1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Okurlarımız bildiklerini paylaşmaya devam ediyor...
Okurlarımız bildiklerini paylaşmaya devam ediyor...

Okurlarımız bildiklerini paylaşmaya devam ediyor...

“Demirhan’da tren istasyonunun arkasındaki bir kuyuda bazı kayıplar gömülüydü...” Bir okurumuz şu bilgileri paylaştı: “Demirhan’da (Trahoni-Tirfon) eski tren istasyonunun arkasında bulunan bir kuyuya 1974’te bazı K

A+A-

 

 

 

“Demirhan’da tren istasyonunun arkasındaki bir kuyuda bazı kayıplar gömülüydü...”

 

Bir okurumuz şu bilgileri paylaştı:

“Demirhan’da (Trahoni-Tirfon) eski tren istasyonunun arkasında bulunan bir kuyuya 1974’te bazı Kıbrıslırum “kayıplar” gömülmüştü... Hatta bir akrabamız bu kuyunun yanından geçerken durmuş ve orada kuyuya atılan bazı şahısların botlarını da görmüştü... Şimdi bu bölgeye çeşitli inşaatlar yapıldı sanırım, zaten eski tren istasyonu da yıkıldı... Umarım eski haritalardan bu kuyunun yerini bulup araştırabilirsiniz...”

Bu okurumuza paylaştığı bu bilgiler için sonsuz teşekkürler. Konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgi sahibi olan okurlarımı, isimli veya isimsiz olarak 0542 853 8436 numaralı telefondan beni veya 22-83607 numaralı telefondan Kayıplar Komitesi görevlisi Mine Balman’ı aramaya davet ediyorum.

 

 


 

 

 

KAYIPLAR KOMİTESİ’NDEN GÜZEL GİRİŞİM

 

Arkeologlara ücretsiz Türkçe ve Rumca dersleri başlıyor...

 

Kayıplar Komitesi güzel bir girişim yaparak, arkeologlara ücretsiz Türkçe ve Rumca dersler başlatıyor. Önümüzdeki Pazartesi gününden itibaren Kıbrıslıtürk arkeologlar Management Centre’da Rumca, Kıbrıslırum arkeologlar da Ledra Palace’ta Türkçe derslere katılacaklar.

Derslerin finansmanını Amerikan Elçiliği karşılayacak.

Bundan önce İngilizce bilmeyen arkeologlara da ücretsiz İngilizce kursları verilmekteydi.

 

 


KAZILARDA SON DURUM... KAZILARDA SON DURUM...

 

 

Yağışlar kazıları aksattı...

 

Adamızı etkisi altına alan yağışlar, Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum “kayıplar”ın aranmakta olduğu Kayıplar Komitesi tarafından yürütülmekte olan kazılarda büyük aksamalara ve zaman zaman duraksamalara neden oluyor. Özellikle kazılmakta olan tarlaların çamur deryasına dönüşmesi, kazılarda gecikmelere yol açıyor.

Kayıplar Komitesi kazı ekipleri Karpaz’da, Sihari’de (Kaynakköy), Lefkonuk’ta (Geçitkale), Demirhan’da (Tirfon – Trahoni), Lapta’da, Maşera’da ve Ayyorgudi’de (Dillirga) kazılar yürütüyorlar. Lapta’daki kazıda bir kuyudan beş “kayıp” Kıbrıslırum’dan geride kalanlar çıkarılmış bulunuyor, bu beş “kayıp” insan arasında bir tanesi beş yaşlarında bir çocuk... Ayyorgudi’de ise, arkeologlar, 1964 Ağustosu’nda Grivas güçlerinin bombardımanı sonucu yatalak olarak bulunduğu evin damının çökmesi ve evin yanması sonucu ölen Nazire Sadık Çelebi’den geride kalanları evin molozları arasından çıkarmaktaydı...

Yağışlar durur durmaz, tüm kazılara devam edilecek...

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 951 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler