1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. OHAL İLAN EDİLİR Mİ?
OHAL İLAN EDİLİR Mİ?

OHAL İLAN EDİLİR Mİ?

Meclis Başkan Yardımcısı Mustafa Yektaoğlu: “OLAĞANÜSTÜ HÂL İLAN ETMEK DİKTATÖRLÜK İLAN ETMEKTİR” İlk olarak Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu tarafından gündeme taşınan “olağanüstü hâl” konusunda siyaset sahnesinde ilginç gelişmeler ya

A+A-

 

 

Meclis Başkan Yardımcısı Mustafa Yektaoğlu:

“OLAĞANÜSTÜ HÂL İLAN ETMEK DİKTATÖRLÜK İLAN ETMEKTİR”

 

İlk olarak Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu tarafından gündeme taşınan “olağanüstü hâl” konusunda siyaset sahnesinde ilginç gelişmeler yaşanıyor. Yönetimin ülkede yaşanan sorunları bahane ederek “olağanüstü hâl” ilan etmesinin demokrasi açısından büyük bir kayıp olacağı belirtilirken, UBP liderliğinin bu konuya sıcak baktığı iddia ediliyor. Meclis Başkan Yardımcısı Yektaoğlu ise bu gelişmelere ateş püskürüyor

 

SORUNLARI BAHANE EDİYORLAR…

 

Meclis Başkan Yardımcısı Mustafa Yektaoğlu Kıbrıs sorunu, Lefkoşa Belediyesi, ve meclisteki nisap sorunu gibi kriz yaratan sorunların bahane edilerek olağanüstü hâl ilan edilmesinin istendiğini söyledi.

 

DEMOKRASİNİN KATLEDİLMESİDİR…

 

“Bu sorunlar var diye ülkede olağanüstü hâl ilan etmek demokrasinin katledilmesidir. Kişi hak ve özgürlükleri bitirilmesidir” diyen Yektaoğlu böyle bir ilanın diktatörlük anlamına geleceğini anlattı. 

 

ZEMİN HAZIRLIYORLAR…

 

Olağanüstü hâlin 3 aylığına meclis tarafından ilan edilebileceğini kaydeden Yektaoğlu ülkedeki kriz yaratan parçaların birleştirilmesiyle böyle bir ortama zemin hazırlandığının görüldüğünü ifade etti.

 


 

 

OLAĞANÜSTÜ HÂL İLAN EDİLİRSE NE OLUR?

 

·        Anayasa’daki kişi özgürlüğü ve güvenliği maddesi yürürlükten kalkar.

·        Anayasa’daki “konut dokunulmazlığı” maddesi uygulanmaz.

·        Anayasa’daki “haberleşme özgürlüğü” maddesi yürürlükten kalkar.

·        Gezi ve yerleşme hakkı uygulaması uygulanmaz.

·        Anayasa’daki toplantı ve gösteri yürüyüş hakkı maddesi yürürlükten kalkar.

·        Dernek kurma hakkı kaldırılır.

·        Devlet taşınır veya taşınmaz mallara el koyma hakkını elde eder.

·        Çalışma özgürlüğü yürürlükten kalkar.

·        Anayasa’da yer alan “Kimse zorla çalıştırılamaz” maddesi kaldırılır. Yani yurttaşlar zorla çalıştırılabilir.

·        Sendika kurma hakkı kaldırılır.

·        Toplantı, sözleşme ve grev hakkı uygulanmaz. 

 


 

 

OLAĞANÜSTÜ HÂL NASIL İLAN EDİLİR?

 

·        Cumhurbaşkanı başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu Anayasa’nın 124 ve 125’inci maddelerine dayanarak olağanüstü hal ilan edebilir.

·        Anayasa’nın 124’üncü maddesi tabii afet, tehlikeli salgın hastalıklar ve ağır ekonomik bunalım hallerinde olağanüstü hal ilan edilmesine olanak sağlıyor.

·        Anayasa’nın 125’in maddesi ise şiddet olaylarının yaygınlaşması ve kamu düzeninin ciddi şekilde bozulması nedenleriyle olağanüstü hal ilanına olanak sağlıyor.

·        Anayasa’da yer alan  124 ve 125. maddeler uyarınca olağanüstü durum ilanına karar verilmesi halinde karar Resmi Gazete’de yayınlanarak meclisi onayına sunulur.

·        Meclis genel kurulunda “üye tam sayısının salt çoğunluğu” ile ilan da resmileşmiş olur. Meclis olağanüstü hal süresini değiştirebilir, kaldırabilir.  

 

 

HABERİN AYRINTILARI BUGÜN YENİDÜZEN’DE

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1341 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler