1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ÖĞRETMENLERDEN ORTAK EYLEM
ÖĞRETMENLERDEN ORTAK EYLEM

ÖĞRETMENLERDEN ORTAK EYLEM

Kıbrıslı Türk ve Rum öğretmenlerin oluşturduğu “Birleşik Kıbrıs Öğretmenler Platformu”, Lokmacı bölgesindeki eylemcilerin tutuklanmasını basın toplantısıyla protesto etti. KTÖS, KTOEÖS ve Kıbrıs (Rum) Öğretmenler İnisiyatifi temsilcileri, Lokm

A+A-

 

 

Kıbrıslı Türk ve Rum öğretmenlerin oluşturduğu “Birleşik Kıbrıs Öğretmenler Platformu”, Lokmacı bölgesindeki eylemcilerin tutuklanmasını basın toplantısıyla protesto etti.

KTÖS, KTOEÖS ve Kıbrıs (Rum) Öğretmenler İnisiyatifi temsilcileri, Lokmacı ara bölgesinde basın açıklaması yaparak, “Kıbrıs Rum ve Türk polisleri ile BM’nin tavrını” kınadı.

19 Kasım 2011’den beri ara bölgede eylem yapan bir grup aktivist, “işgale ve sınırlara karşı” pankart ve etkinlikleriyle dikkat çekiyor. Eylemcilerin bazıları Cikko Manastırı’na ait binayı işgal ettikleri gerekçesiyle geçtiğimiz hafta cuma akşamı polis tarafından tutuklanmıştı.

AHNIOTIS: “POLİS ŞİDDETİ VE ÇIKMAZA DİKKAT ÇEKMEK İÇİN BURADAYIZ”

Kıbrıs (Rum) Öğretmenler İnisiyatifi temsilcisi Costantinos Ahniotis, Lokmacı’da eylemci gençlerin polis şiddetine maruz kalması yanında, müzakerelerin çıkmaza girmesine de dikkat çekmek için Lokmacı’ya geldiklerini söyledi.

ELCİL: “BİRLEŞME İÇİN GÖRÜŞME YAPTIĞINI SÖYLEYENLER ŞİDDET UYGULUYOR”

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, Rum polisinin Kıbrıs Türk polisi ve BM’yle işbirliğiyle, bölünmüşlüğün sona ermesi için Lokmacı’da eylem yapan gençlere şiddete varan bir uygulamaya girişmesini protesto ettiklerini belirtti.

“Adanın birleşmesi için görüşme yaptığını söyleyenler, adanın birleştirilmesini isteyenlere karşı şiddet uyguluyor. Bu kabul edilemez. Özellikle Kıbrıs Rum polisinin uyguladığı şiddeti protesto ediyoruz” diyen Elcil, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin AB dönem başkanı olacağı 1 Temmuz tarihinin görüşme sürecine dönük olarak milat gösterildiğini ve Türk tarafının Türkiye’yle birlikte gerilimi artırmak için çaba gösterdiğini ifade etti.

Şener Elcil, 4 Nisan’da Kıbrıs Rum polisinin Pile’de bir Türk’ü tutuklamasını bahane ederek Kermiya sınır kapısından geçecek herkesten ispat-ı vücut istenmesinin baskı ve provokasyon olduğunu savunarak, bu sabah da Kermiya’da Apostolos Andreas Manastırı’nda ayin yapmak isteyen din adamlarına izin verilmediğini ve gerginlik yaşandığını ifade etti.

Provokasyonların yaşanacağı süreçte toplumun dikkatli olmasını isteyen Elcil, gerginlik, kan, gözyaşı değil, barış ve huzur istediklerini vurguladı.

Eylemci gençleri kutlayan Elcil, Rum ve Türk polisi ile BM’yi ise kınadı.

GÖKÇEBEL: “EMPERYALİST ÇIKARLARI UĞRUNA ÜLKEYİ BÖLENLER İŞBAŞINDA”

KTOEÖS Genel Başkanı Tahir Gökçebel de, barış ve çözümü yakalamak için Kıbrıslı Rumlarla ortak hareket etmek gerektiğini belirterek, sorunu yaratanların belli olduğunu; emperyalist çıkarları uğruna ülkeyi bölenlerin hala işbaşında durduğunu söyledi.

BM’nin tavrının bile militarizmin amacının adayı birleştirme değil bölünmüş kalmasını istediğini gösterdiğini kaydeden Gökçebel, “çözüm, barış istiyoruz, görüşüyoruz” diyenlerin uygulamalarının tam ters olduğunu belirtti.

Tahir Gökçebel, birçok konuda işbirliği yapmayan kurumların gençlere şiddet için işbirliği yaptığını öne sürerek, Kıbrıs sorununun çözümünün siyasi irade olmadığı için sağlanamadığını; tarihlerin önemi olmadığını savundu.

Gökçebel, Kıbrıs Türk ve Rum halklarına “Barışı, çözümü istiyorsak, hep beraber hareket etmemiz gerekiyor çünkü adada çözümü istemeyen güçler işbaşındadır” diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 713 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler