1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. OKULLAR AÇIL(AMA)DI!
OKULLAR AÇIL(AMA)DI!

OKULLAR AÇIL(AMA)DI!

Yeni eğitim yılının başlamasıyla birlikte, Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası, basın bildirisi yayımladı

A+A-

 

Yeni eğitim yılının başlamasıyla birlikte, Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), basın bildirisi yayımladı. KTÖS Örgütlenme Sekreteri Burak Maviş imzasıyla yapılan açıkılamanın tam metni şöyle:

Adanın kuzeyinde kurdurulan rejimin çarpık yüzü, hayatın her alanında olduğu gibi, kamusal eğitim alanında kendini hissettirmektedir.

Kamu okullarına özen göstermeyen, üvey evlat muamelesi yapan ve sürekli özel okulları teşvik eden işbirlikçi UBP hükümeti, eğitimdeki tutarsız ve plansız anlayışı nedeniyle, okulların sorunlarla açılmasının esas nedenidir.

İlkokullarımız 48 öğretmen ve 31 yönetici eksikliği ile açılarak, eğitimde fırsat eşitsizliği yaratılmıştır. 60 hademe eksikliği ile okullarımız sağlık sorunları ile karşı karşıya bırakılmıştır. Okullarımıza hala gerekli mefruşatlar ulaştırılmamıştır. Yaz aylarında yapılmayan tadilatlar, eğitim-öğretim dönemi başında yapılmaya çalışılarak, okul ortamları şantiyeye dönüştürülmüştür. Gülenyüzler Anaokulu, başlanamayan tadilatı nedeniyle açılamamış, 176 öğrenci okulsuz, alternatifsiz bırakılmıştır. 18 Temmuzda karşılıklı imzalanan, öğretmen nakilleri kurultay hesapları doğrultusunda geciktirilerek, öğretmen belirsizlikte bırakılmıştır. Öğretmen münhalleri ise 22 Eylül sınav tarihi açıklanarak, okullar öğretmensiz bırakılmıştır.

Tüm işbirlikçilik, işbilmezlik ve partizanlıklara rağmen, öğretmenlerimiz vicdanı ile hareket ederek, eski görev yerlerinde göreve başlayarak, Karpaz okullarını öğretmensiz bırakmamıştır. Eğitim Bakanlığı bu özverili anlayışından dolayı, öğretmene teşekkür etmelidir. Öğretmenlerimiz demokratik eylem hakkını kullanarak sorunlara çözüm aradığında, “ eğitim elzem bir konudur” diyerek, 60 günlük grev yasağı koyanlar, aynı aciliyeti gösterip sorunları çözmekte beceriksiz davranmakta, okullarımızı öğretmensiz, hademesiz, yöneticisiz, kitapsız, araçsız bırakmakta, okulların şantiye alanına dönüşmesine göz yummaktadır.

İşbirlikçi UBP Hükümeti kurultaydan çok eğitimde yaşanan sorunlara önem vermelidir. Eğitim, sağlık gibi alanlar, toplumsal açıdan elzem alanlardır ve sorunların çözümü acildir. Tüm bu sorunların çözülmemesi halimde demokratik eylem hakkımızı kullanacağımızı kamuoyuna duyururuz.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 612 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler