1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. OKSİTANYA
OKSİTANYA

OKSİTANYA

FIFA’ya üye olmayan ülkelerin yer alacağı 5’inci Viva Dünya Kupası’nda mücadele edecek olan Oksitanya, İtalya, Fransa ile İspanya sınırları arasında bulunuyor. Ocitan dilinin konuşulduğu bu bölgenin 2004 yılında oluşturduğu milli futbo

A+A-

 

 

 

 

 

KKTC A Milli Futbol Takımı’nın da yer alacağı 5’inci VIVA Dünya Kupası’na katılacak olan Oksitanya’nın kadrosunda Fransa, İtalya ve İspanya’da futbol oynayan sporcular bulunuyor. 24 kişilik kadroda yer alan futbolcular yerel liglerde mücadele ediyor

 

Necmi BELGE

 

FIFA’ya üye olmayan ülkelerin yer alacağı 5’inci Viva Dünya Kupası’nda mücadele edecek olan Oksitanya, İtalya, Fransa ile İspanya sınırları arasında bulunuyor.

Ocitan dilinin konuşulduğu bu bölgenin 2004 yılında oluşturduğu milli futbol takımı diğer NF-BOARD takımları gibi ne FIFA ne de UEFA’ya üye olabiliyor.

 

2006’da Ev Sahipliği Yaptı

 

2004 yılındaki kuruluşunun ardından Çeçenistan, KKTC, Monaco ve Val d’Aran gibi tanımamış ülkeler ile karşılaşan Oksitanya üçüncü olduğu 2006 Viva Dünya Kupası’na evsahipliği yaptı.  Bu turnuvanın ardından, 2008 Viva Dünya Kupası’na katılmak yerine  Federal Union of European Nationalities (FUEN) Federal Avrupa Ulusları Birliği’nin düzenlediği “Europeada 2008” turnuvasına katılmayı tercih etti.  Bu turnuvada, çeyrek finale yükselen Oksitanya çeyrek finalde South (Güney) Tyrol’a elendi.

 

FRANSA, İTALYA VE İSPANYA’DAN FUTBOLCULARI VAR

 

2009 yılında yeniden NFBoard’a dönen Oksitanya, 2009-2010 yıllarında düzenlenen ve Padania’nın şampiyon olduğu Viva Dünya Kuplarında 2009’da beşinci, 2010’da üçüncü oldu.

Bu kez haziran ayında Kürdistan’da (Kuzey Irak) düzenlenecek olan 5’inci Viva Dünya Kupası’na iddialı olarak hazırlanan Oksitanya’da kendi bölgesel liglerinin dışında Fransa, İtalya ve İspanya liglerinde yer alan futbolcular bulunuyor.  

2012 Viva Dünya Kupası’nda yer alacak 24 kişilik kadroda bölgesel ligde olan Fransız Toulouse Saint Jo , AS Canet, AS Bezier, Sant Tiberi, Portiragnes, La Cayolle, Puissalicon Maglas, FC Argeles/Alberes, FC Sete, RCO Agde,FC Monfort, AS Clermont Herault ve FC Grande Motte takımlarında yer almaktadır.

 

KKTC İLE BİR KEZ KARŞILAŞTI

 

Teknik Direktörlüğünü Didier Amel’in yaptığı sarı-kırmızı renkli Oksitanya’nın en farklı galibiyeti 3 Eylül 2005’de 14-0’lık Çeçenistan maçı olurken, en farklı yenilgileri 15 Nisan 2006’da 7-0’lık Sapmi maçı oldu. Oksitanya, KKTC ile bir kez 2006 yılında karşılaşmış ve bu maçı 3-0 kaybetmişti.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 638 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler