1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Okurlarımız bildiklerini paylaşmaya devam ediyor
Okurlarımız bildiklerini paylaşmaya devam ediyor

Okurlarımız bildiklerini paylaşmaya devam ediyor

Okurlarımız bildiklerini paylaşmaya devam ediyor... “Leymosun Park Gazinosu’nda tutuklanan bir Kıbrıslırum’un Vietnam bölgesine gömüldüğü anlatılıyordu...” Bir okurumuz şu bilgileri paylaşmak istediğini söyledi: “197

A+A-

***  Okurlarımız bildiklerini paylaşmaya devam ediyor...

 

“Leymosun Park Gazinosu’nda tutuklanan bir Kıbrıslırum’un Vietnam bölgesine gömüldüğü anlatılıyordu...”

 

Bir okurumuz şu bilgileri paylaşmak istediğini söyledi:

“1972 yılında Leymosun’da Park Gazinosu’nda bir Kıbrıslırum tutuklanmıştı. Elinde yumak gibi bir şey vardı. Ben o zaman bunun ne olduğunu anlamadıydım çünkü çocuktum. Meğer bu tutuklanan Kıbrıslırum, subay imiş ve daha sonra anlatılanlardan dinlediğime göre, Sancaktarlık binasına dinamit koymaya gelmişmiş. Park Gazinosu’nda tutuklanan bu Kıbrıslırum subay, daha sonra Sancaktarlık binasına götürülmüştü. Ondan sonra da öldürülüp “Vietnam Bölgesi” diye bilinen bölgede Ş.’nın bahçesine gömüldüğü anlatılmıştı. Belki o tarihlerde yaşı benden daha büyük olanların bu konuda daha ayrıntılı bilgisi vardır.”

Bu okurumuza paylaştığı bu bilgiler için sonsuz teşekkürler... Bu konuda daha ayrıntılı bilgi sahibi olan okurlarımızı, isimli veya isimsiz olarak 0542 853 8436 numaralı telefondan beni veya 22-83607 numaralı telefondan Kayıplar Komitesi görevlisi Mine Balman’ı aramaya davet ediyorum.

 

 

 


 

***  Bir Kıbrıslırum okurumuzdan...

 

“Su boruları için kazı yaparken kemikler bulduyduk...”

 

Bir Kıbrıslırum okurumuz şu bilgileri paylaşmak istediğini söyledi:

“Bundan belki 10 yıl kadar önce, Lefkoşa’nın hemen dışında bir bölgede su boruları için kazı yapmakta idik... Kazdığımız zaman bazı kafatasları ve kemiklere rastlamış ve kazıyı durdurmuştuk. Polisi çağırmıştık. Polis bize bunların bazı “kayıp” Kıbrıslıtürkler’e ait kemikler olduğunu, bu “kayıplar”ın Omorfita’dan (Kaymaklı) alınıp da öldürülen şahıslar olabileceğini anlatmıştı. Size bu yeri göstermeye hazırım.”

Bu Kıbrıslırum okurumuza sonsuz teşekkürler. Onunla önümüzdeki günlerde buluşmak üzere anlaştık. Bize göstereceği yeri, biz de Kayıplar Komitesi’nin Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum yetkililerine göstereceğiz ki Kıbrıslırum okurumuzun sözünü ettiği bölge hakkında araştırma yapabilsinler...

Öte yandan bir diğer Kıbrıslırum okurumuz daha benzer bir yol inşaatı çalışması esnasında bazı kemiklere rastlamış olduklarını belirterek, bu kemiklerin Lakadamya civarında bir noktada olduğunu, kemiklerin bulunduğu noktayı bize göstermeye hazır olduğunu belirtti. Bu Kıbrıslırum okurumuza da sonsuz teşekkürler.

İsimli veya isimsiz olarak beni aramak isteyen Kıbrıslırum okurlarım için CYTA telefonum 99 966518’dir.

 

 


“Gübrelerin içine gömülen iki askerden geride kalanlar, bir operasyonla oradan alınmış...”

 

Bir okurumuz şu bilgileri paylaşmak istediğini söyledi:

“Daha önce size sözünü ettiğim, sizin de Kayıplar Komitesi yetkililerine göstermiş olduğunuz, başlarında miğfer olan iki Kıbrıslırum askerin öldürülüp gömüldüğü gübre yığılı alan, bazı görgü tanıklarının ifadesine göre 4-5 yıl önce boşaltılmış. Bir gece köye emekli bir takım askerler gelmiş ve köyden bazı bilgi sahibi şahısları arabaya bindirip gömü yapılmış olan yerleri göstertmişler. Gösterilen yerler daha sonra boşaltılmış. Abohor’un (Cihangir) girişinde bulunan bir tarladaki bu gübre yığınının olduğu yerden de birkaç kamyon toprak alınmış. Sonra da içine köpek ölüsü gömülmüş. Bu köpek gömme işi, herhalde belki geride kalmış küçük kemiklerin karışıp da köpek kemiği sanılsın diye birileri tarafından aklılarına sokulmuş olabilir. İşte bu yüzden yapılan kazıda bu iki askerden geride kalanlar bulunamadı. Görgü tanıklarının ifadesinde 4-5 yıl önce bu gömü yerleri boşaltıldı deniyor ama belki de daha da eskidir...”

Bu okurumuza verdiği bu bilgilerden ötürü sonsuz teşekkürler...

 

 

 

 

 


 

 

“Abohor’da öldürülen şahıs, Aradipli olabilir...”

 

Bir okurumuz bizi Abohor’a (Ebiho-Cihangir) davet ederek, tek bir “kayıp” Kıbrıslırum’un gömülmüş olabileceği alanı göstererek bu şahsın Aradipli olabileceğini anlattı.

Okurumuza göre, sözkonusu Kıbrıslırum kolundan yaralı imiş ve Abohor’un çıkışındaki göçmen evlerine giderek, buradaki yaşlı kadınlardan su istemiş. Yaşlı kadınlar kendisine su vermişler, sonra da köyün ileri gelenlerinden birisine onu teslim etmişler.

Sözkonusu Abohorlu, bu Kıbrıslırum askere “Sen Türk askerine kurşun sıktın, onun için seni öldüreceğim” demiş. Yaralı Kıbrıslırum da “Ben savaştaydım, Beşparmaklar’dan kaçıp buraya geldim” demiş.

Herkesin gözü önünde onu öldürmüş, sonra da cesedinin üstüne bir saman balası koyarak ateşe vermiş. Sonra da okurumuzun bize gösterdiği noktaya onu gömmüş.

Sözkonusu noktayı önümüzdeki günlerde Kayıplar Komitesi’nin Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum yetkililerine gösterebileceğiz ki bu olası gömü yeri daha yakından incelenebilsin ve gerekirse kazı yapılabilsin.

Abohorlu okurumuza bizimle bu bilgileri paylaştığı için sonsuz teşekkürler...

 


***  Bir Kıbrıslıtürk okurumuz:

 

“Gözlükleri kaybın yakınına iade etmek istiyorum...”

 

Bir Kıbrıslıtürk okurumuz, 1974’te Abohor’da tutuklanarak “kayıp” edilmiş olan bir Kıbrıslırum’a ait gözlükleri, bulabilirsek eğer, yakınlarına iade etmek istediğini söyledi.

Okurumuzun anlattığına göre 1974’te ikinci harekatta Abohor’da iki katlı bir eve Birleşmiş Milletler bayrağı çekmiş olan BM askerlerine sığınan iki Kıbrıslırum, Birleşmiş Milletler askerleri tarafından, Türk askerlerine teslim edilmişti. İkinci harekatta daha önce köyden kaçan Abohorlu Kıbrıslıtürkler, köye geri dönmüşler ve bu iki katlı, üstünde BM bayrağı çekili binanın altında toplanmışlardı. BM bayrağı çekili binaya sığınmış olan bu iki Kıbrıslırum’dan birisi gözlüklü ve top sakallı idi.

Türk askerleri BM bayrağı çekili binadan telsiz sesleri duyunca kuşkulanmışlar ve binadakilerin dışarıya çıkmasını istemişler. Bunun üzerine BM askerleri, kendilerine sığınmış olan iki Kıbrıslırum’la birlikte dışarıya çıkmışlar, iki Kıbrıslırum’u Türk askerlerine vermişler, kendileri de kendi araçlarına binip köyden gitmişler.

Top sakallı olan Kıbrıslırum’un BM askerleri kendisini Türk askerlerine verirken gözlüğü yere düşmüş ama gözlüğünü almasına izin verilmemiş. Kalabalıktan bazıları onu itip kakmışlar ve alnından yaralanmış. Kalabalıkta bulunan bir Kıbrıslıtürk mücahit yere düşen gözlükleri alıp yıllarca kullanmış. Adam daha sonra vefat etmiş. Okurumuz şimdi bu gözlüklerin kendisinde olduğunu ve bu “kayıp” şahsın ailesini bulabilirsek eğer, gözlükleri onlara iade etmek istediğini söylüyor.

Sözkonusu gözlüklü, top sakallı Kıbrıslırum ile yanındaki Kıbrıslırum’un akibeti hakkında yaptığımız araştırmada ise köylüler bize bu iki Kıbrıslırum’un alınıp Minareliköy (Neahorgo Kitrea) istikametine doğru götürüldükleri, yolda öldürüldükleri şeklinde duyumları olduğunu anlattılar.

Bu konuda daha ayrıntılı bilgi sahibi olanları isimli veya isimsiz olarak 0542 853 8436 numaralı telefondan beni aramaya davet ediyorum. Kıbrıslırum okurlarım için CYTA telefonum 99 966518’dir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2545 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler