1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Okullarımız ve beden eğitimi ders alanları
Okullarımız ve beden eğitimi ders alanları

Okullarımız ve beden eğitimi ders alanları

Beden Eğitimi dersi hemen hemen tüm okullarımızın müfredatı içerisinde olan bir derstir. Dersin işleniş şekli genelde teorik bilgilerle birlikte pratik uygulamadır. Bu pratik uygulamalar için okullarımızda çoğunlukla açık alanlar yaratılmıştır. Yakın zama

A+A-

 

 

Beden Eğitimi dersi hemen hemen tüm okullarımızın müfredatı içerisinde olan bir derstir. Dersin işleniş şekli genelde teorik bilgilerle birlikte pratik uygulamadır. Bu pratik uygulamalar için okullarımızda çoğunlukla açık alanlar yaratılmıştır. Yakın zamanlarda yeni yapılan okullarda bu ders için kapalı alanlar da yaratılmıştır. Gönül isterdi ki bu kapalı alanlar tüm okullarda belli bir program çerçevesinde yaratılsın. Fakat benim bu düşüncem, içinde bulunduğumuz zamanda ancak hayal edilebilir. Neden mi?

İçinde bulunduğumuz dönemde ve daha öncesinde de hiçbir okulumuzun açık alanları bile gerçek bir bakıma alınmamış. Hemen hemen okullarımızın büyük bir çoğunluğunun bu alanları, 40-50 yıl önce yapılmış ve nerdeyse tarihi eser konumuna gelmiştir. Daha da ileri giderek iddia edebilirim ki Salamis Antik Tiyatrosu veya Soli Tiyatrosu bile bunlardan daha iyi durumdadır. Hal böyle iken okullarımızda sportif karşılaşma adı altında Taş Atma yarışması, Çöp Toplama yarışması, Çamurda Tekerlenme yarışması veya Gömeç Toplama yarışması yapmak daha uygun olur sanırım.

İçinde bulunduğumuz zamandan 50-60 yıl önce yapılan okullarda bile Beden Eğitimi dersinde öğrencilerin soyunabilecekleri ve duş alabilecekleri alanlar yaratılmıştı. (Örnek: 20 Temmuz Fen Lisesi, Şht.Hüseyin Ruso Ortaokulu)

Tabii ki adı geçen okullarımızdaki bu tesisler artık kullanılamaz durumdadırlar. Çünkü gerektiği zamanlarda bakımdan geçirilmemiş, modernize edilmemiş ve başka amaçlar için kullanılır alanlar olmuştur. Devletten alınan kredilerle yapılan özel okulların imkanlarını ve alt yapılarını gidip gördüğümüzde niye bizim okullarımızda bu imkanların yarısı bile yok diye üzülüyoruz. Ülkemizde öğretim için yeni plan ve programların uygulanmaya çalışıldığı bu dönemde bence okulların alt yapısının iyileştirilmesi için çalışmaların başlatılması en doğrusu olacaktır.

Birçok okulumuzun tuvaletleri, kantinleri hijyenden uzaktır. Maddi imkansızlıklardan dolayı, okulların bahçelerinde öğrencilerin vakit geçirecekleri alanlar yoktur veya atıl durumdadır. Birçok okulumuzun elektrik sistemleri iflas etmiş; sınıfların kapı ve pencereleri standart dışı, kalitesiz, ucuz malzemelerden üretildiği için kırık dökük, tamir edilemez durumdadır. En doğru olan aynı türden eğitim veren okullarda kaliteli ve standart alt yapıların oluşturulmasıdır.

Çalışmaya, okulları öğrencilerin ve öğretmenlerin bulunmaktan haz duyacakları tesisler haline getirmekten başlarsak, eğitimde yapılmaya çalışılan yenilikler daha kolay gerçekleştirilebilecektir.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1564 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler