1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. OKULLARDA 'MEDYA DERSİ' GÜNDEMDE
OKULLARDA MEDYA DERSİ GÜNDEMDE

OKULLARDA 'MEDYA DERSİ' GÜNDEMDE

Yayın Yüksek Kurulu, “medya okur - yazarlığı” dersinin müfredata eklenmesi önerisini Eğitim Bakanı Kemal Dürüst’e iletti.

A+A-

 

 

Yayın Yüksek Kurulu (YYK), “medya okur - yazarlığı” dersinin müfredata eklenmesi önerisini Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst’e iletti. Bakan Dürüst de, bu konudaki çalışmaların Talim ve Terbiye Dairesi’nce başlatıldığını belirterek, YYK’dan bu çalışmaya katkı koymasını istedi.

Eğitim Bakanı Dürüst, bugün YYK Başkanı Olgun Üstün ile Yüksek Yayın Kurulu (YYK) Koordinatörü Ferhat Atik’i kabul etti.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, YYK Başkanı Olgun Üstün, ziyaretlerinin amacının; “medya okur - yazarlığı” dersinin müfredata alınması önerisinde bulunmak olduğunu belirterek, bu konuda araştırmalar gerçekleştirdiklerini belirtti.

YYK Başkanı Üstün, medya okur - yazarlığının Türkiye’de 2007 - 2008 yıllarında müfredata alınarak, tüm okullarda çocuklara ders olarak verilmeye başlandığını, KKTC’de de bunun gerekliliğini dile getirdi.

“Çocuklarımızın medya organlarını, görsel, işitsel ve yazılı basını, internetin ne olduğunu, işlevlerini ve bu kitle iletişim araçlarını doğru bir şekilde yorumlayabilerek kullanmalarını sağlayacak, özellikle çağımızın internet olması nedeniyle yaygın olarak kullanılan internetin daha doğru kullanımını çocuklarımıza öğretecek önemli bir ders olacaktır” diyen YYK Başkanı Üstün, bu konuda Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst’e işbirliği çağrısında bulundu.

DÜRÜST: “TALİM TERBİYE DAİRESİ İNCELİYOR”

Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst de, YYK’nın yeni oluşturulan yönetimine başarılar dileyerek, “YYK’nın bilimsel bir işlevi olan görüş ve önerilerinizi, yetkili kurumlarla istişare ederek hayata geçirmeye başlamanızdan dolayı sizleri kutlarım” dedi.

Dürüst, Medya okur - yazarlığının ders olarak müfredata alınması konusundaki çalışmaların, Talim Terbiye Dairesi’nce enine boyuna incelenmeye başlandığını ve müfredatın neresinde, nasıl ve ne şekilde okutulması konusunda bilimsel bir araştırma yapıldığını söyleyerek, bu noktada YYK’nın da bu inceleme heyetine katkı sağlamak üzere işbirliği içerisinde çalışabilmesinden de mutlu olacağını dile getirdi.

Dürüst, YYK ile istişare ederek, görüşleri doğrultusunda, daha sağlıklı ve gelişen ve değişen dünya konjonktürüne ayak uydurabilen bir gençliğin yetişmesine büyük katkı sağlayacağına inandığı medya - okuryazarlığı dersinin tüm okullarda ders olarak okutulmasının faydalı olacağını belirtti.

YYK’nın çok önemli bir işlevi olduğuna da dikkat çeken Bakan Dürüst, “YYK, gelecek nesillerimizin de sağlıklı birer birey olarak, insan hak ve hürriyetine, özel yaşamın gizliliğine, toplumsal ve ulusal konulardaki hassasiyet ve buna benzer güzel duygularla saygılı ve sorumlu birer birey olarak yetişebilmesinde çok önemli rol oynayan medyayı düzenleme görevi üstlenmesi nedeniyle çok önemli toplumsal sorumluluk taşıyor” diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 800 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler