1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Okurlarımız bildiklerini paylaşmaya devam ediyor
Okurlarımız bildiklerini paylaşmaya devam ediyor

Okurlarımız bildiklerini paylaşmaya devam ediyor

“Telli bölgeye 25-30 Kıbrıslırum asker gömüldüydü, burası bir toplu mezardı...” Bir okurumuz şu bilgileri paylaşmak istediğini söyledi: “Sevgili Sevgül Hanım... Sizin ülkem için, insanı için yaptığınız ve yapmaya çalıştığınız insani

A+A-

 

 

“Telli bölgeye 25-30 Kıbrıslırum asker gömüldüydü, burası bir toplu mezardı...”

 

Bir okurumuz şu bilgileri paylaşmak istediğini söyledi:

“Sevgili Sevgül Hanım... Sizin ülkem için, insanı için yaptığınız ve yapmaya çalıştığınız insani çalışmalarınızı takdirle takip etmeye çalışıyorum. Geçenlerde, bir vesile ile öğrendiğim bir toplu mezardan bahsetmek istiyorum. Bana aktarıldığı kadar, ben de size ihbar etmek istiyorum.

Girne-Lapta’nın altında, Celebrity Otel’den Vasilya istikametinde, otelden 500-600 metre sonra sağ tarafta, 80’li yılların ortalarına kadar duran, 50-60 metrekarelik tel çitle çevrili askeri bölge logosu olan çukurca bir alancıkta 25-30 Kıbrıslırum askerinin toplu mezarı varmış ve bunu Girne polisi, askeri alan olarak bilirmiş... Oranın yakın polis takibinde olması konusunda polise emir verilirmiş ve polis erleri orada patlamamış bir uçak bombası olduğunu bilirlermiş. Onun için kontrol altında olması gerektiği fikrindeymişler. Ancak bana aktaran da o dönem o bölgede polislik yapan birisinin bir tesadüf sonucu bir polis, bir de askeri subayın konuşması neticesinde burada aslında bir toplu mezar bulunduğunu öğrenmiş. Sonradan o polis subayı bunu kimseye söylememek kaydıyla itiraf etmiş ki toplu mezardır orası diye. Belki de bu ihbar gerçek olsa bile, sizin işinize bugün yarayamayabilir – çünkü oraları hep inşaat alanı olduğundan belki de darmadağın olmuştur. Bu bilgiyi, o bölgeden birisiyle teyit ettirip birşeyler yapabilirsiniz belki. Gelişmeleri takip etmek istiyorum, çalışmalarınızda başarılar dilerim.”

Bu okurumuza paylaştığı bu bilgiler için sonsuz teşekkürler. Gerçekten de sözünü ettiği bölgeyle ilgili olarak geçmişte bu sayfada benzer ihbarlara yer vermiştik. Hatta geçen yıl Kayıplar Komitesi yetkilileriyle birlikte bu bölge yakınında başka bir olası gömü yerini görmeye gitmiştik. Telli bölge öylece duruyordu...

Sözkonusu bölge tellenirken de, buraya bazı “kayıp” Kıbrıslırumlar’ın gömülmüş olduğunu tellemeyi yapan işçiler de görmüşler ve bölgede insan kemikleri bulunduğunu anlatmışlardı.

Bu konuda daha ayrıntılı bilgi sahibi olan okurlarımızı isimli veya isimsiz olarak 0542 853 8436 numaralı telefondan beni veya 22 83607 numaralı telefondan Kayıplar Komitesi görevlisi Mine Balman’ı aramaya davet ediyorum.

 


 

 

“Lefkonuk’ta Artimi mahallesi ve eski çöp alanı araştırılsın...”

 

Bir okurumuz şu bilgileri paylaşmak istediğini söyledi:

“Kıbrıslırum kayıplar konusuna sivil, asker, genç, yaşlı, yatalak, hasta vs. de dahil midir? Yoksa yalnızca askerler mi dahildir? Eğer ki herkes dahilse, bir ihbarım olacak, Lefkonuk’tan (Geçitkale). 1974 sonu biz Lefkonuk köyüne yerleştiğimiz zaman Artmi mahallesi olarak bilinen Lefkonuk’taki bir sokakta ölmüş yaşlı bir Kıbrıslırum kadıncağızın yatakta ölü bir vaziyette cesedi vardı. Ölüm nedeni belki de “doğal” nedenleydi bilemem ama bildiğim onun ölümünü bir şekilde kayıt altına alıp Kıbrıslırum yetkililere bildirmeksizin, eviyle birlikte, evini dozerle yıkarak, yıkıntılarla birlikte Lefkonuk’taki eski çöp bölgesine bir yerlere atılmak suretiyle ondan kurtulmuş olunduğudur.

Kayıplar Komitesi eğer bu konuda araştırma yapmak isterse, Lefkonuk çok büyük bir yer değildir. Artimililer Sokağı resmi adı olmamakla birlikte herkes biliyor köyde. Artimi mahallesine eczacı .....  hanımın evi istikametinden girerseniz, meydanlanan bir alan var, güney istikametine doğru ilerlediğinizde, meydanın bitişinden sonra, sağdan gittiğiniz zaman yaklaşık 200-300 metre solda bir evdi bu ev. Ama dediğim gibi o zamandan belki de o cesedi ortadan kaldırmak için yıkılmıştı ev, dolayısıyla evi bulabilmeniz mümkün değil de, köyden veya o civarda kalan birilerine sorarsanız, sanırım hatırlayan birileri çıkabilir diye düşünüyorum. Bir de ülkemizin güneyinde Lefkonuk göçmeni birilerini bulabilirseniz, onlardan da bu yaşlı kadıncağızın adını falan öğrenebilirsiniz sanırım... Çalışmalarınızda başarılar dilerim...”

Bu okurumuza paylaştığı bu değerli bilgiler için çok teşekkür ederiz. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi sahibi olan okurlarımızı isimli veya isimsiz olarak 0542 853 8436 numaralı telefondan beni veya 22 83607 numaralı telefondan Kayıplar Komitesi görevlisi Mine Balman’ı aramaya davet ediyorum.

 


 

 

Arkeolog Ali Çulluoğlu, babasını kaybetti...

 

Kayıplar Komitesi görevlilerinden arkeolog Ali Çulluoğlu, bir kalp krizi neticesinde sevgili babacığını kaybetti ve dün Mağusa’da düzenlenen cenaze töreniyle babasını toprağa verdi. Merhuma rahmet, Ali Çulluoğlu’na da başsağlığı diliyoruz...

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 880 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler