1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. OKULLAR DÖKÜLÜYOR
OKULLAR DÖKÜLÜYOR

OKULLAR DÖKÜLÜYOR

BURASI MAĞUSA! Okul değil, şantiye! Okulların açılmasına günler kala kimi devlet okulları şantiyeyi andırıyor. Mağusa’da . Canbulat Ortaokulu ve Namık Kemal Lisesi’nin görüntüsü “Bu inşaat bir hafta sonra bitmez” dedirtiyor

A+A-

 

 

BURASI MAĞUSA!

 

Okul değil, şantiye!

 

Okulların açılmasına günler kala kimi devlet okulları şantiyeyi andırıyor. Mağusa’da . Canbulat Ortaokulu ve Namık Kemal Lisesi’nin görüntüsü “Bu inşaat bir hafta sonra bitmez” dedirtiyor.

 

18 Eylül’de okullar açılıyor ama Mağusalı öğrencilerin gidebilecekleri bir okul yok. Mağusa Namık Kemal Lisesi ve Canbulat Ortaokulu’nda öğrenciler geç başlayan tadilatların bitmemesi nedeni ile kayıt işlemlerini kırık camların ve beton artıklarının arasından geçerek yaptırıyor.

Tarihi Namık Kemal Lisesi’nin bahçesine girenler gördüğü manzara karşısında donakalıyor.

Okulun pencereleri, cam parçaları ve duvar taşları okulun bahçesinde atılı dururken, ortada tadilat yapan kimse de yok. Canbulat Ortaokulu’nun ise çevre duvarının yerle bir edilip, yıkıntıların kaldırılmamasından dolayı okula girebilmek için yıkık duvarların üzerine basmak gerekiyor.  

Okul yönetimleri kendilerinin konuşmaya yetkisi olmadığını söylerken, ihalenin bakanlık tarafından verildiğini belirtti. Boyalar okulun girişinde dururken, okulların açılmasına bir hafta kala tadilatların hala bitmemiş olmaması öğrencileri ve öğretmenleri zor durumda bırakacak.

 Okul yönetimlerinden edinilen bilgiye göre, okul tadilatlarının okul yönetimleri tarafından değil bakanlık tarafından yapıldığı, kendilerinin de veliler ve öğrenciler gibi bir bekleyiş içerisinde oldukları belirtildi. Okulların 1 hafta sonra açılacak olmasından dolayı öğretmenlerin okula geldiğinde kırık cam ve beton döküntülerden geçerek binaya girdiklerini söyleyen okul yönetimleri ayni sıkıntının öğrenciler içinde yaşandığını belirtti. Bakanlıkta olan değişimler yüzünden, sürecin ne kadar uzayacağına dair bilgi almak için bakanlıkta dahi muhatap bulamadığını belirten okul yetkilileri, bu sıkıntılı dönemin bir an önce atlatılması için hükümetin daha hassas davranması gerektiğini söyledi.

Hükümetin, iktidar partisi içindeki seçimden dolayı bile bakanların yerleriyle oynadığını belirten öğretmenler böyle bir dönemde böylesi sorunlar için fazla konuşulacak bir şey kalmadığını ve okulların durumunu bekleyip görmekten başka bir çare olmadığını belirttiler.

 


 

BURASI LEFKOŞA!

Lefkoşa okulları, inşaat!

İlk ve Orta eğitim - öğretim yılının başlamasına bir hafta kala, bütün okullarda kayıt ve hazırlık heyecanı da arttı.  Ülke genelinde birçok okul eğitim vermeye hazırken, bazı okullardaki manzara ise öğrencilerin nasıl eğitim görecekleri sorusunu akıllara getirdi. Lefkoşa’da bulunan Sedat Simavi Endüstri ve Meslek Lisesi ile Yeni yüzyıl Anaokulu’nun halen tadilat halinde oluşu, Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın ihmalini ortaya koydu.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 770 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler