin ışığına ne diyeceğini şaşırdı!..

 

Uçan Fantastik Makineler

Simon Wild, İş Bankası Yayınları

 

Irmak ile Enes, kendi yaptıkları Çalışkan Arı adlı uçaklarıyla her yıl yapılan Uçan Fantastik Makineler Yarışı'na katılıyorlar. Bütün yarışmacıların, ilginç görünümlü hava taşıtları var.

 

 

 

Belalı Charlie ve  Peynir Soğanlı Çips

Hilary Mckay, İş Bankası Yayınları

 

Charlie peynirli soğanlı cips yemeyi bıraktı! Son günlerde pek kendinde değil gibi.Hayalindeki Mükemmel Kız'ı etkilemeye çalışıyor. Bunun tek bir yolu olabilir -Gerçekten Büyüleyici Draje Numarası!Her koşulda bildiğini okuyan Charlie'nin maceralarına siz de katılın.Ödüllü yazardan karşı konulmaz komiklikte yeni bir kahraman.

 

 

Bumba Dağın Arkasını Merak Ediyor

Cem Akaş, Can Yayınları

 

Bumba küçük, zarif, sevimli bir zürafaydı. Ailesi ve arkadaşlarıyla birlikte Afrika’da yaşıyordu. Yaşadıkları yerin bir yanına orman, diğer yanındaysa yüksek dağlar vardı. Ama dağlar vardı. Ama dağlar çoook uzaktaydı. Bir gün saklambaç oynarken arkasına saklandığı çalıların üstünden ilerideki dağları gördü Bumba. İşte bizim küçük zürafanın maceraları da kendi kendine sorduğu şu soruyla başladı: “Acaba şu dağların arkasında ne var?”

 

Hayat Devam Ediyor

 Kolektif, Ayrıntı Yayınları

 

 

“Beş kentten 187 çocuk İsveçli yazar ve çizerlerle ortak kitaplar hazırladılar. Yazarların hikâyelerini çizim yaptılar, çizimlere hikâyeler yazdılar. Hazırlanan on kitabın ikinci 5i şimdi çocuklara buluşuyor.

Çocuk Hakları konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan Çocukların Hakları, Çocukların Kitabı adlı proje kapsamında yetişkin yazar ve çizerler 8-12 yaş arasındaki çocuklarla ortak bir edebiyat projesinde buluştu. İsveç Yazarlar Birliği ve Anadolu Kültür tarafından İstanbul İsveç Başkonsolosluğunun desteğiyle hayata geçirilen proje kapsamında 5 İsveçli yazar hikâyeler yazdı, 5 İsveçli çizer resimler yaptı. Bu hikâyelerin resimleri ve resimlerin hikâyeleri İstanbul, Çanakkale, Bursa, Samsun ve Diyarbakırda düzenlenen yaratıcı yazı ve resim atölyelerinde çocuklar tarafından üretildi”

 

Küçük Canavar Gormik Gümbür

Guy Bass, İletişim Yayınları

 

Canavar olmak sanıldığı kadar kolay bir iş değildir!Gormik Gümbür küçük, mavi ve tüylü mü tüylüydü. Bir tanecik köpekdişiyle herkesi etkilese de, kükremesiyle hiç kimseleri korkutamıyordu... Gormik dünyanın en korkunç canavarı olacak kadar yürekliydi, bundan hiç şüphesi yoktu. Ne var ki annesi ile babası, daha küçük olduğunu söyleyip onun evden çıkmasına izin vermiyorlardı. Oysa o, dünyayı bir an önce keşfetmek için can atıyordu... 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 965 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler